Pytanie o wydruk 3D

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
lukasz04
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 14
Rejestracja: 07 kwie 2019, 09:28

Pytanie o wydruk 3D

Post autor: lukasz04 »

Witam.
Posiadam drukarkę Ender 3. Wydrukowałem test_dog z karty pamięci oraz kostkę kalibracyjną. Wydruki są słabe według mnie, przede wszystkim kruche, można je zgnieść dwoma palcami nie używając dużej siły. Powierzchnia jest mocno chropowata, porównując wydruk psa do innych wydruków ze zdjęć w internecie różnica w jakości jest duża. Nie wiem co jest nie tak, sprawdzałem na innych filamentach oraz innych nastawach temperatury i cały czas to samo.
Wstawiam zdjęcia wydruku psa do oceny i prosiłbym o pomoc w znalezieniu rozwiązania problemu.

Ekofilament PLA DD
Stół 50stopni, hot-end 200stopni (nastawy z pliku test_dog.gcode)


Pozdrawiam
Załączniki
IMG_20190407_100509.jpg
IMG_20190407_100558.jpg
IMG_20190407_100609.jpg
IMG_20190407_100922.jpg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: FlameRunner »

Pies na zdjęciach to wydruk z gcode dostarczonego na karcie razem z drukarką? Możesz załączyć ten gcode?
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: bafunio »

Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: FlameRunner »

Na 90% nie w tym rzecz.
Głowicą oczywiście trzeba się zająć, ale nie wydaje się to być w tym momencie kluczowym problemem.

W tej chwili to wygląda na problem opisany tu: https://przyrostowo.pl/3937-ustawiamy-p ... przecinki/ , tyle że testowy gcode z dołączonej karty nie powinien mieć tego problemu. U mnie piesek wydrukował się bardzo ładnie, ale może producent zaczął wgrywać inne pliki na kartę i nowy gcode z pieskiem jest wadliwy?
lukasz04
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 14
Rejestracja: 07 kwie 2019, 09:28

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: lukasz04 »

Szparkę między rurką a dyszą usunąłem, zrobiłem to według poradnika w linku, dodatkowo wymieniłem dyszę na nową.
W ustawieniach CURA 3.5.1 średnia filamentu jest 1.75, z kropką, więc dobrze. Drukowałem wcześniej też tą łódkę i wydruki przypominają trochę tę poszarpaną a wydruk nie doszedł do końca.
W załączniku gcode pieska z karty pamięci, od producenta.
Później puszczę wydruk jeszcze raz i dam znać jak wyszło.
Załączniki
Test-dog.rar
(4.91 MiB) Pobrany 147 razy
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: FlameRunner »

Twój test-dog.gcode jest identyczny z moim. U mnie wydruk wyszedł tak: viewtopic.php?f=67&t=3714 Przy sprawnej, poprawnie złożonej drukarce i użyciu typowego PLA (nie "udziwnionego") powinno wyjść u Ciebie podobnie bez żadnych dodatkowych manipulacji (np. zmian temperatury).

Jaką masz ustawioną liczbę kroków na milimetr dla silnika ekstrudera? (Możesz to sprawdzić z poziomu panelu drukarki.)

Włóż jakąś podkładkę pod sprężynę ekstrudera, żeby zwiększyć siłę docisku filamentu do zębatki ekstrudera. Jeśli filament jest za słabo dociskany, zębatka ekstrudera może się ślizgać po filamencie. (Ale Twój piesek nie wygląda jak typowy wydruk z drukarki z takim problemem...)
lukasz04
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 14
Rejestracja: 07 kwie 2019, 09:28

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: lukasz04 »

Różnica między Twoim wydrukiem pieska a moim jest ogromna.
Liczba kroków dla ekstrudera wynosi 93 na milimetr.

Poprawiłem wszystkie rzeczy o których była mowa wcześniej (nawet docisnąłem filament do zębatki ekstrudera) i wydrukowałem dwie kostki. Nadal są takie jakby niespójnie, poszarpane, jedynie podstawa jest równa i gładka. Wydruk jest tak słaby że muszę go delikatnie odklejać od stołu żeby nie połamać.

Mogę zakupić nowy filament i spróbować na nim coś wydrukować choć myślę że to i tak wina takich wydruków leży po stronie drukarki.
Załączniki
IMG_20190407_204657.jpg
IMG_20190407_204622.jpg
IMG_20190407_201822.jpg
bialy_worek

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: bialy_worek »

Na bank niedostateczna ekstruzja - za mało filamentu idzie przez dyszę, tyle wiadomo.

masz przykręcone to radełko do silnika ? Jak włączysz ekstruzje i je przytrzymasz palcami to nie zostaje Ci w nich ?
Załączniki
sruby dociskowe
sruby dociskowe
FlameRunner
lukasz04
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 14
Rejestracja: 07 kwie 2019, 09:28

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: lukasz04 »

Radełko jest przykręcone do wałka silnika bardzo dobrze, nie ma żadnych luzów.
Zmniejszyłem retrakcję z 5 do 2mm oraz prędkość druku do 50mm/s. Wydrukowałem kostkę, ale przy próbie oderwania od szklanego stołu pękła w pół, tak słabe są wydruki.
Zwiększyłem liczbę kroków silnika ekstrudera do 103 ale nie zauważyłem znaczącej różnicy...
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pytanie o wydruk 3D

Post autor: FlameRunner »

Hmm...
Zacznijmy sprawdzać rzeczy niestandardowe i nieprawdopodobne.

1. Może są inne stepsticki? Załącz zdjęcia swojej płyty głównej. (Wystarczy odkręcić górną płytkę obudowy elektroniki.)

2. Wyjmij filament i zdemontuj ramię ekstrudera - tak, żeby zębatka niczego nie dotykała. Zrób w jednym miejscu na obwodzie zębatki kropkę markerem. Nagrzej głowicę (to bez znaczenia dla tego testu, ale inaczej ekstruzja prawdopodobnie będzie zablokowana) i każ drukarce ekstrudować 34,4 mm filamentu. Obserwuj uważnie zębatkę. Czy wykonała jeden pełny obrót?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”