Czujnik poziomowania stołu

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Endriu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2019, 19:30

Czujnik poziomowania stołu

Post autor: Endriu »

Witam. Zmieniłem w mojej drukarce (Tronxy x5sa) obudowę chłodzenia głowicy i wydruku. W związku z tym został przesunięty czujnik poziomowania stołu. Jak najprościej wskazać drukarce nowe położenie czujnika? Z góry dziękuje za pomoc.
bialy_worek

Re: Czujnik poziomowania stołu

Post autor: bialy_worek »

Z tego co pamiętam te Tronxy mają Marlina, prawda ?

Jeżeli czujnik jest tylko wyżej (oś z) to możesz spróbować komendą M851 : http://marlinfw.org/docs/gcode/M851.html
Jeżeli zmiana była spora - we wszystkich osiach, wtedy musisz zmierzyć suwmiarką obecną pozycję czujnika od dyszy i wpisać w firmware - wgranie Marlina od nowa, jeżeli nigdy tego nie robiłeś to przed tym będziesz musiał wgrać bootloader na płytkę ( nie jest to najłatwiejszy sposób ).

Nie jestem pewny czy można to zmienić w EEPROMIE ( jak masz edytor w Octoprincie możesz sprawdzić albo po prostu w Pronterface - komenda M503 pokaże wszystkie zapisane ustawienia)

Manipulacja M206 prawdopodobnie da zamierzony efekt : http://marlinfw.org/docs/gcode/M206.html


Możesz również zmierzyć odchyły suwmiarką i przesunąć endstopy, wtedy "przesuwanie" endstopa w Z odbędzie się za pomocą komendy M851 - to jest chyba najłatwiejszy sposób.
Endriu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2019, 19:30

Re: Czujnik poziomowania stołu

Post autor: Endriu »

Dzięki za szybką odpowiedź.
Moja Tronxy na komendę M115 odpowiada CBD. W samej drukarce znalazłem wersje V1.4.1RC14m4. Google podpowiada, że jest to Marlin zmieniony przez ChiTu.
Niestety M503 nic nie pokazuje.
Czy przesunięcie endstopów nie spowoduje, że drukarka przy największych wydrukach będzie drukować poza stołem?
bialy_worek

Re: Czujnik poziomowania stołu

Post autor: bialy_worek »

Endriu pisze: Czy przesunięcie endstopów nie spowoduje, że drukarka przy największych wydrukach będzie drukować poza stołem?
Oczywiście tak, jeżeli po przesunięciu endstopa nie ustawisz zmiany tą komendy M206 (zmiana odległości od pozycji home ).
Jeżeli mówimy o przesunięciu o parę mm ( może nawet paręnaście mm) to może nawet nic się nie stanie jak nie dasz tej komendy ale nie polecam. Jak maszyna i tak ma lekki naddatek to może nic się nie stanie albo od biedy ustawisz sobie w slicerze stół o te parę mm mniej i jako tymczasowe rozwiązanie dopóki nie poczujesz się na tyle pewnie żeby przeprowadzić większe zmiany w drukarce - jest to rozwiązanie łatwe ale mające swoje minusy. :D

Ja osobiście radzę pomierzenie wszystkiego i wgranie Marlina z tymi zmianami od nowa, głównie dlatego, że pomimo jest to więcej operacji ( np dodatkowo tego nieszczęsnego bootloadera trzeba wgrać ) to jest to :
- upgrade do nowszego FW,
- pewniejszy sposób że zmiany zostaną zapisanę ( jeżeli jest coś nie tak z EEPROM i zapisywaniem ustawień - na co może wskazywać brak informacji po komendzie M503, ale nie musi komenda może być wyłączona, żeby zaoszczędzić na pamięci )
- jak zaczynasz dłubać w swoim sprzęcie to może okazać się że kolejne modyfikację będą i tak wymagały zmian w FW. :D
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Czujnik poziomowania stołu

Post autor: FlameRunner »

Jaka jest płyta główna w X5SA i czy Marlin ją wspiera?
Endriu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2019, 19:30

Re: Czujnik poziomowania stołu

Post autor: Endriu »

Załączam fotkę płyty głównej X5SA-400. Chyba jest to zmieniona płytka firmy CBD ChiTu. Najpewniej jest wgrany zmieniony przez ChiTu Marlin w wersji V1.4.1RC14m4.
Czy mogę wgrać na tę płytę innego Marlina i jak go skonfigurować aby wszystko działało?
Załączniki
20181208_192139.jpg
bialy_worek

Re: Czujnik poziomowania stołu

Post autor: bialy_worek »

Jest to 32-bitowa płytka.
Jestem na 90% pewien że procesor to STM32F103ZET6, ale sprawdź.

Znalazłem nawet ogłoszenie na Aliexpress : https://pl.aliexpress.com/item/TRONXY-3 ... 4c4dMZwUZx

Cytat z w/w linka : "Można używać open source firmware Marlin, konfiguracji i Ramps1.4 dokładnie taki sam, mogą bezpośrednio zastąpić Ramps1.4."

Czyli wygląda na to, że trzeba to traktować jako procesor ARM z pinoutem Ramps 1.4 ( czyli Ramps 1.4 jako płytka ? ) , jednak sprawdziłem na szybko i nie jako płytka RE-ARM + ramps 1.4 bo re-arm wykorzystuje LPC1768. Ale możesz zaryzykować, wgrać to w ten sposób i powiedzieć czy działa i czy ewentualnie zjarała Ci się płytka :devil: Wydaje mi się, że należy to traktować jako zwykła seria STM32F103 np blue pill tylko z pinoutem Ramps 1.4

Najprawdopodobniej będziesz musiał wgrać marlina 2.0, wersje 1.1.X jest dla płytek 8-bitowych : https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... gfix-2.0.x

Jest pewien haczyk. Z tego co czytałem to jest osobny Firmware dla płytki i dla wyświetlacza. Te oznaczenie FW o którym pisałeś i to że autor to CHiTu dotyczą FW wyświetlacza.

https://www.thingiverse.com/thing:3291476

Cytat z powyższego :

" Update #3 3/17/2018: Here’s my G-code for changing the Z-offset.

M8084 Z1.5 ; Set Z-Offset to 1.5mm
M8500 ; Save settings.
G0 Z10; Lower Z axis to prevent crashing during homing.
G28 ; Home Axis
G0 Z0 ; Check for paper tightness "

Możemy zauważyć że Gcody (w porównaniu z tymi Marlina) są niestandartowe, sprawdź czy M8503 daje ustawienia EEPROM.

Pisałeś " Chyba jest to zmieniona płytka firmy CBD ChiTu. Najpewniej jest wgrany zmieniony przez ChiTu Marlin w wersji V1.4.1RC14m4. "

Wyczytałem na jednej ze stron :
" Heard back from cbd-3d.com – “The firmware of TronXY is customized, not a generic firmware. If you need to update, you can contact TronXY company and they will handle it.” " ( link : http://mrrobertsscience.com/tronxy-x5sa-broken )

Strona producenta nie posiada dokładnie tej płytki do tronxy tylko sam wyświetlacz stąd wiadomo, że to nie koniecznie marlin i nie wgrany przez http://www.cbd-3d.com/en/index.shtml - jako ciekawostka oni mają własny slicer :D

Przestroga :

Istnieje szansa, że wgranie nowego marlina spowoduje, że niektóre przyciski na ekranie dotykowym będą dawały komendy, których nie rozumie.
Wgrywasz na własną odpowiedzialność.
Ale lepiej nastawić się, że może się udać :D

Podsumowując : chciałeś łatwy sposób na zapisanie zmian powstałych przy zmianie budowy ekstrudera - jak widzisz producent nie ułatwia Ci zadania, jeżeli zmiana ekstrudera spowodowała poprzestawianie elementów to może warto zastanowić się nad wybraniem innej konstrukcji, która nie wnosi tyle zmian w porównaniu ze stockowym albo poszukanie komend GCODE, które zapiszą w pamięci zmiany. Jak zdając sobie sprawę z zagrożeń dalej chcesz zastosować zmiany to flashuj Marlina 2.0 i daj znąć jak CI poszło :D
Endriu
Endriu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2019, 19:30

Re: Czujnik poziomowania stołu

Post autor: Endriu »

Wielkie dzięki za tak obszerną wypowiedź :)
M8503 niestety też nic nie pokazuje. Czyli to nie Marlin tylko coś innego?
Czy ktoś z drukarką od Tronxy mógłby pomóc? Czy da się zmienić położenie czujnika komendą?
bialy_worek

Re: Czujnik poziomowania stołu

Post autor: bialy_worek »

Zdaje mi się, że są 2 różne FW - Jeden to jakaś dziwna wersja Marlina ( czy czegośtam ? ) zrobiona przez Tronxy a drugi to FW wyświetlacza. Nie znam ich dokładnej relacji między sobą, być może nie mają żadnych powiązań, które nie pozwolą zmienić tego FW z płytki Tronxy.

Ostatnie parę dni spędziłem na rozkminieniu Marlina dla SKR 1.3 i wydaje mi się, że skoro na 90% ;) ustaliliśmy jaki to jest mcu to spróbuj swoich sił w nagraniu Marlina, może pomoże Ci mój wątek o tym : viewtopic.php?f=14&t=4350

Będziesz musiał zmienić środowisko na płytkę jaką masz (zapewne jakieś STM32), ale plik konfiguracyjny masz w nowym Marlinie już zrobiony dla Tronxy X5S zapewne tylko parę rzeczy będziesz musiał zmienić - o ile cokolwiek.
bialy_worek

Re: Czujnik poziomowania stołu

Post autor: bialy_worek »

Update :
znam już relacje Dotykowego ekranu z płytką, rozjaśniło mi się wszystko po oglądnięciu -
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=f651bIg4SCo

Śmiało wgrywaj Marlina, ze zmianami jak będziesz miał problemy to wgraj jeszcze raz FW dla wyświetlacza upewniając się, że jest skonfigurowany jak na w/w filmiku ! :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”