Wysokość warstwy a szerokość dyszy

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
lookzovt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 02 cze 2016, 16:13

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

Post autor: lookzovt »

U mnie, ani kalibracja podawania, ani regulacja odległości od stołu nie dawały rezultatu. Właśnie w okolicach wywietrzników, gdzie głowica zmieniała kierunek, tak czy inaczej było widać ślad.
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

Post autor: chemik72 »

Podwijanie sie pierwszej warstwy oznacza zbyt mala odleglosc dyszy od stolu
Nie koniecznie... Podwijanie jest efektem jazdy dyszy po już nałożonej ścieżce i jej "zwijaniu/marszczeniu" i można sobie z tym poradzić tak jak napisał kolega ustawiając szerokość (odstęp miedzy ścieżkami). Wysokość warstwy można ustawić dowolnie nawet tak aby była prawie całkowicie wprasowana-przezroczysta i bez efektu podwijania właśnie stosując metodę szerokości rozstawienia ścieżki na pierwszej warstwie.
Ja u siebie dla uzyskania "idealnie gładkiej" powierzchni bez widocznej ścieżki mam ustawione na 450% ale mocno "prasuję" to daje bardzo dobry efekt gładkości powierzchni. Stosując tę metodę mocnego prasowania trzeba brać pod uwagę zwiększenie się obrysu pierwszej warstwy ale na to stosuję metodę fazowania obrysów (45-60°) na wysokość 1-2 warstw już w projekcie.

lookzovt na tym drugim zdjęciu u Ciebie nie jest to jeszcze bardzo dobry wynik. da się to jeszcze lepiej-ładniej zrobić :git: stosując metodę jak napisałem mocno prasować ale rozstawiać ścieżki. Z rozstawianiem ścieżki już sam się przekonałeś że to dobry sposób i trzeba tylko iść w tym kierunku dalej aż do uzyskania perfekcji.
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
Awatar użytkownika
Sokoli
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 224
Rejestracja: 03 paź 2016, 12:58
Lokalizacja: Radom
x 27

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

Post autor: Sokoli »

Ja nie lubię jak pierwsza warstwa jest sprasowana, przynajmniej u mnie ta pierwsza warstwa jest wtedy szersza tak zwany Elephant Foot.

U mnie po poprawnym ustawieniu ekstrudera oraz bardzo dokładnym ustawieniu stołu drukuje pierwszą warstwę tak jak inne na 100%.
Przykład poniżej: warstwa 0.2, first layer 100%
Taką pierwszą warstwę chciałem osiągnąć, i w końcu się udało ;)

20161106_150004.jpg
20161106_150004.jpg (835.14 KiB) Przejrzano 5862 razy
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 1
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

Post autor: samezrp »

lookzovt pisze:Nikt z ekspertów nie odpowiedział, to może ja coś pomogę. Też drukuję obudowy i także miałem problemy przy wzorach z otworami na chłodzenie. Zobacz zdjęcie.
Popatrz na ten wątek, może Ci pomoże, bo miałem podobne problemy. Jest też dyskusja jak ustawić szerokość.
http://www.reprapy.pl/viewtopic.php?f=5&t=382
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

Post autor: kapi »

odkopując temat - wklejam link do YT gdzie jest bardzo fajnie pokazana zależność średnicy dyszy od szczegółowości i prędkości druku.

... człowiek się ciągle uczy ;)
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

Post autor: McKee »

.... całe życie ;)
Dzięki!
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”