Zawyża wymiary. Jednak nie zawyża. Za mało plastiku. Za dużo plastiku. Jaką szerokość ścieżki ustawić?!

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
grego
Postów w temacie: 8
Posty: 110
Rejestracja: 24 paź 2017, 13:40
x 1

Zawyża wymiary. Jednak nie zawyża. Za mało plastiku. Za dużo plastiku. Jaką szerokość ścieżki ustawić?!

Post autor: grego »

Podczepie się pod temat. Mam endera 3, co do jakości druku jest bardzo dobrze, ścianki kostki wychodzą równiutkie, napisy wyraźnie, ale jest problem z wymiarami X oraz Y ma wymiar 20,1 mm Z ma te 20, a nawet kilka setek mniej. Przeprowadziłem już kalibracje extrudera (musiałem zwiększyć posów). Co jeszcze mogę zrobić w tym temacie, bo raczej spodziewałem się mniejszego wymiary ze względu na skurcz niż odwrotnie.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kostka kalibracyjna

Post autor: dragonn »

grego pisze:Podczepie się pod temat. Mam endera 3, co do jakości druku jest bardzo dobrze, ścianki kostki wychodzą równiutkie, napisy wyraźnie, ale jest problem z wymiarami X oraz Y ma wymiar 20,1 mm Z ma te 20, a nawet kilka setek mniej. Przeprowadziłem już kalibracje extrudera (musiałem zwiększyć posów). Co jeszcze mogę zrobić w tym temacie, bo raczej spodziewałem się mniejszego wymiary ze względu na skurcz niż odwrotnie.
Błąd FDM to jest do około 0.2mm na dobrze poskładanej i skalibrowanej drukarce. Tak że wynik na poziomie 0.1mm to dobry efekt i nie należy się tym przejmować/z tym walczyć bo to jest już ograniczenie technologii
Artu
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Kostka kalibracyjna

Post autor: FlameRunner »

Jeśli chcesz poważnie zająć się wymiarami, to kostkę wyciep na hasiok, a wydrukuj pierwszą lepszą obudowę, na przykład: https://www.thingiverse.com/thing:922740 i zobacz, jak taki wydruk trzyma wymiary.
grego
Postów w temacie: 8
Posty: 110
Rejestracja: 24 paź 2017, 13:40
x 1

Re: Kostka kalibracyjna

Post autor: grego »

No właśnie drukuje sobie różne rzeczy i zawsze mi zawyża wymiar o jakieś 2 %
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2667

Re: Kostka kalibracyjna

Post autor: Berg »

jeśli to jest proporcjonalne i ta sama kostak powiększona 500% czyli o teoretycznie boku 100mm ma 2% więcej, czyli 102mm, to zmniejsz liczbę mikrokroków na mm o 2% czyli pewnie z 80 na 78.43
grego
Postów w temacie: 8
Posty: 110
Rejestracja: 24 paź 2017, 13:40
x 1

Re: Kostka kalibracyjna

Post autor: grego »

A już sobie poradziłem, jednak kwestia ustawienia flow
grego
Postów w temacie: 8
Posty: 110
Rejestracja: 24 paź 2017, 13:40
x 1

Re: Kostka kalibracyjna

Post autor: grego »

a jeszcze jedno, mając dysze 04 jaką ustawiać grubość ściany w slicerze? Mając dysze 0,4 miałem ustawione 0,4 ale drukowało bodaj 0,45. Przy flow 90% wyszło dobrze, ale nie wiem czy ide w dobrym kierunku, usatwienie ścianki na 0,45 czy 0,5 coś da?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zawyża wymiary. Jednak nie zawyża. Jaką szerokość ścieżki ustawić?!

Post autor: FlameRunner »

Ale... jaki masz problem i co taka zmiana ma dać?

Jeśli ustawisz 0,45 mm zamiast 0,4 mm:
- będzie podawać 0,45/0,4 raza więcej materiału na jednostkę długości ścieżki;
- ścieżki będą nakładane z odstępem o 0,05 mm większym;
- środek ścieżki stanowiącej obrys będzie odsunięty o dodatkowe 0,025 mm od płaszczyzny bocznej modelu.
Czyli, jeśli chodzi o wymiary wydruku i ogólną ilość podawanego materiału, wyjdzie w zasadzie na to samo.

No i piszesz najpierw, że zwiększyłeś "posów" ekstrudera, a teraz piszesz, że ustawiłeś flow 90%?

W ogóle nie do końca rozumiem, co Wy wszyscy macie z tą kalibracją ekstrudera? U mnie chińczyki takie jak Anet A8 lub Ender-3 drukują całkiem poprawnie bez zmiany liczby kroków E na mm i bez ruszania współczynnika przepływu.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kostka kalibracyjna

Post autor: dragonn »

grego pisze:a jeszcze jedno, mając dysze 04 jaką ustawiać grubość ściany w slicerze? Mając dysze 0,4 miałem ustawione 0,4 ale drukowało bodaj 0,45. Przy flow 90% wyszło dobrze, ale nie wiem czy ide w dobrym kierunku, usatwienie ścianki na 0,45 czy 0,5 coś da?
To zależy od typu dyszy, a konkretnie jej "powierzchni" dla dysz typu E3D typowo przyjmuje się ze można ustawić ścieżkę do 0.5mm dla dyszy 0.4mm.
Ale sama zmiana grubości ściany nie powinna w żaden sposób wpływać na uzyskiwane wymiary (w teorii, w praktyce nieznacznie może).
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Zawyża wymiary. Jednak nie zawyża. Jaką szerokość ścieżki ustawić?!

Post autor: poharatek »

FlameRunner pisze: W ogóle nie do końca rozumiem, co Wy wszyscy macie z tą kalibracją ekstrudera? U mnie chińczyki takie jak Anet A8 lub Ender-3 drukują całkiem poprawnie bez zmiany liczby kroków E na mm i bez ruszania współczynnika przepływu.
Nawet jak zmienisz radełko? :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”