Dwa Arduino Mega zepsute :/

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Dwa Arduino Mega zepsute :/

Post autor: robal »

Będzie długo i zawile :P.
Pierwsze w zestawie z Ramps-em 1.4 i dużym wyświetlaczem graficznym. Któregoś dnia coś gdzieś "strzeliło" i temperatura grzałki przestała być odczytywana poprawnie, nie pomogło wgranie softu od nowa, wymiana grzałki i mieszanie kablami. Wyjąłem z drukarki, sprawdziłem "na sucho" z innym Arduino i nowym Ramps-em (1.6) i ewidentnie jest padnięte Arduino. Drukarka postała ładnych kilka miesięcy, dzisiaj poskładałem z nowym Arduino i starym Ramps-em (1.4) no i zonk - silniki osi Z nie chcą za dobrze działać :/. Znowu kombinacje z kablami, wypiąłem wszystko, podmieniłem nawet na stare Arduino, sprawdzałem step sticki - ciągle to samo. Podpiąłem silniki z osi Z do X-a i chodzą jak ta lala, na osi Z wyją, Arduino się restartuje. Wniosek - kiedy padło Arduino coś pewnie musiało się stać i z Ramp-sem. Koniec końców nowe Arduino + Ramps 1.6, załączam 12V (wpięty tylko stepstick na osi Z i podpięty jeden silnik) i... dym z nowego Arduino... (tu długa wiązanka dowolnej treści). Sprawdziłem nowe Arduino, program normalnie się wgrywa, ale już z Ramp-sem i wyświetlaczem nie działa, zapewne padł regulator napięcia, a może już nic z niego nie będzie :(.
I tutaj pytanie - ktoś może przerabiał już coś podobnego z Ramps-em 1.6? To badziewie pali Arduino na dzieńdobry? Gdzieś w sieci mi mignęło coś o diodzie D1, że niby można ją wylutować (ale tyczyło się to raczej Ramps-a 1.4). Wszystko to zależy od pochodzenia Arduino i Ramps-a? Pierwsze, które padło to niby oryginał (made in Italy), drugie to chińska podróba. Mam jeszcze jedno "włoskie" Mega, ale boję się teraz podpinać nowego Ramps-a, żeby i tego nie "zjarać". Ktoś może poradzi jak odpalić Ramps-a 1.6, żeby nie poszło to wszystko z dymem raz jeszcze? :D
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Dwa Arduino Mega zepsute :/

Post autor: dragonn »

Arduino pali się jak coś źle podepniesz do RAMPS-a (często błąd to złe wpięcie krańcówki) lub jak wepnie się do RAMPS spalony stepstick.
Trzeba opcja to jak się wsadzi 24V do RAMPS ale o tym piszesz że nie masz.
Sprawdź też czy RAMPS nie ma jakiś wadliwych lutów ale na 99% masz coś źle do niego podpięte.
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Dwa Arduino Mega zepsute :/

Post autor: robal »

Czyli generalnie rzecz biorąc przy zdrowym Arduino i Ramp-sie 1.6 nic złego nie powinno się dziać? Przy spalonej próbie miałem wpięty tylko jeden step stick i silnik, które działały bez zarzutu.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Dwa Arduino Mega zepsute :/

Post autor: dragonn »

Może wsadziłeś stepstick źle? To też spali Arudino.
Ale tak, przy zdrowym RAMPS i Arduino nie powinno się nic palić, wersja RAMPS jest bez znaczenia.
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Dwa Arduino Mega zepsute :/

Post autor: xyzyx »

grzebałeś coś w krańcówkach może? Duży LCD + rąbnięta lub źle podpięta krańcówka lub coś nie tak ze złączem = usmażone arduino
juurd
Postów w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 11 sie 2017, 08:33
x 1

Re: Dwa Arduino Mega zepsute :/

Post autor: juurd »

Warto sprawdzić napięcie pomiędzy masami: komputera i drukarki przy odłączonym kablu USB.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Dwa Arduino Mega zepsute :/

Post autor: Berg »

po każdej awarii elektroniki trzeba wyjąć stepstiki i dobrze je sprawdzić miernikiem, czy nie ma zwarcia na pinach między VCC a jakimkolwiek innym, to samo dla VMOT i masy (przy czym są dwie nóżki od masy i oczywiście na nich zwarcie ma być)

Inaczej od razu spali się nowe arduino po wymianie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”