Colorfill PLA na Anet A6

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Piachu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 08 cze 2019, 10:15
x 1

Colorfill PLA na Anet A6

Post autor: Piachu »

Drodzy drukarze, po zużyciu szpuli filamentu który dostałem razem z drukarka postanowiłem kupić kolejny filament.
Ze względu, że nie drukuję zawodowo tylko hobbistycznie i to raczej przedmioty użytkowe a nie ozdobne postanowiłem nie przepłacać i zakupiłem 2 szpule filamentu Colorfill.

No i oczywiście mam problem.
Wczoraj już poczytałem, że ten producent ma różne opinie ale na litość boską ...
O ile na chińskim filamencie detale wychodziły całkiem poprawnie to na tym dzieją się jakieś cuda.
Po pierwsze nawet przy temperaturze 60 stopni ma taki skurcz, że odkleja się od taśmy kaptonowej (juz doszedłem do tego, że temperatura 70 stopni jest OK).
No i druga najważniejsza kwestia to sam wydruk. Czy jest mi ktoś w stanie wyjaśnić co tutaj się dzieje ???? :shock:
Wczoraj wyczytałem, że ktoś drukował na tym filamencie w temperaturze 230 stopni. Załączone fotki są właśnie w tej temperaturze, ale niższa niewiele zmienia. W każdym wydruku pierwsze warstwy wyglądają OK a następnie dzieją się jakieś niesamowite rzeczy :(
Ustawienia Cury raczej takie same jak poprzednio, aczkolwiek w międzyczasie była aktualizacja.
Załączniki
IMG_20190608_113131.jpg
IMG_20190608_113119.jpg
IMG_20190608_113103.jpg
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Colorfill PLA na Anet A6

Post autor: bafunio »

Nawiew masz na 100 procent ? Sprawdź czy wszystko jest ok z nawiewem i temperatura jest zbyt wysoka
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Colorfill PLA na Anet A6

Post autor: @GUTEK@ »

Wg mnie, albo temperatura za wysoka (termistor przekłamuje?) albo nawiew do ..py (sprawdź czy nie wieje Ci np. na dysze zamiast pod).

A i zamiast taśmy polecam szybę + klej (firmowy Devil Design, Dimafix, NeedIt lub budżetowo Hegron z Rossmana). Zobaczysz jaka to rewelacja.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Colorfill PLA na Anet A6

Post autor: FlameRunner »

70°C? 230°C? To na pewno PLA?
Piachu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 08 cze 2019, 10:15
x 1

Re: Colorfill PLA na Anet A6

Post autor: Piachu »

@bafunio dzięki za prawidłową podpowiedź. Pan chińczyk chciał zaoszczędzić (właściwie nie wiem za bardzo na czym), okazało się że wentylator nie miał smarowania i duże opory przez co w zasadzie nie pracował. Kilka kropel smarowidła i śmiga.
Właśnie już minęła godzina jednego wydruku i wszytko wygląda w miarę OK.

@@GUTEK@ - tak nawiew do ..py ;)
Mam dimafix'a. Tak wiem działa, ale wcześniejsze wydruki z PLA na kaptonie nie wymagały niczego więcej i to mi pasowało.

@FlameRunner - normalnie nie drukuję w tak wysokiej temperaturze (z PLA oczywiście). Natomiast to jest wydruk testowy w tej temperaturze, ponieważ wczoraj wyczytałem jak ktoś się upierał (nawet chyba na tym forum), że w takiej właśnie temperaturze drukuje na filamentach Colorfill.
Co do temperatury stołu - tak przy temp 70 stopniach ładnie się trzyma. Sprawdzę jednak jak wszystko będzie teraz funkcjonowało jak wiatrak działa.

Generalnie DZIĘKUJĘ ZA POMOC
bafunio
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Colorfill PLA na Anet A6

Post autor: @GUTEK@ »

Tylko jak puścisz coś dużego na kaptopie to nawet PLA Ci się wygnie, mimo małego skurczu. Natomiast klej na szkle dopiero puści po ochłodzeniu.
Ja bym powiedział, że Colorfilla lepiej się nawet drukuje w niższej temperaturze niż Devil Design. Ale tak jak ktoś już pisał na forum, podobno mają nierówne partie i jedna się lepiej drukuje od innej. Ja kiedyś kupilem i na nich mi się bardzo dobrze drukuje. Nie polecam natomiast 3DActive.
Piachu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 08 cze 2019, 10:15
x 1

Re: Colorfill PLA na Anet A6

Post autor: Piachu »

@@GUTEK@ na tą chwilę wydruk wygląda OK, więc na 100% to nie wina filamentu i niepotrzebnie podejrzewałem Colorfill'a :)
Jeszcze oczywiście przetestuję różne zakresy temperatur :)
Jeżeli wszystko będzie w zadowalającej mnie jakości to z innymi nawet nie będę próbował no bo po co ;)
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Colorfill PLA na Anet A6

Post autor: bafunio »

FlameRunner pisze:70°C? 230°C? To na pewno PLA?
heh ja drukuje PLA na 230 stopni ale to przy dyszy 0,6 i prędkości 100 , wiem że jest to wysoka temperatura ale przy filamencie F3D 2.85mm otrzymuje najlepsze wyniki.

SORY za post nie na temat :) jak coś to usuń go :)
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Piachu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 08 cze 2019, 10:15
x 1

Re: Colorfill PLA na Anet A6

Post autor: Piachu »

bafunio pisze:SORY za post nie na temat :) jak coś to usuń go :)
Spokojnie, nic nie będę usuwał :)
Niech przyszłe pokolenia wiedzą, że PLA da się w 230 stopniach drukować ;)

A poniżej fotka przy działającym chłodzeniu :)
Temp wydruku 205 stopni, stół 55
Załączniki
IMG_20190609_174240.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”