Drukowanie dużych obiektów

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Navigare
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 09 sty 2019, 11:56

Drukowanie dużych obiektów

Post autor: Navigare »

Przyszła do mnie ta drukarka z Chin do wydruków 400x400x400 (Tronxy x5sa) i całkiem fajnie drukuje, nie wiem czy nie lepiej niż ta Delta Kossel Linear którą też mam. Ogólnie bardzo mi się podoba drukowanie w 3d i trochę rzeczy już wydrukowałem z zadowalającym efektem.

Teraz mam problem taki, że obiekt który drukuję drukuje się bardzo długo, kilkadziesiąt godzin. Jak najlepiej zmniejszyć ten czas, nawet kosztem jakości. Czy założenie dyszy 1.0 rozwiąże problem, czy może odrazu lepiej drukować z filamnetu 3.0 - tylko czy wtedy muszę zmieniać całą głowicę, czy wystarczy tylko samą dyszę 1.0 do filamentu 3.0?

Jaka różnica w szybkości druku będzie miedzy dyszą 1.0 w filamecie 1.75, a 3.0?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukowanie dużych obiektów

Post autor: dragonn »

A ja powiem inaczej, sama dysza to nie wszystko. Poczytaj sobie po co są takie wynalazki jak E3D Volcano i Super Volcano
ZADAR
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 24 sty 2018, 20:31
Lokalizacja: Kraków
x 2
Kontakt:

Re: Drukowanie dużych obiektów

Post autor: ZADAR »

Druk przyspieszy Volcano hotend razem dyszami 0,5-0,6. Większych dysz nie trzeba bo i tak jak się dobrze rozpędzi to nie wyrobi więcej.
https://zadar.pl/ Filamenty Kraków
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8938
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Drukowanie dużych obiektów

Post autor: dziobu »

Kilkadziesiąt godzin to raczej normalny wydruk.
Większa dysza oznacza że musisz szybciej grzać materiał (o ile chcesz zachować szybkość jazdy) - a to może oznaczać potrzebę wymiany całego hotendu. No i ekstruder też niekoniecznie to udźwignie.

Zmiana na 3.0 to wymiana zarówno ekstrudera jak i całego hotendu.

W slicerze wpisz sobie parametry jakie byś chciał sprawdzić (np zmień średnicę dyszy) i zobacz na ile Ci oszacuje wydruk i jak będzie wyglądał.

btw.
FDM to obecnie nie jest szybka technologia, zwłaszcza w tej klasie sprzętu.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukowanie dużych obiektów

Post autor: dragonn »

Dorzucę tutaj to:
drukowanie 3.0mm wcale nie będzie szybsze bo tak naprawdę trudniej rozgrzać filament o większej średnicy odpowiednio szybko niż ten o mniejsze średnicy.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Drukowanie dużych obiektów

Post autor: virgin71 »

Nie do końca. filament 2,85 dobrze się rozgrzewa, szczególnie na dobrych dyszach. Przy czym plucie ponad 1mm, zawsze będzie uciążliwe. Z czego 1mm na 1,75, a 2,85 to duża różnica, bo 1,75 będzie za krótko w dyszy.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukowanie dużych obiektów

Post autor: dragonn »

virgin71 pisze:Nie do końca. filament 2,85 dobrze się rozgrzewa, szczególnie na dobrych dyszach. Przy czym plucie ponad 1mm, zawsze będzie uciążliwe. Z czego 1mm na 1,75, a 2,85 to duża różnica, bo 1,75 będzie za krótko w dyszy.
1.75 będzie krótszej w dyszy ale ma mniejszą średnicę dzięki czemu ciepło szybciej dociera do środka "włókna". Podobno to ma większe znaczenie niż czas przebywania w dyszy.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 2
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Drukowanie dużych obiektów

Post autor: marek91 »

Drukowanie dużych obiektów dużymi dyszami to bardziej skomplikowany temat niż może się wydawać, dysze zawsze możesz zmienić na 1mm i zobaczyć efekt, jednak musisz pamiętać że będziesz musiał drukować znacznie wolniej bo nie nadążysz topić materiału.

Grzałka dajmy na to o mocy 40W daje ileś tam emergii cieplnej i przetopi X gram materiału na minutę i tego nie przeskoczysz.

Vulcano też niewiele pomoże, ja w tej chwili w dużej drukarce mam dwa bloki grzejne, dwie grzałki po 40W każda i to sterowane z SSRa. I na takim zestawie drukuję 30mm/s na dyszy 1.0mm.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukowanie dużych obiektów

Post autor: dragonn »

marek91 a testowałeś Volcano? Bo z tego co się orientuję problemem nie jest brak mocy grzałki ale przekazywanie ciepła do filamentu dlatego odcinek w którym jest filament topiony jest dłuższy.
Jak wygląda Twój blok na którym masz dwie grzałki?
Navigare
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 09 sty 2019, 11:56

Re: Drukowanie dużych obiektów

Post autor: Navigare »

O i to jest konkret, dziękuję Panowie - obiekt jest 72h przy warstwie 0,2; dyszy 0,4; filament 1,75. Istotnie zmiana średnicy filamentu niewiele poprawia. Przy zmianie średnicy na 0,6 spada do 27h. Muszę tego wydrukować kilka sztuk możliwie szybko - testy i następnie kolejna seria z delikatnymi zmianami i tego będzie ok 5 serii.

Czy mogę kupić zwykłe dysze i zobaczyć czy mój aktualny hotend da radę, czy muszą być dedykowane do Volcano.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”