Prawidłowy stół do drukarki Mendel90

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
SanFable
Postów w temacie: 3
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Prawidłowy stół do drukarki Mendel90

Post autor: SanFable »

Witajcie,

mam drukarkę mendel90 na ramie od stycznego, czyli stół miałem wycięty z mdf 18mm co strasznie dużo zabiera miejsca oraz trochę waży.
postanowiłem użyć sklejki (8 lub 10mm, nie pamiętam) na to sprężyny, heatbed mk2b i szyba. śruby m3 z podkładkami między elementami i na końcu nakrętki samokontrujące. W teorii ładnie powinno działać, jednak pierwotnie rozwiercałem mk2b żeby śruby m4 weszły i po czasie rogi mi popękały i słabo te podkładki trzymają, nie mówiąc już o strasznym "wyginaniu" się jeżeli chcę wyregulować stół. bo muszę trzymać śrubkę imbusemm a nakrętkę kombinerkami, a obudowa do drukarki praktycznie skończona i nie będę miał takiego dostępu tam...

Postanowiłem, że zrobię to po raz trzeci, ale tym razem od początku do końca dobrze, żeby to raz ustawić i zapomnieć na jakiś czas.
i teraz lista rzeczy, które potrzebuję:

heatbed mk3, aluminium 3mm, drukowanie bez szkła i nieszczęsnych klipsów, które zdarzyło mi się kilka razy wentylatorem zahaczyć :lol:
http://allegro.pl/aluminium-heatbed-mk3 ... 40363.html

nakrętki do ręcznego kręcenia- jak to będzie działać? jak nie miałem samokontrujących to po jednym większym wydruku wszystko było "rozkręcone"
http://allegro.pl/nakretka-m3-dla-stolu ... 90006.html

sprężyny
http://allegro.pl/sprezyna-dla-stolu-he ... 48715.html

jeżeli chodzi o śruby to zwykłe stożkowe m3 (?)

coś zamiast krzywo wywierconej sklejki/grubego mdf 18mm
znalazłem płytę 220x220 "nierdzewki" grubość 2mm, byłoby idealne, tylko jest cięższe o 80gram od mdfu- jakoś 690g vs 770g- co myślicie o tym?


kolejna kwestia to wersje heatbedu mk3, w krajach pierwszego świata widzę wersje bez dziury na termistor tylko z dwoma padami aby wlutować smd 1206, u nas nie spotkałem takiej wersji, same chińskie z dziurami i mam pytanie, jeżeli nie chcę drukować z szybą to co z tą dziurką? załóżmy, że wsadziłem tam termistor na równi to kładziony filament ma większą temperaturę niż stół i zaraz mi tu wyjdzie jakaś anomalia... nie mówiąc o sytuacji gdy ten termistor będzie wystawał ponad stół i głowica go "skosi". a chciałbym aluminium bo ten mk2b jest zbyt "giętki".


ktoś coś?
grzybu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 97
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 9

Re: Prawidłowy stół do drukarki Mendel90

Post autor: grzybu »

Ja mam taki MK3 z dziurą i przez jakiś czas była normalnie dziurawa i nic się nie działo. Po prostu na spodzie wydruku była mała wypustka. Później robiłem eksperymenty z klejem i dziura się zatkała więc nie ma problemu.
Teraz drukuję na Dimafixie i wszystko się przykleja jak trzeba. Szkła nie mam, drukuję prosto na aluminium.
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 729
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 719

Re: Prawidłowy stół do drukarki Mendel90

Post autor: PrzemoS »

Jesli chodzi o stol tez na poczatku mialem problemy. Posiadalem sklejke, potem grzalke mk2b i po jakims czasie wszystko zaczelo pracowac i musialem ciagle regulowac stol sprezynami bo sklejka pod wplywem ciepla jak i pracy zaczela sie deformowac.. "Kopytko " podal mi strone internetowa blisko Wroclawia tam wycieli mi CNC stol aluminiowy grubosc 5mm jak sie nie myle do tego na allegro zamowilem lozyska liniowe lm8 w obudowie 14.99 za sztuke x3 . i zakupilem stol mk3, do tego 4 Hexy ( bez sprezyn) i mam wszystko idealnie wypoziomowane. i zero problemow z odlegloscia dyszy od stolu.


ponizej fotki:
https://www.dropbox.com/sc/u9eagpmij93p ... kl1NRYpSAa
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
SanFable
Postów w temacie: 3
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: Prawidłowy stół do drukarki Mendel90

Post autor: SanFable »

Tak, miałem etap gdzie zrobiłem "na stałe" bez śrub, mega stabilne itd, ale weź to wyreguluj samymi ustawieniami marlina ;/
też używam dimafix i w sumie mocno go polecam ;)

czyli koncepcje mam dobrą? bo zamienić śruby/nakrętki gdy już będzie wszystko to nie problem
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Prawidłowy stół do drukarki Mendel90

Post autor: DanyQsh »

Szkoda że te stoły Alu nie są płaskie :-/ W tym przypadku szkło lub autopoziomowanie ratują sytuację.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka
SanFable
Postów w temacie: 3
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: Prawidłowy stół do drukarki Mendel90

Post autor: SanFable »

autobed leveling mam, tzn miałem, ale po tygodniu walki zrezygnowałem bo cholerstwo nie reagowało mi na "koordynaty" kwadratu tylko mierzyło prostokąt wychodzący poza obszar drukowania

takim sposobem chciałem uciec od regulacji stołu :D
grzybu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 97
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 9

Re: Prawidłowy stół do drukarki Mendel90

Post autor: grzybu »

Ja u siebie mam i dlatego nie mam szkła, bo jednak sensor łapie aluminium na mniejszym dystansie niż deklarowane 8mm.
Po wszystkich walkach z krzywym stołem, poziomowniem itd teraz mam wrażenie "cheater" ;)
Oryginalny hotend E3D, autopoziomowanie i Dimafix naprawdę ułatwiają życie.
No i PET-G nie daje rady wyrwać kawałków aluminium co ze szkłem mu się czasem udawało...
WillingMagic
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Prawidłowy stół do drukarki Mendel90

Post autor: DanyQsh »

Ja mam nałożone szkło i na razie udało mi się odpowiednio wypoziomować stół. Dodatkowo testuję printafix z targów i pierwsze wyniki na plus. W przyszłości chciałbym zainstalować sensor indukcyjny ale wtedy myślę dodatkowo splanowac obecny stolik. Ogólnie muszę zaprojektować sobie nowy wózek.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Uran
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 24 kwie 2016, 13:40
x 23

Re: Prawidłowy stół do drukarki Mendel90

Post autor: Uran »

SanFable pisze:autobed leveling mam, tzn miałem, ale po tygodniu walki zrezygnowałem bo cholerstwo nie reagowało mi na "koordynaty" kwadratu tylko mierzyło prostokąt wychodzący poza obszar drukowania
Przecież to tylko kwestia konfiguracji w firmwarze i wskazania punktów pomiaru.
grzybu pisze:Ja u siebie mam i dlatego nie mam szkła, bo jednak sensor łapie aluminium na mniejszym dystansie niż deklarowane 8mm.
Są czujniki indukcyjne i pojemnościowe te drugie reagują na szkło.
PrzemoS pisze:Jesli chodzi o stol tez na poczatku mialem problemy. Posiadalem sklejke, potem grzalke mk2b i po jakims czasie wszystko zaczelo pracowac i musialem ciagle regulowac stol sprezynami bo sklejka pod wplywem ciepla jak i pracy zaczela sie deformowac.
Nie jestem fanem grzałek z laminowanych. IMO alu + grzałka kaptonowa ewentualnie rezystor typu thick film.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”