U30 - Problem z częstym poziomowaniem stołu

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
to.masz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 03 lut 2019, 19:45
x 1

U30 - Problem z częstym poziomowaniem stołu

Post autor: to.masz »

Swoje pytanie kieruję do użytkowników Alfawise U30 lub do osób które mają podobne doświadczenia z innymi producentami/modelami.

Od kilku tygodni mam świetną zabawane z Alfawise U30. Mam jednak pewien problem z częstym rozregulowaniem stołu drukarki (tj. odleglosci dyszy od stołu). Software drukarki ma program ułatwiający poziomowanie drukarki, dzięki czemu nie jest to bardzo czasochłonne, jednak praktycznie co 1-2 drukowania musze przeprowadzić powtórną regulację. W którymś wątku na forum wyczytałem że poziomowanie stołu często wystarcza raz na kilka tygodni/miesięcy, więć różnica jest w moim przypadku znaczna. Chyba że taka "natura" chinczyków? Stół rozregulowuje się w ten sposób, że szczelina zawsze się zwiększa, nigdy zmniejsza.

Ostatnio drukuje abs wiec stół poziomuje w następujący sposób:
  • oczyszczam stół aluminiowy oraz spód szkła z drobinek
  • stół podgrzewam do 80 st
  • głowica do 230 st
  • szczelinomierz ustawiam na 0,05 mm
  • ustawiam tak, żeby wysyuwając szczelinomierz napotkać delikatny opór
Po każdym wydruku ściągam szkło ze stołu, żeby mocując się z odklejaniem wydruku nie męczyć rolek ani innych elementów konstrukcyjnych drukarki. Dodam jeszcze że drukarka jest w komorze gdzie przy wydruku mam 38-40 stopni.
A teraz do sedna - zastanawiam się czy problem tkwi w luzujących się śrubach, czy może należy szukać jeszcze gdzieś indziej? Jeśli śruby to czy macie jakieś sprawdzone rozwiązania, które mogą mi pomóc?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: U30 - Problem z częstym poziomowaniem stołu

Post autor: FlameRunner »

Gdyby Ci się luzowały śruby do regulacji stołu, stół byłby coraz bliżej głowicy.

Docisk rolek masz wyregulowany? Nie mogą być ani za bardzo dociśnięte, ani nie może być na nich luzu.
Awatar użytkownika
to.masz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 03 lut 2019, 19:45
x 1

Re: U30 - Problem z częstym poziomowaniem stołu

Post autor: to.masz »

Rolek nie regulowałem jeszcze, głównie dlatego że wydawało mi się że z wydrukami jeszcze wszystko w porządku. Spróbuję to zrobić dziś, mówimy oczywiście o rolkach osi Z?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: U30 - Problem z częstym poziomowaniem stołu

Post autor: FlameRunner »

Wszystkich.
Puziu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 77
Rejestracja: 28 gru 2018, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Alfawise U30
x 1

Re: U30 - Problem z częstym poziomowaniem stołu

Post autor: Puziu »

Ja żadnych rolek nie regulowałem, oryginalne szkło z podkładką było wklęśnięte na środku, wymieniłem na lustro, do tego Hegron i jest bajka. Wypoziomowałem raz i od 2-3 tygodni nadal nie widzę potrzeby ponownego poziomowania, nawet jak czasem wypijam lustro żeby je umyć od lakieru. Samo lustro poziomowało się bardzo łatwo, nie potrzebujesz żadnych szczelinomierzy, jak to tu któryś z „wyjadaczy” forumowych napisał wystarczy to zrobić na oko.
Awatar użytkownika
dementor76
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 13 lut 2019, 20:51
Lokalizacja: Zawiercie
Drukarka: Ender 3
x 25

Re: U30 - Problem z częstym poziomowaniem stołu

Post autor: dementor76 »

A może to kwestia braku powtarzalności stopend-u osi Z.
Ja u siebie w Enderze wymieniłem mechaniczny na optyczny i jest git.
Ender 3 - uruchomiony i ulepszony
Prusa MK3S - w fazie rozważań :D
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: U30 - Problem z częstym poziomowaniem stołu

Post autor: virgin71 »

Wywal oryginalny stolik - lub odklej tę dziadowską podkładkę. Jeszcze wspomniana regulacja rolek.
Awatar użytkownika
to.masz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 03 lut 2019, 19:45
x 1

Re: U30 - Problem z częstym poziomowaniem stołu

Post autor: to.masz »

Chińskie szkło wczoraj odmówiło posłuszeństwa (jego część odeszła z wydrukiem) więc miałem dobry powód żeby je wymienić. Kupiłem dwie szyby 4mm u szklarza (20 zł szt. - to normalne?) i zamontowałem jedną z nich. Do tego zgodnie z tym co napisaliście postarałem się wyregulować rolki. Najluźniejsze były na osi x ale w sumie każda oś wymagała jakiś poprawek. To zaowocowało lepszą jakością wydruku, ale z racji tego że wymieniłem dziś szybę - ciężko mi powiedziec czy wyeliminowałem problem z poziomowaniem (różnica 0,5 mm pomiędzy oryginalną szybą a tą od szklarza). To się pewnie okaże za kilka dni.
Co się tyczy samej regulacji rolek to w przyadku osi Z, model U30 ma jedną rolke z mozliwoscią regulacji (na klucz 10) a dwie przeciwległe bez możliwości regulacji. Dokręcając tą z regulacją nie jestem w stanie prawidłowo wyregulować tych przeciwległych tj. jedna rolka chodzi już trochę za ciężko, kiedy druga jeszcze jest za luźna. Jak mogę się z tym uporać?
dementor76 pisze:A może to kwestia braku powtarzalności stopend-u osi Z.
Jeśli nic nie pomożę to spróbuję pójść w tym kierunku
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 1
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: U30 - Problem z częstym poziomowaniem stołu

Post autor: kamilxxg »

to.masz pisze:Kupiłem dwie szyby 4mm u szklarza (20 zł szt. - to normalne?)
Generalnie poniżej 10zł za sztukę to normalna cena u szklarza stacjonarnego, znajomy kupował po 4zł za sztukę i drukuje już kilka miesięcy na nim z PLA i PETG. Jak kupowałem drukarkę to na allegro zwykłe lustro 235 x 235 mm kosztowało 14zł a jak ostatnio sprawdzałem u tego sprzedawcy to kosztowało 60 zł :D
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: U30 - Problem z częstym poziomowaniem stołu

Post autor: Artu »

to.masz pisze:Kupiłem dwie szyby 4mm u szklarza (20 zł szt. - to normalne?)
Ja za 4szt "kółek 240mm" do delty, z lustra 4mm zapłaciłem łącznie ze szlifowaniem 30zł :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”