Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
rosak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 18
Rejestracja: 22 kwie 2019, 22:46
Lokalizacja: Rugby, UK
Drukarka: Creality CR-10
Kontakt:

Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: rosak »

Witam,
kilka dni temu kupiłem pierwszą drukarkę 3D - Flashforge Finder http://www.flashforge.com/finder-3d-printer/

Kupiłem na własny użytek żeby czasem wydrukować sobie jakieś narzędzie, uchwyt, mocowanie itp. Prowadzę firmę która zabiera mi to 100% czasu, naprawiam elektronikę. Z drukarką "bawię się" od 3 dni tylko dlatego, że postanowiłem wziąć urlop na święta, inaczej nie miałbym czasu. Udzielam się na wielu forach jednak tutaj jestem nowy. Kończy mi się wolny czas a pytań jest mnóstwo, dlatego chciałbym prosić kogoś z Was o pomoc, nawet odpłatną.
Mam wiele pytań na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi, mimo, że przejrzałem wiele forów i filmów na yt (gdybym miał jeszcze kilka dni, na pewno bym wszystko znalazł).
Na razie napisałem 2 zapytania do supportu producenta i czekam na odpowiedź, być może moja drugarka jest wadliwa. Problem 1 to wydobywanie się filamentu z dyszy jeszcze przed rozpoczęciem drukowania, drugi problem to zniekształcenia z lewej strony drukowanego elementu (wydrukowałem już z 15 śrub i w każdej jest zniekształcony z jednej strony gwint). Mam nadzieję, że support coś pomoże.
Zacznę jednak od początku- jakiego softu używać do projektów i drukowania? Obecnie używam SketchUp, a to dlatego, że z 2 lata temu nauczyłem się podstawowej obsługi i mniej więcej wiem o co chodzi. Niestety, próbując teraz odpalić Sketchup Make 2017 zobaczyłem, że moja darmowa licencja wygasła, i teraz działa tylko wersja online, która jest mocno okrojona. Dziś próbowałem darmowego softu tinkercad.com (chciałem zmodyfikować gotowy stl z netu) jednak po godzinie się poddałem. Albo to jest dla idiotów do tworzenia prostokątów i okręgów, albo ja jestem niedorozwinięty. Wzorowałem się na filmie z youtube sprzed 2 lat, na filmie był pasek z różnymi opcjami, u mnie tego nie widzę.
Następne pytanie- program do tworzenia warstw (slicer). Używam dostarczonego przez producenta- FlashPrint. Działa, ale jest bardzo ubogi, i chyba nie do końca sobie ze wszystkim radzi. W sketchup stworzyłem mocowanie na ścianę do kamery, z dwoma otworami na śruby. Przed pocięciem na warstwy otwory widać na wylot, po "krojeniu" zostaje tylko początek otworu z góry i początek z dołu. Nie mam problemu z wydaniem 150$ na Simplify3D ale najpierw muszę wiedzieć, że naprawdę tego potrzebuję, i że to się sprawdzi. A może darmowy Cura?
Tego typu pytań mam więcej, może ktoś z Was miałby ochotę udostępnić maila lub WhatsApp i odpłatnie spróbować pomóc mi ruszyć z miejsca?
Z góry dzięki za pomoc.
Drukarka: Creality CR-10
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: dziobu »

Witaj,
rosak pisze:(...)Prowadzę firmę która zabiera mi to 100% czasu(...)
Nie Ty jeden ;)
Ale...jak chcesz drukować to znajdź ten kawałek czasu. Warto.
Żeby drukować bez patrzenia co i jak to trzeba by zacząć od czegoś klasy Zortraxa m200. Coś za coś.
rosak pisze:Problem 1 to wydobywanie się filamentu z dyszy jeszcze przed rozpoczęciem drukowania,
Normalne.
rosak pisze:drugi problem to zniekształcenia z lewej strony drukowanego elementu (wydrukowałem już z 15 śrub i w każdej jest zniekształcony z jednej strony gwint).
Zdjęcia. Pokaż zdjęcia. Cokolwiek.

Ale zapewne chodzi o brak chłodzenia z jednej strony; i pewnie drukujesz z PLA.
rosak pisze:Zacznę jednak od początku- jakiego softu używać do projektów i drukowania? Obecnie używam SketchUp, a to dlatego, że z 2 lata temu nauczyłem się podstawowej obsługi i mniej więcej wiem o co chodzi.
Pewnie każdy poleci Fusion 360. Darmowy.
(ale ja używam Sketchupa)

Tutaj wybierasz co Ci pasuje, co potrafisz, ewentualnie co już masz. Lepiej umieć w Sketchupie niż nie umieć w F360.
rosak pisze:Niestety, próbując teraz odpalić Sketchup Make 2017 zobaczyłem, że moja darmowa licencja wygasła, i teraz działa tylko wersja online, która jest mocno okrojona.
Make 2017 jest darmowa. I offline.
Te okrojenia to, poza licencją, brak kilku operacji na bryłach. Da się bez tego przeżyć.
rosak pisze:Dziś próbowałem darmowego softu tinkercad.com (chciałem zmodyfikować gotowy stl z netu) jednak po godzinie się poddałem. Albo to jest dla idiotów do tworzenia prostokątów i okręgów, albo ja jestem niedorozwinięty.
Jest jeszcze FreeCAD. Nie wiem który gorszy ;)
rosak pisze:Następne pytanie- program do tworzenia warstw (slicer). Używam dostarczonego przez producenta- FlashPrint. Działa, ale jest bardzo ubogi, i chyba nie do końca sobie ze wszystkim radzi.
Radzić to pewnie sobie radzi, ale jeśli chodzi o jego ubogość - Cura lub Slic3r. Simplify3D sobie daruj na początek.
rosak pisze:W sketchup stworzyłem mocowanie na ścianę do kamery, z dwoma otworami na śruby. Przed pocięciem na warstwy otwory widać na wylot, po "krojeniu" zostaje tylko początek otworu z góry i początek z dołu.
To raczej wina modelu a nie slicera.
Musisz stworzyć spójną bryłę, a w Sketchupie (w innych programach także) łatwo namotać tak żeby slicer zwyczajnie nie wiedział która przestrzeń należy do detalu. Popatrz np tutaj:
https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=8&t=4289#p74652

W razie czego wrzuć tu detal (plik .SKP lub .STL; jako załącznik do posta) - zawsze się coś poradzi.
rosak pisze:Tego typu pytań mam więcej, może ktoś z Was miałby ochotę udostępnić maila lub WhatsApp i odpłatnie spróbować pomóc mi ruszyć z miejsca?
Wszystko do czego dojdziesz sam zwróci Ci się szybciej niż Ci się wydaje. Drukarki są wredne i nie da się ich rozpracowywać odhaczając "ptaszki". A kręcąc się w dobrej okolicy można trafić na wszystkie niezbędne materiały.
Takie rzeczy widziałeś?
https://przyrostowo.pl/3411-od-pomyslu- ... raktyczny/
Abys, rosak
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: FlameRunner »

Nie masz czasu, szukasz drogi na skróty, masz pieniądze?
Pozbądź się drukarki, a druk zlecaj.
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: Jakub »

Prawdopodobnie zniekształcenie gwintu jest spowodowane zbyt dużym nawisem z którym drukarka może sobie nie poradzić. Spróbuj może wydrukować go np. na warstwie 0.1mm. Ale póki nie pokażesz nam zdjęć, niczego innego nie wymyślę. ;)
rosak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 18
Rejestracja: 22 kwie 2019, 22:46
Lokalizacja: Rugby, UK
Drukarka: Creality CR-10
Kontakt:

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: rosak »

dziobu, ogromne dzięki za odpowiedź.
dziobu pisze:Normalne.
Tak podejrzewałem, jednak na jutubach wszystko zawsze wygląda pięknie.

Zdjęcia w załączeniu, na pierwszym widać, że z lewej strony gromadzi się filament. Lewa ścianka elementu jest cała poszarpana. Na drugim zdjęciu gotowy element. Zdjęcia śruby nie wstawię, bo trudno dostrzec o co chodzi, gwint mały i refleksje od światła.
dziobu pisze:Pewnie każdy poleci Fusion 360. Darmowy.
(ale ja używam Sketchupa)
Więc zostanę przy SketchUp, ale Fusion przetestuję. Ze SketchUp problem jest taki, że nie można importować gotowych stl, czyli modyfikować czegoś, co ktoś już wrzucił na thingverse. Co do wersji SketchUp offline, w takim razie spróbuję rozkminić o co chodzi, że nie mogę tego odpalić. Mam tylko "Free Pro Trial" i "Try Sketchup Free" który otwiera przeglądarkę, gdzie do wyboru mam download Pro lub free for Web.

Resztę Twoich porad i linków przejrzę rano, dzięki.
dziobu pisze:Wszystko do czego dojdziesz sam zwróci Ci się szybciej niż Ci się wydaje.
1000krotnie zwróciło (i zwraca) mi się to, do czego dochodziłem latami siędząc dniami i nocami, często śpiąc po 3-4 godziny i normalnie pracując. Wiele z tych rzeczy nie wie nikt, a jeśli wie, nikomu tej wiedzy nie udostępni. Jednak mowa o dziedzinie która mnie interesuje i przynosi zyski. Wydruki 3D nie będą mi służyły do celów zarobkowych, ani nawet do zabawy (choć chciał bym). Dlatego wolę komuś za pomoc zapłacić (nie wymagać pomocy z lenistwa) niż męczyć się godzinami. Widzę jednak, że to forum nieźle rokuje ;)

Acha, dodaję też ten plik stl. W podglądzie widać otwory na przestrzał, z góry szersze (na łeb wkrętu) a z dołu węższe. Po krojeniu zostaje tylko początek otworu. Ten temat jednak już nieaktualny, otwory wywierciłem.
Załączniki
camera support v2.stl
(19.81 KiB) Pobrany 144 razy
DSC01052.JPG
2019-04-20 13.51.48.jpg
Drukarka: Creality CR-10
rosak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 18
Rejestracja: 22 kwie 2019, 22:46
Lokalizacja: Rugby, UK
Drukarka: Creality CR-10
Kontakt:

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: rosak »

FlameRunner pisze:Nie masz czasu, szukasz drogi na skróty, masz pieniądze?
Pozbądź się drukarki, a druk zlecaj.
Próbowałem, jakoś tu w UK to nie działa.
Jakub pisze:Prawdopodobnie zniekształcenie gwintu jest spowodowane zbyt dużym nawisem z którym drukarka może sobie nie poradzić. Spróbuj może wydrukować go np. na warstwie 0.1mm. Ale póki nie pokażesz nam zdjęć, niczego innego nie wymyślę. ;)
Wklejam zdjęcie. Lewa strona- łeb śruby to podstawa (nakrętka z prawej drukowana osobno). Jak się dobrze przyjrzysz, górna krawędź śruby- gwint, jest przesunięty w dół (na zdjęciu- w lewo). Dzieje się tak dlatego, że z lewej strony podczas druku gromadzi się filament (nie wiem dlaczego) i wciska wszystko w dół.
Załączniki
2019-04-21 14.33.27.jpg
Drukarka: Creality CR-10
rosak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 18
Rejestracja: 22 kwie 2019, 22:46
Lokalizacja: Rugby, UK
Drukarka: Creality CR-10
Kontakt:

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: rosak »

Na tym zdjęciu lepiej widać naddatek po lewej stronie.
Próbowałem poziomować stół, robić większy odstęp od dyszy, nic to nie daje.
Filamenty mam 2 od producenta drukarki, kupiłem też droższy od rigid.ink, bez zmian.

Acha, materiał to PLA.
Załączniki
DSC01068.JPG
Drukarka: Creality CR-10
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: McKee »

Te poszarpane z jednej strony wydruki to moim zdaniem kwestia chłodzenia - prawdopodobnie masz chłodzenie tylko z jednej strony.
Zresztą Dziobu o tym już napisał (ale powtarzam, bo Jakub wprowadza w błąd ;), a temat dalej wałkujesz ;))
Ta konkretna drukarka nie jest raczej najszczęśliwszym wyborem (FlashForge często reklamował ją jako drukarkę dla dzieci - brak grzanego stołu) - jeżeli jeszcze możesz to wymień ją na oryginalną Prusę albo cokolwiek (nie-chińskiego ;)) z grzanym stołem.
rosak
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: dziobu »

rosak pisze:Tak podejrzewałem, jednak na jutubach wszystko zawsze wygląda pięknie.
Jak okiełznasz sprzęt i dobierzesz materiał, to też może Ci nie kapać. Niemniej jest to normalne.
rosak pisze:Zdjęcia w załączeniu, na pierwszym widać, że z lewej strony gromadzi się filament. Lewa ścianka elementu jest cała poszarpana. Na drugim zdjęciu gotowy element.
A to wygląda już na nawisy bądź retrakcję (bądź jedno i drugie).
Tak w skrócie - to też po części obija się o chłodzenie, które masz kiepskie.

Przy okazji - https://www.simplify3d.com/support/prin ... eshooting/
rosak pisze:Ze SketchUp problem jest taki, że nie można importować gotowych stl, czyli modyfikować czegoś, co ktoś już wrzucił na thingverse.
https://extensions.sketchup.com/sv/content/sketchup-stl
rosak pisze:Co do wersji SketchUp offline, w takim razie spróbuję rozkminić o co chodzi, że nie mogę tego odpalić. Mam tylko "Free Pro Trial" i "Try Sketchup Free" który otwiera przeglądarkę, gdzie do wyboru mam download Pro lub free for Web.
https://www.sketchup.com/download/all
rosak pisze:(...)Wydruki 3D nie będą mi służyły do celów zarobkowych, ani nawet do zabawy
Zdziwisz się ale kilka drukarek temu mówiłem tak samo. O, będzie fajny gadżet do domu.
Jeśli masz odrobinę kreatywności to zobaczysz na co pozwala druk 3D.
rosak pisze:Acha, dodaję też ten plik stl. W podglądzie widać otwory na przestrzał, z góry szersze (na łeb wkrętu) a z dołu węższe. Po krojeniu zostaje tylko początek otworu. Ten temat jednak już nieaktualny, otwory wywierciłem.
Temat jest aktualny bo wróci przy kolejnym modelu.
Jest jak mówiłem - masz odwrócone ściany w otworach.
a1.png
I poprawiony STL:
camera support v2_popr.stl
(19.81 KiB) Pobrany 166 razy
Przy okazji:
https://extensions.sketchup.com/nl/cont ... ctor%C2%B2
https://sketchucation.com/forums/viewto ... 23&t=58745

rosak pisze:Na tym zdjęciu lepiej widać naddatek po lewej stronie.
To nie naddatek. To filament Ci się podwija. Powód - brak/niewystarczające chłodzenie. Czyli jak Ci tu piszemy od kilku postów ;)
Tyle zmienia chłodzenie: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=9&t= ... 028#p19028
rosak
rosak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 18
Rejestracja: 22 kwie 2019, 22:46
Lokalizacja: Rugby, UK
Drukarka: Creality CR-10
Kontakt:

Re: Pytania początkującego, prośba o odpłatną pomoc

Post autor: rosak »

Przejrzałem wszystkie Wasze linki, faktycznie pasuje brak chłodzenia, jednak nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji, jak w tej drugarce poprawić chłodzenie. Ludzie piszą, że design jest tak kompaktowy, że uniemożliwia modyfikacje. Nikt też nie narzeka na taki problem z tą drukarką, więc nie jest to jakiś słynny słaby punkt. Rzeczywiście podkładając palec pod dyszę czuję, że dmucha tylko z prawej strony. Można to jakoś zweryfikować bez modyfikacji? Np. zmniejszając szybkość druku aby filament miał czas ostygnąć? Dodam jeszcze, że ten problem występuje tylko przy druku okrągłych kształtów.

Dzięki dziobu za poprawę stl, w wolnej chwili postaram się dojść do tego, co robiłem źle. Odpaliłem też swojego SketchUp offline, dzięki za wszystkie linki.
McKee pisze:Ta konkretna drukarka nie jest raczej najszczęśliwszym wyborem (FlashForge często reklamował ją jako drukarkę dla dzieci - brak grzanego stołu) - jeżeli jeszcze możesz to wymień ją na oryginalną Prusę albo cokolwiek (nie-chińskiego ) z grzanym stołem.
Możliwe, że ją oddam, ale co kupić w zamian?
Orginalna Prusa kosztuje £900, to już za dużo:
https://shop.prusa3d.com/en/3d-printers ... inter.html

czy np coś takiego?:
https://www.amazon.co.uk/ANYCUBIC-Print ... way&sr=8-4

Zależało mi na tym, abym mógł drukować po WiFi, bo nie mam miejsca na drukarkę w okolicy laptopa, będzie w innym pomieszczeniu. Teraz jednak widzę, że nie będzie problemu z drukowaniem z USB czy karty SD, bo i tak przed drukiem muszę podejść do drukarki, oczyścić dyszę, posmarować stół klejem. Zresztą mam w planie odpalenie Octoprint na RasPi.
Drukarka: Creality CR-10
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”