Problem z pozycjonowaniem elementu w granicach możliwości drukarki

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
gadzik90
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 16
Rejestracja: 07 lis 2018, 16:21
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: Prusa i3
Kontakt:

Problem z pozycjonowaniem elementu w granicach możliwości drukarki

Post autor: gadzik90 »

Witam,

chcę wydrukować element, który ledwo co mieści się na drukarce. Pomijając problem absolutnie nie mieszczącego się "rozbiegu" drukarki w postaci otoczki (który poprawiam z ręki kasując odpowiednie linijki z gcode'u) nie mogę go właściwie wypozycjonować. Program z automatu ustawia go na środku (niby dobrze), ale efekt jest widoczny na zdjęciu "0" - drukarka wyjeżdza poza swój zakres i z kółka robi mi kółko z dwoma wycięciami po cięciwach. Próbowałem przestawiać offset w slic3rze, ustawiać własny układ współrzędnych - i nic. Ma ktoś z Was pomysł na to, żeby przesunąć wydruk o te 3mm "do góry" i "na lewo"? Dla poglądu daję jeszcze zrzut ekranu nr 1 (porządane położenie detalu na łożu) i nr 2 (podgląd gcodu).
Załączniki
0.jpg
2.png
1.png
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Problem z pozycjonowaniem elementu w granicach możliwości drukarki

Post autor: mcxmcx »

Podczas rozbiegu odpowiednio przytrzymaj bądź popchnij osie
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Problem z pozycjonowaniem elementu w granicach możliwości drukarki

Post autor: dziobu »

gadzik90 pisze:problem absolutnie nie mieszczącego się "rozbiegu" drukarki w postaci otoczki (który poprawiam z ręki kasując odpowiednie linijki z gcode'u)
Generowanie otoczki powinieneś móc wyłączyć w slicerze.

Masz pole robocze w konfiguracji. Ale zaczyna się ono od tego co ustalą krańcówki. Może je masz za blisko środka przez co kawałek fizycznego blatu Ci znika. Ustawiłeś wszystko jak trzeba ale mechanicznie po prostu drukujesz kawałek dalej.
Jesteś w stanie ręcznie (z panelu) osiągnąć wszystkie 4 rogi tak żeby dysza była cały czas nad blatem? Taki ruch wtedy daje Ci potrzebne pole robocze?

Pamiętaj że niezależnie od konfiguracji nie możesz wjechać w krańcówkę. Bo ją zniszczysz (*1).

(*1) To oczywiście zależy od krańcówki i rozwiązań mechanicznych ale w większości drukarek są to styki i pracują od czoła.
Awatar użytkownika
SteFan
Postów w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 07 cze 2016, 09:25
x 7

Re: Problem z pozycjonowaniem elementu w granicach możliwości drukarki

Post autor: SteFan »

Wszystko zalezy po której stronie masz endstopy:
1.jeżeli po stronie gdzie wydruk się mieści to trzeba przesunąć endstopy lub gdy się nie da bo będzie kolizja to sam stół.
2.po stronie gdzie wydruk się nie mieści to wystarczy powiększyć wymiary stołu w slicerze.
gadzik90
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 16
Rejestracja: 07 lis 2018, 16:21
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: Prusa i3
Kontakt:

Re: Problem z pozycjonowaniem elementu w granicach możliwości drukarki

Post autor: gadzik90 »

Generowanie otoczki powinieneś móc wyłączyć w slicerze. [/quote]
Właśnie nie wiem gdzie się to wyłącza, kilka razy szukałem i dałem sobie spokój.
dziobu pisze:Jesteś w stanie ręcznie (z panelu) osiągnąć wszystkie 4 rogi tak żeby dysza była cały czas nad blatem? Taki ruch wtedy daje Ci potrzebne pole robocze?
Oś X powinna być przesunięta na minus (tzn. zero osi X zaczyna się już na blacie), oś Y wygląda na dobrą.

SteFan pisze:Wszystko zalezy po której stronie masz endstopy:
1.jeżeli po stronie gdzie wydruk się mieści to trzeba przesunąć endstopy lub gdy się nie da bo będzie kolizja to sam stół.
2.po stronie gdzie wydruk się nie mieści to wystarczy powiększyć wymiary stołu w slicerze.
U mnie występuje problem nr 1. Pomysł dobry, ale nie u mnie. Przesunąć krańcówek ani stołu nie mogę.

A czy jest możliwość programowego przesunięcia układu współrzędnych? Problem byłby w ten sposób najłatwiejszy do rozwiązania.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Problem z pozycjonowaniem elementu w granicach możliwości drukarki

Post autor: dziobu »

gadzik90 pisze:Oś X powinna być przesunięta na minus (tzn. zero osi X zaczyna się już na blacie), oś Y wygląda na dobrą.
Czyli chcesz żeby podczas pracy on przejechał krańcówkę? Ma ją zmielić? Masz sprzętową możliwość pojechania w "-"?
Jeśli tak to w drukarke (nie slicerze) ustaw pozycję dla zera w danej osi. Czyli że najechanie na krańcówkę nie ustawia "0", a np "2", co da Ci takiż offset.
Oczywiście o ile krańcówka fizycznie na to pozwoli.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Problem z pozycjonowaniem elementu w granicach możliwości drukarki

Post autor: Berg »

w Slic3r opcję Print Settings/ skirt/brim ustaw wszystko na zero

poza tym
Metoda I
1. Printer Settings/Bed Shape na taki jak faktycznie rozmiar roboczy Twojego stołu
2. W firmware powinieneś mieć ustawiony ten sam rozmiar stołu oraz ew w Configuration_adv.h X_HOME_BUMP_MM 0 oraz Y_HOME_BUMP_MM 0 ( jeśli to Marlin)

metoda II
możesz dodać sobie do startcode po linii
G28
dodać:
G92 X3.00 Y197.00
jeśli chcesz przesunąć o 3mm, wartość sobie dobierzesz eksperymentalnie. W zależności od tego po której stronie masz krańcówki i w którą stronę robiony jest "home". Generalnie chodzi o to by skorygować nico wartości które normalnie ustawiają się po home. Jeśli normalnie po home drukarka ustawia się w pozycji X=0, Y=200 to możesz to skorygować tak jak napisałem wyżej. Jeśli masz po home X=0, Y=0 to popraw na przykład na X3.00 Y3.00
Jeśli poniżej G28 masz w startcode jakieś G92 E0 lub G92 Z0 to je zostaw ale jesli masz jakieś G92 Xnn Ynn do zastąp powyższym
więcej na temat G92 jest tu https://reprap.org/wiki/G-code#G92:_Set_Position

czyli przykładowy startcode mógłby wyglądać tak:

Kod: Zaznacz cały

M83  ; extruder relative mode
M104 S[first_layer_temperature] ; set extruder temp
M140 S[first_layer_bed_temperature] ; set bed temp
M190 S[first_layer_bed_temperature] ; wait for bed temp
M109 S[first_layer_temperature] ; wait for extruder temp
M200 D0
G28 ;Home
G92 X3.00 Y197.00
G92 E0
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Problem z pozycjonowaniem elementu w granicach możliwości drukarki

Post autor: Berg »

a i jeszcze: w tym przypadku, jeśli tego ostatnio nie robiłeś, dobrze by było sprawdzić wcześniej, czy masz dobrze ustawioną liczbę mikrokroków na mm. Czyli w tym celu wydrukować pusty kwadrat np 100mmx100mm i zmierzyć suwmiarką, czy faktycznie tyle ma. Jeśli nie to poprawić w firmware drukarki.
gadzik90
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 16
Rejestracja: 07 lis 2018, 16:21
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: Prusa i3
Kontakt:

Re: Problem z pozycjonowaniem elementu w granicach możliwości drukarki

Post autor: gadzik90 »

dziobu pisze:Czyli chcesz żeby podczas pracy on przejechał krańcówkę? Ma ją zmielić?
Jest tak: przy bazowaniu extruder wyjeżdża na krańcówki (oczywista oczywistość), gdy wydam polecenie G00 X0 Y0 to extruder wyjeżdza za daleko na stół (obrazek "jest"). A chciałbym mieć możliwość takiego poprawienia programowego, żeby po G00 X0 Y0 zatrzymywał się dokładnie nad narożnikiem stołu (obrazek "zyczenie"). Myślę, że to ustawienie rozwiązałoby mój problem.
rafaljot pisze:1. Printer Settings/Bed Shape na taki jak faktycznie rozmiar roboczy Twojego stołu
Ustawione, próbowałem się nawet bawić parametrami A i B, jednak bez różnicy.
rafaljot pisze:2. W firmware powinieneś mieć ustawiony ten sam rozmiar stołu oraz ew w Configuration_adv.h X_HOME_BUMP_MM 0 oraz Y_HOME_BUMP_MM 0 ( jeśli to Marlin)
To nie Marlin
rafaljot pisze:metoda II
możesz dodać sobie do startcode po linii
G28
dodać:
G92 X3.00 Y197.00
To może być doraźnie dobry pomysł, spróbuję jutro bo na rano wstaję do roboty ;) A czy dałoby radę zmienić gdzieś w oprogramowaniu ten offset na stałe, tak żeby X0 Y0 było zawsze nad narożnikiem stołu?
Załączniki
Zyczenie.png
Zyczenie.png (5.04 KiB) Przejrzano 3917 razy
Jest.png
Jest.png (3.87 KiB) Przejrzano 3917 razy
Ostatnio zmieniony 07 lis 2018, 20:50 przez gadzik90, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Problem z pozycjonowaniem elementu w granicach możliwości drukarki

Post autor: Berg »

gadzik90 pisze: Ustawione, próbowałem się nawet bawić parametrami A i B, jednak bez różnicy.
Punk 1 i 2 musi być wykonany razem. sam pkt 1. nie wystarczy.
gadzik90 pisze: To nie Marlin
Wiemy już że to nie Marlin. To zaraz napiszę jak to będzie w DuetWifi/reprapfirmware, jutro dowiemy się, że to nie duet wifi :D, pojutrze opiszę jak w Klipperze :D
gadzik90 pisze: czy dałoby radę zmienić gdzieś w oprogramowaniu ten offset na stałe, tak żeby X0 Y0 było zawsze nad narożnikiem stołu?
tak, da się oczywiście. Tak jak opisałem w metodzie I.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”