Jaki wybrać program do projektowania 3d

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: dziobu »

Jak widziałeś każdy projektuje w czymś innym. Każdy soft ma wady i zalety.
Ja używam Sketchupa - bardzo mi przypasował. Ma plusy dodatnie, ma plusy ujemne... Jak znasz dobrze jakiś program to da się przeżyć ze wszystkim. Nie polecę Ci nic konkretnego - spróbuj każdy po kolei. Wbrew pozorom nie są identyczne.
Do mechanizmów lepszy będzie jakiś CAD - Fusion czy DSM (DesignSpark Mechanical). Ale żeby nie było - to jest ze Sketchupa i przekładnia działa:
a1.jpg
A jakiś czas temu ktoś wrzucił linka do filmiku gdzie gość maluje śrubkę z gwintem w Maya... (jeśli nie wiesz co to: https://www.autodesk.pl/products/maya/overview)
Emisvanrohelec
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2018, 08:30
x 2

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: Emisvanrohelec »

dragonn pisze:
Emisvanrohelec pisze: Coś na początek: może Blender 3D (https://www.blender.org)
Z całym szacunkiem - nie porównuj CAD-ów do Blendera, bo nie. One nie są podobne a i blender dla początkującego, miewam wątpliwości.
Zgadzam się dragoonie, faktycznie uprościłem za bardzo temat.
Oczywista jest dla mnie praca w programach CAD'owskich jeżeli chodzi o elementy konstrukcyjne/mechaniczne. Natomiast projektowanie powierzchniowe w programach które wymieniłeś (i w tych których nie wymieniłeś) to inna bajka.
I chociaż są programy które łączą oba sposoby projektowania to albo mają za mało możliwości (są zbyt prymitywne) albo z kolei trudne w opanowaniu.

Z drugiej strony możliwości jakie daje druk 3D skłaniają mnie właśnie do projektowania powierzchniowego w Blender'ach, Maya'ch, 3DS'ach, Wings'ach itp...
Stąd moja sugestia.
rafaljot pisze:@Emisvanrohelec JEśli wymiatasz w Blender to szacunek. Są filmiki w necie, na których goście robią takie rzeczy w 5 minut....że cenka opada.
Niektóre funkcje, generatory. Szybkość interfejsu, wypas.

Próbowałem się nauczyć ale to jest dla mnie inny świat. Do dziś nie wiem jak efektywnie układać te okna na ekranie. Jak sobie jakieś powielę to potem nie wiem jak schować. Jak zapomnę jakiegoś skrótu klawiszowego to jakby mi rękę obcięli.
Próbowałem zrobić projekt ekstrudera coś jak Titan, w Blenderze. Poległem.

Za to fajne wazy , geometryczne szaleństwa, potrafię zrobić :) które chyba ciężko by było osiągnąć w F360.

@Emisvanrohelec , mógłbyś pokazać jakiś swój projekt ? [...]
W Blenderze może nie wymiatam ale troszkę czasu w nim spędziłem.
Jestem w pracy więc wyślę Ci tylko parę fot z projektu do którego mam dostęp. Projektowałem go w paru programach.
Jest to projekt modelarskiego silnika spalinowego w układzie podwójnej gwiazdy... (ponad 1,5 tys. elementów)
Załączniki
16444041_1239848179461603_494124037_o.png
Zlozenie_silnika_stp4.png
Zlozenie_silnika_stp3.png
Zlozenie_silnika_stp2.png
Zlozenie_silnika_stp.png
Berg, dragonn
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: aaannnd »

Ja lece w autocadzie, chociaż w zamieszkłych czasach jak autocad nie znał helixów, sprężyny, gwinty czy temu podobne robiłem w Rhino i wrzucałem do cada.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: Berg »

Emisvanrohelec pisze: W Blenderze może nie wymiatam ale troszkę czasu w nim spędziłem.
Jestem w pracy więc wyślę Ci tylko parę fot z projektu do którego mam dostęp. Projektowałem go w paru programach.
Jest to projekt modelarskiego silnika spalinowego w układzie podwójnej gwiazdy... (ponad 1,5 tys. elementów)
No właśnie. Silnik wymiata. No to pewnie możesz powiedzieć dlaczego jeden rodzaj elementów było lepiej zrobić w tym programie a inne w innym.
dragonn
Emisvanrohelec
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2018, 08:30
x 2

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: Emisvanrohelec »

Silnik jest wyliczony, znaczy się to wszystko będzie działało po wykonaniu. Część elementów jest znormalizowana a elementy typowo mechaniczne (koła zębate, przekładnie) są wykonane zgodnie z wyliczeniami według norm. I właśnie te elementy wykonywałem w programach CAD tj. Inventor Professional oraz Nx10. Jeżeli chodzi o elementy takie jak obudowy, osłony czy różnego rodzaju wężyki, rurki, to wykonywałem je między innymi właśnie w Blenderze.
Rendering (podstawowy) jest wykonany w Nx10 bo na tym pracuję i właśnie z roboty je wysłałem ;)
Mam parę innych projektów w domu, jak znajdę chwilę to również się podzielę ;)
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: tig33r »

Do modelowania powierzchniowego służy catia.
Emisvanrohelec
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2018, 08:30
x 2

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: Emisvanrohelec »

tig33r pisze:Do modelowania powierzchniowego służy catia.
"powierzchniowe" -może źle to ująłem, na myśli miałem modelowanie "swobodne" o ile mogę to tak nazwać?
Myślę że wiadomo o co chodzi ;)
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: virgin71 »

Marcin.KnD pisze:nie pracowałem na Fusion360, z tego co się orientuje licencjia 3 lata darmowa, ale można to obejść
Masz na myśli przedłużyć? Tak, po 3 latach automatycznie przedłuża się na kolejne 3;)
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: Marcin.KnD »

A to nie wiedziałem sorki.

To wg was lepszy fusion360 czy design Spark mechanical?
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: virgin71 »

Każdy ma zady, każdy ma walety.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”