Jaki wybrać program do projektowania 3d

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: virgin71 »

OnShape przede wszystkim jest po prostu drogi. Fusion polecę i ja, jeśli chodzi o CAD, chociaż czasem elementy typowo CAD dostaję w blenderze... :)
Przy dużych złożeniach trzeba pamiętać, żeby wyłączyć dostęp do internetu (w samej apce), bo niepotrzebnie muli przez przeszukiwanie jakiś bibliotek itp.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: Berg »

@dragonn bo ja myślę, że fusion 360 to tak na prawdę spreparowana przeglądarka internetowa to co jest w środku to chyba tak samo jak w onshape HTML5. Tylko tyle, że wszystko preładowane w trakcie instalacji lokalnie.
dragonn
Emisvanrohelec
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2018, 08:30
x 2

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: Emisvanrohelec »

Mając co nie co doświadczenia z różnym oprogramowaniem mogę polecić właściwie każdy program.
Przynajmniej dla mnie nie ma większej różnicy w czym będę pracował.
Większość programów wygląda bardzo podobnie, tak jak powiedział tig33r;
tig33r pisze:Najważniejsze to poznać podstawy i zasady modelowania bryłowego, bo reszta to tylko wiedza gdzie znajdują się konkretne opcje w różnych programach.
Coś na początek: może Blender 3D (https://www.blender.org)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: dragonn »

Emisvanrohelec pisze: Coś na początek: może Blender 3D (https://www.blender.org)
Z całym szacunkiem - nie porównuj CAD-ów do Blendera, bo nie. One nie są podobne a i blender dla początkującego, miewam wątpliwości.
sagittario, Cosik, virgin71
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: Berg »

@Emisvanrohelec JEśli wymiatasz w Blender to szacunek. Są filmiki w necie, na których goście robią takie rzeczy w 5 minut....że cenka opada.
Niektóre funkcje, generatory. Szybkość interfejsu, wypas.

Próbowałem się nauczyć ale to jest dla mnie inny świat. Do dziś nie wiem jak efektywnie układać te okna na ekranie. Jak sobie jakieś powielę to potem nie wiem jak schować. Jak zapomnę jakiegoś skrótu klawiszowego to jakby mi rękę obcięli.
Próbowałem zrobić projekt ekstrudera coś jak Titan, w Blenderze. Poległem.

Za to fajne wazy , geometryczne szaleństwa, potrafię zrobić :) które chyba ciężko by było osiągnąć w F360.

@Emisvanrohelec , mógłbyś pokazać jakiś swój projekt ?

@draonn nawet jest rosyjski plugin do blendera - sverchok, pozwala niektó®e rzeczy zrobić parametrycznie..... ale to trochę jak SCAD tylko że przy pomocy grafów.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=BvGDvujpFgc
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: dziobu »

MefistO pisze:Jaki program jest najłatwiejszy, a który daje dużo możliwości.
Nie ma czegoś takiego.
Chcesz rysować modele architektoniczne? Taką Wieżę Eiffla? A może chciałbyś sobie narysować baze ksieżycową?
Czy jednak coś technicznego - dwustopniową przekładnie planetarną z analizą wytrzymałości?
Albo do domu - uchwyt na doniczkę?

Narzędzia są profilowane pod pewne rozwiazania i nie ma czegoś "prostego" i czy po prostu "dobrego". Rysowanie osiedla mieszkaniowego w Fusion jest tak samo głupim pomysłem jak analiza wygięć detali w Shketchupie. Co ciekawe - obie rzeczy da się zrobić w obu programach. Ale tak samo da się pomarańczą wbijać gwoździe.
MefistO pisze:Proszę o wszelkie użyteczne linki, książki które warto kupić oraz kursy i szkolenia.
Zainstaluj sobie po kolei wszystkie wymienione tu programy i spróbuj w nich coś narysować/zaprojektować. W każdym to samo. Możliwe że trafisz w którymś na sytuację gdzie "poczujesz" się jak u siebie i nie bedzie sensu szukać dalej. Jesli nie masz konkretnych wymagań (jak to co wymieniłem powyżej) to każdy program się nada (nawet masakryczny Blender ;p). Ludzie cuda robią w każdym sofcie.
adziaki, sagittario
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: Gmeracz »

Powiem tak jak dziobu - nie ma najlepszego. Już po paru postach wyżej sam widzisz, że każdy ma różne preferencje. Tak samo, jak wybór felg do auta.
Każdy ma inne przyzwyczajenia, wiedzę i nawyki. Dla jednego będzie lepszy ten, albo tamten. Trzeba tego dotknąć i spróbować.
Ja się wychowałem na DOS-ie i Corelu w firmie reklamowej. Dla mnie dobry jest Fusion. Kto inny lubi matematykę, albo jest bardziej artystyczną duszą. I lepiej się poczuje w innym błotku ;)
Ale jedna prawda jest uniwersalna - im więcej projektów ci się uda, tym bardziej polubisz dany program. Stąd tyle różnych opinii.
// użytkownik zbanowany permanentnie
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: Marcin.KnD »

nie pracowałem na Fusion360, z tego co się orientuje licencjia 3 lata darmowa, ale można to obejść.

Ja uzywam SolidWorks i Design Spark Mechanikal, ten drugi w pełni darmowy i mozna na nim robic fajne rzeczy
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 334
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: sagittario »

MefistO pisze: (...)Jaki program jest najłatwiejszy, a który daje dużo możliwości.(..)
Nie ma takiego. Dla każdego kto ma lata doświadczenia pracy w danym programie ten właśnie program jest najłatwiejszy. Nie ma programu, który uruchomisz i zaczniesz w nim "wymiatać". Jeśli chcesz aby ktokolwiek Ci coś doradził to musisz doprecyzować pytanie. Ma być luźne modelowanie dla figurek i scen czy projekty inżynierskie.
Jeśli luźne modelowanie to programy pozwalające na modelowanie polygonami takie jak Blender czy 3ds. Jak inżynierskie to SolidWorks, SolidEdge, Inventor i masa innych.
Ze swojej strony polecałbym (w sumie tani) program Rhinoceros. Ma w miarę intuicyjny interfejs i pozwala na operowanie siatkami NURBS.
Awatar użytkownika
MefistO
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 20 lis 2018, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender -3

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: MefistO »

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
dziobu pisze:Nie ma czegoś takiego.
Chcesz rysować modele architektoniczne? Taką Wieżę Eiffla? A może chciałbyś sobie narysować baze ksieżycową?
Czy jednak coś technicznego - dwustopniową przekładnie planetarną z analizą wytrzymałości?
Albo do domu - uchwyt na doniczkę?
dziobu - wybacz, słabo z precyzowałem. Na chwilę obecną nie umiem nic, ale chcę bardzo zgłębić temat.
Więc na początek będą to projekty uchwytu na doniczkę, z ambicją bazy księżycowej.

Zapytam inaczej. Co ty byś polecił?
Chcesz wydrukować gwintowaną śrubę i mechanizm zębaty.
W czym go projektujesz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”