Pytanie o wydruk 3D

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
lukasz04
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 14
Rejestracja: 07 kwie 2019, 09:28

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: lukasz04 »

Załączam zdjęcie elektroniki po zdjęciu górnej płytki obudowy. W razie jakby było potrzebne zdjęcie jakiegoś konkretnego układu mogę porozłączać przewody i zrobić zdjęcie szczegółowe.

Silnik ekstrudera po zadaniu 34.4mm obrócił się o około 1/3 obrotu (60°). Więc wygląda na to, że to tu jest problem.
Załączniki
IMG_20190408_215249.jpg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: FlameRunner »

To w końcu 1/3 obrotu (czyli 120°), czy 60° (czyli 1/6 obrotu)? :P

Jeśli już, interesowałby mnie układ znajdujący się pod zaznaczonym radiatorem, ale... to nie ma sensu.

Przy konfiguracji: silnik 200 kroków na obrót i sterownik z mikrokrokiem 1/16, jeden pełen obrót silnika to jest 3200 mikrokroków.
Przy ustawieniu 93 kroków na milimetr (a w zasadzie mikrokrokroków, bo nie jest to tu rozróżniane), pełen obrót silnika powinien następować co 3200/93=~34,4 mm zadanego ruchu.

Pomyślałem, że może zaczęli wstawiać sterownik silnika z drobniejszym mikrokrokiem (na przykład 1/32) lub dali silnik 400 kroków na obrót, a nie zaktualizowali konfiguracji - ale w takim przypadku silnik powinien wykonywać 1/2 lub 1/4 lub 1/8, może 1/16 zadanego ruchu. Ani 1/3, ani 1/6 tu nie pasują.
Załączniki
tenuklad.jpg
lukasz04
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 14
Rejestracja: 07 kwie 2019, 09:28

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: lukasz04 »

Aj sorrki.. 1/3 obrotu, więc jest to 120° :D

Radiator później zdejmę i zobaczę jaki jest tam układ i dam znać.

I pozostało mi też doświadczalnie dobierać ilość kroków silnika ekstrudera, która może wynosić około 300.
lukasz04
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 14
Rejestracja: 07 kwie 2019, 09:28

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: lukasz04 »

Do elektroniki nie zaglądałem, bo faktycznie to nie ma sensu.
Pozostało tylko skalibrować ekstruder. Po zadaniu wysunięcia 100mm filamentu przez ekstruder wysunął on zaledwie ok. 42mm, po przeliczeniach, wpisałem 226 impulsów w miejsce tych 93 i ponownie zadałem wysunięcie 100mm i tym razem długość była odpowiednia. Czy to możliwe, że wartość fabryczna była aż o tyle pomylona ? I czy tylko ja miałem taki problem?

Wydrukowałem kostkę kalibracyjną i jest już naprawdę dobrze, tak jak powinno być.
Choć złączka od rurki wytrzymała zaledwie kilkanaście godzin pracy.. i filament zaczął wypchać rurkę. Po zakupie nowej złączki wydrukuję pieska i wrzucę na pokazanie ;)
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 788
Kontakt:

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: @GUTEK@ »

Wygląda, że coś jest walnięte. Tylko pytanie co silnik czy sterownik. Może to tylko zimny lut na którymś z rezystorów do ustawiania mikrokroków.
A i wywal ten kawałek rurki co Ci leży na płycie przy tym radiatorze.
bialy_worek

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: bialy_worek »

Również stawiałbym na uszkodzenie mechaniczne albo coś po stronie fabryki.

Jednak w przypadku błędu ustawień / firmware, mam inny pomysł :
Używasz może Linear Advance ? Komenda M900 w GCODE ( może masz na początku lub na końcu ustawień w slicerze) ?
lukasz04
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 14
Rejestracja: 07 kwie 2019, 09:28

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: lukasz04 »

Mierzyłem napięcie referencyjne na potencjometrach które ustawiają prąd silnika krokowego. To w przypadku osi X, Y, Z wartość napięcia wynosi 0.54V zaś dla ekstrudera 0.72V. Są to więc prawidłowe wartości.

Przeszukałem gcode i nie mam tam komendy M900.

Rurkę wyjąłem, a też dopiero na zdjęciu ten kawałek zauważyłem :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”