Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
rosak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 18
Rejestracja: 22 kwie 2019, 22:46
Lokalizacja: Rugby, UK
Drukarka: Creality CR-10
Kontakt:

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: rosak »

Holgin, Abys- dziękuję, i to są w miarę rzeczowe odpowiedzi do których mogę się odnieść.
Holgin pisze:To nie jest tak że dasz komuś 50, 200 albo 500zł, dostaniesz kilkustronicowy, gotowy poradnik i wszystko załatwione
Wiem, że nikt mnie na tym forum nie zna, ale zapewniam, o czym być może koledzy sami się przekonają, że nie mam takiego roszczeniowego podejścia do żadnego tematu. Trochę też już po tej ziemi chodzę i wiem, że pewne rzeczy są nie do przeskoczenia.
Nie chodziło mi o poradnik co i jak, a o kilka prostych pytań i odpowiedzi które pomogłyby mi zaoszczędzić kilka dni w ciągu których mógłbym skupić się na konkretach. Przykład- zamiast kilka dni siedzieć, szukać i testować różne programy wystarczy mi wypowiedź typu: "użyj SketchUp lub Fusion 360, 50% ludzi tego używa" (choć wystarczy, że nawet 1 wiarygodny użytkownik tego używa). Wtedy nawet jeśli nie znam programu, nauczę się jego obsługi i idę dalej. Problem ze zniekształconym wydrukiem został tutaj rozwiązany szybciej, niż dostałem odpowiedź od producenta, mogę więc iść do przodu. Kilka kwestii rozwiążę na początku i przestanę kogokolwiek pytać (rzadko piszę pytania na forach, wolę samemu do tego dojść).
Holgin pisze:PS porównywanie tego forum do elektrody jest obrazą dla nas wszystkich
Rozumiem o co Ci chodzi, potraktujmy to jako żart, nie chciałem nikogo urazić ;)
Abys pisze:Czas z drukarkami,doświadczenie to jest to czego by koledze zabrakło.Ciężko by było nadgonić osobę która siedzi kawał czasu w temacie, jest to możliwe ale on w tym samym czasie też się uczy jeszcze więcej.Jak chciałbyś go nadgonić?
Tu się kolego bardzo mylisz. Doświadczenie to nie wszystko.
Najprościej to zobrazować przywołując 70cio letniego kierowcę wymuszającego pierwszeństwo, który po wjechaniu w Ciebie z pretensjami krzyczy że on już 50 lat ma prawo jazdy, i Ty gó...rzu nie będziesz go uczył kto ma pierwszeństwo.

Wiem po swoim fachu, że można nawet bez doświadczenia prześcignąć "profesjonalistę" który w zawodzie siedzi 30 lat.
Abys pisze:Kolega FR czytając twój poprzedni post z którego wynikało że nie masz czasu zasugerował że może warto zlecać komuś robotę,nie poświęcasz czasu na naukę tylko masz to co chcesz.
Możliwe, i takie założenie również padło z mojej strony:
rosak pisze:Być może Twoje rady w tym wątku są słuszne, jednak niełatwo to wywnioskować po Twoich lakonicznych wypowiedziach.


Wystarczy na razie, wszystkim dziękuję za porady. Na razie dowiedziałem się tego co chciałem.
Drukarka: Creality CR-10
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: FlameRunner »

rosak pisze:jak mi się nie podoba mogę wy...
:)
rosak pisze:(...) chodziło mi o (...) kilka prostych pytań i odpowiedzi które pomogłyby mi zaoszczędzić kilka dni w ciągu których mógłbym skupić się na konkretach.
Dokładnie taką odpowiedź ode mnie wcześniej otrzymałeś na pytanie o wymianę drukarki na inną w podobnej cenie. I zobacz, jak zareagowałeś. :)
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: Zepco »

To że koledzy polecają chińskie drukarki za 700-1000 nie znaczy że są dla wszystkich. Dla Ciebie raczej nie skoro nie masz czasu na grzebanie, a i koszt w ostatecznym rozrachunku po modyfikacjach też może być zaskakujący. Rozważenie oryginalnej prusy wcale złym pomysłem nie jest. Na pewno na starcie unikniesz wielu problemów początkujących i po prostu będziesz drukować. Do tego masz szersze grono osób które pomogą Ci w razie problemu (zupełnie za free) oraz szereg modyfikacji w razie czego.
rosak
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: FlameRunner »

A co do wypełniania obowiązków admina...

Wyciepałem ten wątek na hasiok. :)
Powód: offtop, autor wątku sam sobie narobił w nim syfu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: dziobu »

carving85 pisze:(...)ale druku 40h czegoś bardzo skomplikowanego przez Octo raczej nie zaryzykował ja wtedy przez octo przesyłam plik na kartę i wydruk uruchamiam już z drukarki...
Nawet jeśli masz rację, to nie zachęciłeś :D
A ja mówiłem o druku z PC; rPi to niby co innego, tylko zwyczajnie nie widzę w tym sensu (zwłaszcza do domu, przy 1-2 drukarkach).
rosak pisze:Niestety, mam laptopa z Win 10 więc wszelkie długotrwałe operacje automatycznie odpadaj
To wymień na wersję Pro. Albo postaw inne pudło ze starszym systemem. Albo inne z Win10, ale bez dostępu sieci ;)
rosak pisze:Bardzo Ci dziękuję za poradę. (...)
W sumie to co FR napisał...jest prawdą.
Nie masz czasu a chcesz drukarkę - to kup taką która tego czasu nie potrzebuje aż tyle. Jak wspomniana wcześniej Prusa.
Jeśli rozmawiamy o szit-sprzęcie (a mam takie) to one najzwyczajniej w świecie wymagają obsługi. Na początku do uruchomienia, potem do sprawnej pracy a w efekcie wydajesz (w częściach) tyle co na Prusę. Tylko nie raz przy zakupie, a wymieniając co raz to kolejne podzespoły.
Nawet teraz kupiłeś coś firmowego, ale klasy zabawki i masz problemy już przy pierwszym wydruku. I to nie z krzywą osią, zębatką czy cieknącym hotendem, tylko z nadmuchem. W gotowym i działającym sprzęcie. Jesteś lata świetlne przed niektórymi "szczęśliwymi" posiadaczami wymienionych sprzętów z grupy 700-1000zł. Także coś za coś. Dopłacająć do Prusy robisz kolejny krok przez który pierwszy post w tym wątku by w ogóle nie powstał - wydruki wyszły by Ci tak jak trzeba, a nawet jeśli nie to gotowe odpowiedzi/porady są w pierwszych 5 wynikach wyszukiwania.
rosak pisze:Bez zbędnych emocji, mógłbym się z Tobą założyć, że gdybym planował zajmować się drukiem 3D zawodowo, szybko prześcignąłbym Cię w Twojej wiedzy/zdolnościach.
Pominąwszy obraźliwy ton, to dam Ci radę - nie zakładaj się. Temat jest szerszy niż Ci się wydaje. Znacznie szerszy.

Jednym z powodów dla których nie miałbyś szans w powyższym zakładzie jest np to:
rosak pisze:Nie chodziło mi o poradnik co i jak, a o kilka prostych pytań i odpowiedzi które pomogłyby mi zaoszczędzić kilka dni w ciągu których mógłbym skupić się na konkretach. Przykład- zamiast kilka dni siedzieć, szukać i testować różne programy wystarczy mi wypowiedź typu: "użyj SketchUp lub Fusion 360, 50% ludzi tego używa" (choć wystarczy, że nawet 1 wiarygodny użytkownik tego używa). Wtedy nawet jeśli nie znam programu, nauczę się jego obsługi i idę dalej.
Jeśli chcesz używać, to OK. Ale jeśli chcesz zrozumieć... to ani trochę.
Podam przykład - używam w porywach 4 slicerów (Simplify3D, Cura, Slic3r, Voxelizer) bo mają różne podejścia, algorytmy, możliwości i dają różne wyniki. Ale każdy wymaga stworzenia profilu/profili, oczywiście dla każdej drukarki/materiału...
Dlatego właśnie druk 3D wymaga czasu. Sam proces drukowania to czasem wisienka na torcie i efekt dni/tygodni pracy i testów. Oklepuje się na tyle że nawet kamery zdemontowałem bo i tak z nich nie korzystałem.
rosak pisze:Wiem po swoim fachu, że można nawet bez doświadczenia prześcignąć "profesjonalistę" który w zawodzie siedzi 30 lat.
W większości branż tak to wygląda - trzeba się rozwijać, doskonalić warsztat, dopracowywać narzędzia. No i to też wymaga czasu. Dużo czasu, bo druk 3D mimo wszystko jest dość aktywną branżą a bycie na bieżąco łatwe nie jest.


A wracając do Twoich pytań - nie unoś się że ktoś zasugerował Ci żebyś zlecał druk. Sporo ludzi kupuje drukarkę 3D, bo w sumie mają już atramentówkę w firmie a drukarka to przecież drukarka. Potem się okazuje że to wymaga więcej zachodu i jest wielki zawód. Przypomnę też że sam wspomniałeś o braku czasu na zabawę. Jeśli chcesz prostych odpowiedzi typu "użyj Fusion 360" czy "zrób tak i nie pytaj po co", to pewnie jakoś odpalisz to pudło, ale w pół roku wyląduje na jebaju bo będziesz miał go dość. Wiele osób z takim podejściem tak skończyło (a od przynajmniej dwóch takich którzy nie poświęcili czasu mam drukarki za bezcen :D). Także, mimo wszystko, te złośliwości były dobrymi radami, pasującymi do tego co o sobie napisałeś.

I jakbyś miał dalsze pytania to służymy pomocą :D


btw.
Jestem amatorem hobbystą.
Abys, Jackoboo, Ciaho, rosak
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 2
Posty: 404
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 116

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: carving85 »

dziobu pisze: rPi to niby co innego, tylko zwyczajnie nie widzę w tym sensu (zwłaszcza do domu, przy 1-2 drukarkach).
Tutaj jest też kilka dodatkowych rzeczy niż tylko wygoda.
Mam za jednym zamachem podgląd z kamerki, tego ile czasu zostało druku itd i to wszystko wystawione na świat więc z pracy mogę patrzeć.

Jak kończy się drukować to wyłączam całkiem prąd w drukarce automatycznie. Jak coś wydruk się nie uda to też łatwo zatrzymać będąc poza domem.

No i dziewczynę przeszkolilem żeby drukarkę ustawiala do druku. Więc odrywa poprzedni wydruk psika hegronem jeżeli trzeba a ja sobie zdalnie tnę plik i startuje wydruk :-D
Abys
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
rosak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 18
Rejestracja: 22 kwie 2019, 22:46
Lokalizacja: Rugby, UK
Drukarka: Creality CR-10
Kontakt:

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: rosak »

Wątek w Hasioku więc można śmiecić.

Co za ironia:
Holgin pisze:PS porównywanie tego forum do elektrody jest obrazą dla nas wszystkich
Abys pisze:PS.Twój zasilacz Holgin jest na czarnej liście, przenoszę do kosza..
oraz:
FlameRunner pisze:Wyciepałem ten wątek na hasiok.
Powód: offtop, autor wątku sam sobie narobił w nim syfu.
Uśmiałem się do łez :D

12 lat na elektrodzie i nigdy mój wątek nie wylądował w koszu.
Posty, które zaśmiecają wątek admini usuwają, pozostawiając te rzeczowe.

Ja nie pójdę się skarżyć na wykop.pl, z uśmiechem będę kontynuował rzeczową rozmowę.
dziobu pisze:
rosak pisze:Niestety, mam laptopa z Win 10 więc wszelkie długotrwałe operacje automatycznie odpadaj
To wymień na wersję Pro. Albo postaw inne pudło ze starszym systemem. Albo inne z Win10, ale bez dostępu sieci
W wersji Pro można wyłączyć auto aktualizację? Pudło ze starszym systemem nie wchodzi w grę, instalacja Win 7 i szukanie sterowników to za dużo straconego czasu, dostęp do sieci też musi być..
dziobu pisze:Nawet teraz kupiłeś coś firmowego, ale klasy zabawki i masz problemy już przy pierwszym wydruku. I to nie z krzywą osią, zębatką czy cieknącym hotendem, tylko z nadmuchem. W gotowym i działającym sprzęcie. Jesteś lata świetlne przed niektórymi "szczęśliwymi" posiadaczami wymienionych sprzętów z grupy 700-1000zł. Także coś za coś. Dopłacająć do Prusy robisz kolejny krok przez który pierwszy post w tym wątku by w ogóle nie powstał - wydruki wyszły by Ci tak jak trzeba, a nawet jeśli nie to gotowe odpowiedzi/porady są w pierwszych 5 wynikach wyszukiwania.
Teraz zdaję sobie z tego sprawę. Sugerowałem się m.in. kilkoma filmami na yt, gdzie ludzie mają tych drukarek kilka w warsztacie. Myślałem, że gdyby to był "szit", po pierwszej już następnej by nie kupił.
Trochę dziś czytałem czekając na żonę w sklepie. Stwierdziłem, że jeszcze kilka dni się "pobawię", potem spróbuję to oddać i chyba kupię Prusa 3D MK3. Zastanawiam się tylko czy brać wersję do montażu za £700 czy gotowá za £900. Jeśli uwinę się z montażem w ok godziny, opłaca się składać samemu. Poszukam też poprzednika MK2, może znajdę taniej.
dziobu pisze:W większości branż tak to wygląda - trzeba się rozwijać, doskonalić warsztat, dopracowywać narzędzia.
Znów offtop ale krótko- nie doskonalę warsztatu, nie dopracowuję zbytnio narzędzi, a kasa leci z całego świata. Ogromnej wiedzy też nie mam. Analityczny umysł, umiejętność kojarzenia faktów, to jest to, co przynosi mi dochód a czego brakuje większości "profesjonalistów" (przynajmniej tu w UK, w Polsce są sprytniejsi ludzie ;)
dziobu pisze:nie unoś się że ktoś zasugerował Ci żebyś zlecał druk
Nie unoszę się, poprostu nie raz próbowałem zlecić coś w UK bezskutecznie. Dużo można o tym pisać, ale nie ma sensu już do tego wracać.
dziobu pisze:te złośliwości były dobrymi radami
Teraz rozumiem, jednak sposób ich przedstawienia nie pozwolil mi zrozumieć tego wcześniej.
dziobu pisze:I jakbyś miał dalsze pytania to służymy pomocą
Na pewno nie raz jeszcze skorzystam. Dziękuję dziobu Tobie w szczególności za Twoje wypowiedzi, pozostałym uczestnikom "dyskusji" również. Szczerze nie spodziewałem się aż takiej konkretnej i bezinteresownej pomocy.
dziobu pisze:Jestem amatorem hobbystą
Ja również, swoje hobby przekształciłem w dochodowy biznes.
Drukarka: Creality CR-10
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: Jakub »

rosak pisze:
Teraz zdaję sobie z tego sprawę. Sugerowałem się m.in. kilkoma filmami na yt, gdzie ludzie mają tych drukarek kilka w warsztacie. Myślałem, że gdyby to był "szit", po pierwszej już następnej by nie kupił.
Trochę dziś czytałem czekając na żonę w sklepie. Stwierdziłem, że jeszcze kilka dni się "pobawię", potem spróbuję to oddać i chyba kupię Prusa 3D MK3. Zastanawiam się tylko czy brać wersję do montażu za £700 czy gotowá za £900. Jeśli uwinę się z montażem w ok godziny, opłaca się składać samemu. Poszukam też poprzednika MK2, może znajdę taniej.
:rotfl2: Nawet nie myśl o złożeniu prusy w godzinę. Ja swoją mk2s składałem jakieś 8 godzin. Prawie bez przerw (ale chyba kilka razy się pomyliłem). Złożenie drukarki może wydawać się krótką robotą, choć w rzeczywistości jest inaczej. Podchodząc do tego z myślą „Złożę ją w godzinkę.” to za tą godzinkę drukarka wyląduje na jakimś „popularnym serwisie aukcyjnym”.
Abys, rosak
rosak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 18
Rejestracja: 22 kwie 2019, 22:46
Lokalizacja: Rugby, UK
Drukarka: Creality CR-10
Kontakt:

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: rosak »

Dzięki Jakub, to jednak dopłacę te £200.
Drukarka: Creality CR-10
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: dziobu »

rosak pisze:W wersji Pro można wyłączyć auto aktualizację?
Tak.
rosak pisze:Teraz zdaję sobie z tego sprawę. Sugerowałem się m.in. kilkoma filmami na yt, gdzie ludzie mają tych drukarek kilka w warsztacie. Myślałem, że gdyby to był "szit", po pierwszej już następnej by nie kupił.
No nie bardzo.
Kupujesz drukarkę. Tuningujesz ją (sam pytałeś o to co zrobić z nadmuchem w Twojej drukarce) i masz, działającą, z pełnym zestawem informacji o tym co trzeba w niem zmodyfikować. Wtedy kupno drugiej takiej nie jest już problemem; w sumie to jest nawet dobre bo nie trzeba ponownie rozgryzać co i jak poprawić.
rosak pisze:Zastanawiam się tylko czy brać wersję do montażu za £700 czy gotowá za £900. Jeśli uwinę się z montażem w ok godziny, opłaca się składać samemu. Poszukam też poprzednika MK2, może znajdę taniej.
Już Ci pisali ile trwa montaż. Od strony praktycznej - prędzej czy później będziesz musiał/chciał coś w niej zmienić. Jeśli kupisz zestaw i złożysz ją sam (jak masz mało czasu to składaj ją 2 tygodnie, ale zapewne posiedzisz nockę :P) to potem wymiana jakiegoś detalu czy jego modyfikacja nie będzie problemem. Ta wiedza co, gdzie i jak bardzo się przydaje. ZWŁASZCZA jak nie chcesz być tylko prostym operatorem zabawki.
Nie będzie to czas stracony. Za zaoszczędzone £200 zrób zapas piwa :P
rosak pisze:
dziobu pisze:te złośliwości były dobrymi radami
Teraz rozumiem, jednak sposób ich przedstawienia nie pozwolil mi zrozumieć tego wcześniej.
Tak w praktyce wygląda odpowiadanie n-ty raz na to samo/podobne pytanie.
rosak pisze:Szczerze nie spodziewałem się aż takiej konkretnej i bezinteresownej pomocy.
Jeśli czujesz się nieswojo to zawsze mogę wystawić FV :D


edit.
Wracając do kwestii drukarki typu "zapłać i działaj", to tu jest taka: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=27&t=3535
Abys, rosak
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”