Anycubic I3 Mega Retrakcja IdeaMaker

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
cuando123
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 08 mar 2019, 10:00
Lokalizacja: Malbork
Drukarka: i3 Mega
x 1

Anycubic I3 Mega Retrakcja IdeaMaker

Post autor: cuando123 »

Witam.
Chciałbym poprawić jakość wydruków mojej drukarki.
Prawdopodobnie problem jest w parametrach retrakcji.
Slicer: IdeaMaker.
Przykładowy testowy wydruk:
retrakcja.png
Parametry tego wydruku to:
wysokość warstwy: 0,3mm
wypełnienie: 15%
ilość obrysów: 3
Prędkości: 30mm/s dla 1 warstwy, 30mm/s zewnętrzna warstwa, wewnętrzna i wypełnienie 60mm/s, domyślna prędkość druku 60mm/s, wolne przejazdy 100mm/s.
Parametry retrakcji:
retrakcja1.jpg
Oraz Coasting: 0,1mm (jak dojeżdża do punktu, w którym wykona retrakcję i wolny przejazd to 0,1mm przed tym miejscem przestaje podawać filament).
Materiał to PLA 1,75mm (dostałem go w zestawie z Anycubic).
Chłodzenie ustawione na 100%.
Extruder, karetka - wszystko domyślnie, drukarka bez modów.
Co można zrobić żeby było lepiej?
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
mario73z
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 18 wrz 2018, 22:53
x 39

Re: Anycubic I3 Mega Retrakcja IdeaMaker

Post autor: mario73z »

Z retrakcją nie jest zawsze prosto i gładko. Na jej poprawne działanie składa się sporo czynników. W większości przypadków podanie " cudzych " wartości nie załatwi sprawy. Tego typu tematów jest bardzo dużo na forum. Sam ostatnio się z tym borykałem przy zmianie extrudera na direct. W moim przypadku była błędnie interpretowana temperatura i myśląc że rozgrzewam hotend do 200 st. tak naprawdę rozgrzewał się do 238 st.
W Twoim przypadku pewnie będzie co innego. Prawdopodobnie masz bewden więc 0.5mm retrakcji może być mało nawet jeśli nie masz luzów nigdzie na rurce. Sprawdź temperaturę i chłodzenie radiatora głowicy no i testy, testy, testy.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Anycubic I3 Mega Retrakcja IdeaMaker

Post autor: Pjoter »

1. Wywal to PLA i kup jakieś porządne, np. Devil Design. Na PLA które przyszło z drukarką miałem duże problemy z retrakcją - strasznie się nitkowało. Po załadowaniu Devil Design od razu była widoczna poprawa jeszcze przed grzebaniem w parametrach.
2. Dla bowdena 0.5 mm retrakcji to mało. Ja w i3 Mega mam 4mm@40mm/s retrakcję (nie jest idealnie, poprawiać będę gdy wymienię w niej kilka rzeczy). Możesz spróbować od takich parametrów i następnie je zmieniać - zmieniaj jeden parametr i drukuj test (inaczej nie będziesz wiedział co i jak wpływa na retrakcje).
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”