mikrokroki silnika

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: mikrokroki silnika

Post autor: FlameRunner »

rafaljot pisze:Metodą "pytanie - odpowiedź" nie zajedziemy daleko bo nam admin wątek skasuje.
Nie no, jak komuś się chce robić tutaj wykład od podstaw, to proszę bardzo - nawet zachęcam. ;)
Norbert
Postów w temacie: 5
Posty: 135
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 8

Re: mikrokroki silnika

Post autor: Norbert »

Nie no, jak komuś się chce robić tutaj wykład od podstaw, to proszę bardzo - nawet zachęcam. ;)
Bardzo chętnie bym to przeczytał w jednym wątku, ale nie mogę tego oczekiwać, skoro to taki rozległy temat. Poszukam na własną rękę :D
Dowiedziałem się o sterownikach i tak więcej niż przypuszczałem, że się dowiem.
Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc :piwo:


Finał jest taki, że wyłamałem nóżkę M2. Działa na pewno ciszej i silnik ekstrudera lepiej popycha filament, a o to mi chodziło.
Pozdrawiam
Pajacyk0v

Re: mikrokroki silnika

Post autor: Pajacyk0v »

Założyłem do obsługi estrudera LV8729, zmieniłem konfigurację w Marlinie, ustawiłem zwory na 1/128, wyregulowałem Vref i... dupa.

Silnik cicho ćwierkając leeeedwo leeedwo przeciskał filament. Zmniejszyłem mikrok na 1/64 i to samo. Już myślałem że ten SS jest zbyt słaby na mój silnik ale jeszcze spróbówałem ustawić go na 1/16, czyli tyle samo co miałem w A4988. Nagle wszystko ożyło!

Dlaczego tak się dzieje? Czytałem że krok 1/128 na 8bitowym 2560 nie ma sensu ale 1/64? :unknown:
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: mikrokroki silnika

Post autor: dragonn »

Pajacyk0v pisze:zmieniłem konfigurację w Marlinie
A wyczyściłeś EEPROM? Pewnie nie i dalej byłą konfiguracja dla 1/16 :lol:
Pajacyk0v

Re: mikrokroki silnika

Post autor: Pajacyk0v »

dragonn pisze:
Pajacyk0v pisze:zmieniłem konfigurację w Marlinie
A wyczyściłeś EEPROM? Pewnie nie i dalej byłą konfiguracja dla 1/16 :lol:
Tak. Nic to nie wnosi. W marlinie zmieniłem tylko linijkę

Kod: Zaznacz cały

#define E0_DRIVER_TYPE LV8729
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: mikrokroki silnika

Post autor: dragonn »

Eee??? Kroków na mm nie przeliczyłeś?
Pajacyk0v

Re: mikrokroki silnika

Post autor: Pajacyk0v »

OMÓJBORZE. NO TAK :roll: Chyba jeszcze nie wytrzeźwiałem :DD
dragonn
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: mikrokroki silnika

Post autor: FlameRunner »

Pajacyk0v pisze:Założyłem do obsługi estrudera LV8729, zmieniłem konfigurację w Marlinie, ustawiłem zwory na 1/128, wyregulowałem Vref i... dupa.

Silnik cicho ćwierkając leeeedwo leeedwo przeciskał filament. Zmniejszyłem mikrok na 1/64 i to samo. Już myślałem że ten SS jest zbyt słaby na mój silnik ale jeszcze spróbówałem ustawić go na 1/16, czyli tyle samo co miałem w A4988. Nagle wszystko ożyło!

Dlaczego tak się dzieje? Czytałem że krok 1/128 na 8bitowym 2560 nie ma sensu ale 1/64? :unknown:
Co do tego ostatniego, zwyczajnie nie zrozumiałeś. :P Pozwolę sobie na dwa zdania sprostowania, zanim zrobi się z tego jakaś obiegowa fałszywa informacja...
  • Płyta główna drukarki 3D z ośmiobitowym procesorem (na przykład ATMEGA2560) faktycznie ma niedużą moc obliczeniową i może nie nadążyć generować impulsów w tempie 200x128=25600 na jeden obrót silnika – ale problem dotyczy raczej osi X i Y niż ekstrudera.
  • Problem ten objawi się krótkimi zacięciami pracy drukarki (trwającymi ułamki sekund przerwami na nadrobienie obliczeń), a nie ruchem kilkukrotnie krótszym i wolniejszym.
Pajacyk0v

Re: mikrokroki silnika

Post autor: Pajacyk0v »

No to fajnie. Zaraz spróbuje z 1/64.

Wsadziłem Sanyo eksperymentalnie żeby sprawdzić jak to wpłynie na problem skośnych pasów:
viewtopic.php?f=40&t=3219&start=80#p57963
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: mikrokroki silnika

Post autor: FlameRunner »

Na ekstruder to nawet 1/128 spróbuj.

PS Ty coś pisałeś, że zamówiłeś Aero? To zostaw te A4988 i czekaj na nowy ekstruder.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”