ender 3 nie trzyma filament

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
świeżak
x 8

ender 3 nie trzyma filament

Postautor: świeżak » 11 sty 2019, 12:55

Dzień dobry wszystkim
Chciałem się przywitać w dziale "powitalnia", ale nie mam tam możliwości stworzenia nowego tematu. Od dwóch dni mam Endera 3 d. Pierwsze wydruki ( słownie: 5 ) poszły wręcz znakomicie, a potem filament przestał się trzymać "oryginalnej" podkładki w niektórych miejscach i o drukowaniu można zapomnieć. Wyczyściłem podkładkę spirytusem salicylowym ( nie wiem, czy to nie błąd ) i nic nie pomogło. W pewnym momencie filament przestaje trzymać i ciągnie się za głowicą. Wymieniłem głowicę, ale nic to nie dało. Odległość między głowicą, a podkładką ustawiona na kartkę i spoziomowana poziomicą elektroniczną. Czy to podkładka straciła adhezję? Trochę ją drapałem szpachelką, bo pierwszy wydruk testowego psa poszedł tragicznie, ale drugi, po ustawieniach, już dobrze. Mam pytanie:, czy ta podkładka potrzebuje jakiegoś płynu ( sprayu) adhezyjnego?
corradoskj
Drukarka: CR-10, I3 MEGA
x 1

Re: ender 3 nie trzyma filament

Postautor: corradoskj » 11 sty 2019, 13:06

Mam też endera i co jakiś czas psikam ją Dimafixem, czyszczenie spirytusem jest ok, ważne by nie acetonem. Jakiego używasz filamentu i jakich temperatur ?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 800
Kontaktowanie:

Postautor: dziobu » 11 sty 2019, 13:08

świeżak pisze:Dzień dobry wszystkim
Chciałem się przywitać w dziale "powitalnia", ale nie mam tam możliwości stworzenia nowego tematu.

z1.jpg

świeżak pisze:potem filament przestał się trzymać "oryginalnej" podkładki w niektórych miejscach i o drukowaniu można zapomnieć.
Wrzuć jakieś zdjęcia. Podkładka niezniszczalna nie jest, ale przeważnie na byle czym też da się filament przyczłapać. Zwłaszcza typu PLA (zakładam że tym drukujesz) czy PET-G.
Wrzuć jakieś zdjęcia jak to wygląda (najlepiej jako załącznik do posta).
świeżak pisze:podkładką ustawiona na kartkę i spoziomowana poziomicą elektroniczną.
Co poziomujesz? Istotne jest żeby głowica poruszała się po płąszczyźnie rówloległej do stołu, kwestia czy całosć jest poziomo względem planety to sprawa istotna, ale grubo drugorzędna.

świeżak pisze:czy ta podkładka potrzebuje jakiegoś płynu ( sprayu) adhezyjnego?
Są płyty (Dimafix, Hegron) czy kleje (Scotch) którymi zwiększa się przyczepność stołu, ale to jak drukujesz bez podkładki. Podkładka z klejem to imho bezsensowny pomysł.

Rzuc jeszcze garść szczegołów czym drukujesz (materiał, producent) i w jakich warunkach (temperatura głowicy, stołu). I powrzucaj jakieś zdjęcia.
świeżak
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D | Inne
świeżak
x 8

Postautor: świeżak » 11 sty 2019, 13:13

Filament od 3DActive dostałem z drukarką. Temperatury: 200 stopni i 52 baza, ale próbowałem i 215 oraz 60. Te dobre wydruki poszły na 200 i 50. Po ostatnim dobrym ( plecy dla wyświetlacza drukarki ) zaczęły się problemy, chociaż małe elementy na środku jeszcze wdrukowało dobrze, ale teraz już znowu ciągnie filament.
świeżak
x 8

Postautor: świeżak » 11 sty 2019, 13:17

OK. Ostatni raz na jakimkolwiek forum byłem kilka lat temu. Zapomniałem, jak się wszystko robi. Zaraz zrobię zdjęcia i spróbuję wrzucić. Filament PLA.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 800
Kontaktowanie:

Postautor: dziobu » 11 sty 2019, 13:20

Spokojnie. To nie czat. Napisz kompletnego posta i wyślij.
Takie kilka pod sobą źle się potem czyta. I wprowadza burdel bo psuje ideę rozmowy.

świeżak pisze:Zaraz zrobię zdjęcia i spróbuję wrzucić.

Jak mawiała moja uczycielka matematyki: "spróbuj znaczy zrób" :D
Tu masz pomoc: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=22&t=2109
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D | Inne
świeżak
x 8

Postautor: świeżak » 11 sty 2019, 13:22

Przed ustawieniem odstępu głowicy od stołu za pomocą kartki wypoziomowałem to ramie drukarki, po którym porusza się głowica ze stołem. Dopiero potem użyłem kartki.
kamilxxg
x 2

Postautor: kamilxxg » 11 sty 2019, 13:24

Drukowałem na 3DActive na 200/60 i trzyma się bardzo dobrze, niczym nie smarowałem i nie czyściłem podkładki i za każdym razem PLA trzymało się świetnie. Jedyne problemy z adhezją miałem wtedy kiedy źle wypoziomowałem stół (swoją drogą myślałem, że mam bardzo krzywy stół do momentu aż zainstalowałem ABL i okazało się, że stół faktycznie trochę krzywy jest ale nie tak bardzo jak myślałem). Może warto jeszcze raz sprawdzić poziomowanie stołu? Masz w slicerze ustawione, że dysza się podnosi trochę do góry, może to jest problemem, że po wypoziomowaniu dysza jest trochę wyżej podczas druku?
Awatar użytkownika
virgin71
Zasłużony
Drukarka: Ultimaker | U30
x 267
Kontaktowanie:

Postautor: virgin71 » 11 sty 2019, 14:27

Pomimo tego co kolega napisał powyżej, zmieniłbym filament na coś dobrego i sprawdzał od nowa. Kiepskie filamenty są ok, kiedy ma się ogarniętą drukarkę.
Ja psikam Needit i wszystko się trzyma ładnie. Daj zdjęcia, zobaczymy tę podkładkę, czy faktycznie taka zniszczona.
Awatar użytkownika
cardjunk
x 16

Postautor: cardjunk » 11 sty 2019, 14:44

ja tą podkładkę katowałem miesiąc, orałem ją ile się dało, rysując szpachelką na lewo i prawo ale zawsze trzymała. za to natomiast ma tendencję do wyginania się, szczególnie kiedy mówisz, że w środku trzymały się wydruki, może sprawdź jeszcze raz odległość dyszy od stołu, nie tylko w narożnikach ale też w wewnętrznych obszarach

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”