Usuwanie supportu

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Usuwanie supportu

Post autor: Pjoter »

Ja bym nie inwestował w starterpack (chyba że w ten z różnymi materiałami) tylko kup 3 rolki od 3 producentów - w ten sposób więcej się dowiesz o materiałach różnych (tzn. o PLA od różnych producentów).

Na trzymanie PLA działa też świetnie klej szkolny w sztyfcie.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Usuwanie supportu

Post autor: McKee »

Dobrze też drukuje się na niebieskiej taśmie Tesa, są różnego rodzaju podkładki itp, ale jednak na początek polecałbym Hergon (jak napisał wcześniej dragon), bo moim zdaniem ze wszystkich popularnych materiałów Hergon trzyma najlepiej.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
KarolF
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 14
Rejestracja: 26 wrz 2018, 18:28
Drukarka: Anycubic I3 Mega

Re: Usuwanie supportu

Post autor: KarolF »

Tez Stosowałeś ten specyfik do Anycubica? Spróbuje jeszcze dokładnie stół obczyscic acetonem jeśli nie da rady chyba będę zmuszony do zakupu :)
Awatar użytkownika
Marek_Sp
Postów w temacie: 1
Posty: 298
Rejestracja: 13 wrz 2018, 16:50
Lokalizacja: Katowice
x 1

Re: Usuwanie supportu

Post autor: Marek_Sp »

Warto kupić bo moje problemy z odklejaniem się druku zniknęły bezpowrotnie i można go dosłownie nachlapać na stół i zawsze jest dobrze podejrzewam ze pod wpływem ciepła filamentu się rozpuszcza i zastyga trzymając mocno co widać po śladach na szkle
KarolF
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 14
Rejestracja: 26 wrz 2018, 18:28
Drukarka: Anycubic I3 Mega

Re: Usuwanie supportu

Post autor: KarolF »

Podkładek nie chce stosować, podobno więcej z nimi problemów niż pożytku. To prawda, że się rwą?

Chciałem kupić starter pack z różnymi kolorami PLA, ale może faktycznie lepiej kupić po rolce od różnych producentów, żeby poznać tego najlepszego dla mnie.

Jak już korzystam z Waszej ogromnej wiedzy to mam kolejne pytanie. Z jakiegoś slicer'a korzystacie? Cura czy coś innego? Korzystam na ten moment z Cury i w sumie program jest fajny, ale niestety jakoś powoli przychodzi mi lepsze poznawanie go.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Usuwanie supportu

Post autor: Pjoter »

Wymienilem ultrabase na szybę. Kupiłem buildtaka - nie mogłem oderwac wydruku nawet po ostygnięciu. Chwyciłem za klej i jestem bardzo zadowolony, działa na PLA i PET-G.

Kup na początek PLA od DD, Colorfil i Fiberlogy lub Spectrum. I zobacz jak Ci się na nich drukuje.

Korzystam z Cury i jestem zadowolony. Ale jeśli chcesz to zobacz inne slicery, chyba drugi najpopularniejszy to slicer Prusy.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
KarolF
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 14
Rejestracja: 26 wrz 2018, 18:28
Drukarka: Anycubic I3 Mega

Re: Usuwanie supportu

Post autor: KarolF »

No własnie zmieniłem zdanie, kupie na start po szpulce od Colorfillu i od DD, w sumie będe miał już jakąś bazę i kolorów i producentów do pierwszej oceny :)

Czemu wymieniłeś ultrabase na szybę? W czym była najlepsza poprawa?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Usuwanie supportu

Post autor: Pjoter »

Szyba od Ultrabase była krzywa (nie mogłem wypoziomować stołu na środku).
Dla mnie znaczna poprawa poziomowania :D wydaje mi się że jest też poprawa w przyczepności PLA (właśnie na kleju szkolnym).
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Usuwanie supportu

Post autor: sp6vgx »

Co do PLA od chińczyków przynajmniej jaki mi się trafił to nie był taki zły (widziałem gorsze). W zasadzie przy PLA nie miałem jakiś większych problemów z przyczepnością i prawdę mówiąc jedynie przy większych wydrukach z ABS trzeba było trochę pokombinować. Ja bym stawiał na zbyt wysokie ustawienie głowicy, przez co pierwsza warstwa nie jest dobrze "wprasowana" - bez tego to jakikolwiek środek nie pomoże poprawić przyczepności. Prawdę mówiąc na tym Ultrabase wyrobiłem całą rolkę chińskiego PLA i ostatnio prawie całą rolkę Spectrum Stone Age (zero odklejania), tak samo ciągle drukowane jest PETG i tak samo bez jakichkolwiek dodatków...

Kolejna sprawa darujcie sobie ludzie pomysły z Acetonem bo zniszczy kolega Ultrabase... Dokładne wymycie IPA (alkohol izopropylowy) wystarcza...

Teraz co do krzywizny stolika to problemów jest parę i da się je wyeliminować. Jeden to miękka płyta do której mocowany jest stolik i łożyska osi Y. U niektórych osób okropnie krzywa, ją warto wymienić na coś solidniejszego. Kolejna sprawa to warto wymienić sprężyny na jakieś o większej średnicy (ja dałem standardowo dostępne u chińczyków czy na alledrogo do stolików).

No i na koniec krzywe szkło, a w zasadzie problem z nim. Tutaj należy odkleić szybę z ultrabase od grzałki (usunąć całą taśmę dwustronną), a następnie złapać ultrabase klipsami lub przykleić ale tylko delikatnie po rogach do grzałki (można to zrobić pozostałościami taśmy jaka tam jest).
Problem jest taki że szkło ma inną rozszerzalność cieplną niż grzałka... przy mocnym połączeniu na całej powierzchni powoduje to wyginanie się we wszystkie strony (działa to jak bimetal).
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Usuwanie supportu

Post autor: Pjoter »

U mnie Ultrabase słabo trzymało PLA. Możliwe że przez krzywą szybę. Więc trudno mi się tu wypowiedzieć obiektywnie.
Odklejony Ultrabase (szyba) nadal był krzywy. Wcześniej na stoliku, i na zimno i na ciepło, było krzywo. Więc pomysł z odklejaniem nie pomógłby.
Co do samego wózka osi Y to akurat u mnie nie sprawia on problemu, trzyma sztywność. Drukarkę poziomuję raz na 1-2 miesiące przy zmywaniu i nakładaniu kleju szkolnego i wszystko jest super.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”