Cura - jak mierzyć Printhead Size, Gantry Height?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Michał_L
Postów w temacie: 5
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Cura - jak mierzyć Printhead Size, Gantry Height?

Post autor: Michał_L »

Dzien dobry.
Jak już w inym wątku wspomniałem, wgrałem bootloader i Marlina 1.1.9 i zabieram się za ustawienia...

Pierwsze pytanie dotyczące Cury - jak należy zmierzyć te wartości:

Printhead Settings:

Xmin
Xmax
Ymin
Ymax

Gantry Height

Znaczy wiem jak mierzyć, nie jestem natomiast pewien od którego punktu głowicy mierzyć silnik? płytka do której jest mocowany?).
Mam taką głowicę drukującą:
P_20190610_101812.jpg
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Michał
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Cura - ustawienia

Post autor: FlameRunner »

Czy masz zamiar drukować w trybie one at a time? Bo to jest do tego i chyba tylko do tego.
Michał_L
Postów w temacie: 5
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Cura - ustawienia

Post autor: Michał_L »

FlameRunner pisze:Czy masz zamiar drukować w trybie one at a time? Bo to jest do tego i chyba tylko do tego.
"w trybie one at a time" - możesz wyjaśnić co to oznacza w praktyce? Bo słowa rozumiem... i na tym się kończy.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Cura - jak mierzyć Printhead Size, Gantry Height?

Post autor: FlameRunner »

Jak masz kilka modeli na raz na stole, normalnie drukuje się je wszystkie na raz, to znaczy: drukuje się warstwę N każdego modelu, przeskakując pomiędzy nimi, potem podnosi się głowicę o wysokość warstwy i drukuje warstwę N+1 każdego modelu i tak dalej.

W trybie one at a time drukuje się najpierw jeden model w całości, potem opuszcza się głowicę z powrotem nad stół, drukuje się kolejny model w całości i tak dalej.

W tym drugim przypadku slicer musi znać wymiary, o które pytasz, aby uniknąć kolizji z już wydrukowanymi modelami w trakcie druku kolejnych. Przy normalnym trybie druku taka kolizja nie może mieć miejsca i te wymiary są bez znaczenia.
Michał_L, Abys
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Cura - jak mierzyć Printhead Size, Gantry Height?

Post autor: Berg »

@Michał_L a może po prostu jakaś instrukcja od Cury, coś pot tytułem jak zacząć.... szukałeś ?
Stanąłeś po prostu na pierwszym kroku konfiguracji, potem jest ich jeszcze kilka....
Michał_L
Postów w temacie: 5
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Cura - jak mierzyć Printhead Size, Gantry Height?

Post autor: Michał_L »

FlameRunner pisze:Jak masz kilka modeli na raz na stole, normalnie drukuje się je wszystkie na raz,..
Pięknie dziękuję.
rafaljot pisze:@Michał_L a może po prostu jakaś instrukcja od Cury, coś pot tytułem jak zacząć.... szukałeś ?
Stanąłeś po prostu na pierwszym kroku konfiguracji, potem jest ich jeszcze kilka....
Bez bicia przyznam się, że przeczytałęm kilka wątków na forum, kilka blogów ale konkretnego dokumentu "Konfiguracja Cury krok po kroku" nie szukałem. Polecisz coś?

Michał
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: Cura - jak mierzyć Printhead Size, Gantry Height?

Post autor: Abys »

Wpisz w YouTube Cura poradnik czy cokolwiek, Polskie i zagraniczne. Chyba prościej się nie da, zawsze też możesz zobaczyć inne slicery bo są podobne. Znając jeden możesz łatwo przejść na drugi, Ideamaker, Simplify, Slicer,Prusa,..
Na początek trzymaj się warstwy 0.2 i dyszy 0.4, nie utrudnia sobie. Podrukuj kostki, kalibracyjne wydruki i z czasem sobie będziesz modyfikować ustawienia.
Michał_L
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Michał_L
Postów w temacie: 5
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Cura - jak mierzyć Printhead Size, Gantry Height?

Post autor: Michał_L »

Abys pisze:Wpisz w YouTube
Ja jestem jeszcze z pokolenia co woli przczytać niż film oglądać. Ale poważnie mówiąc to pytam o rekomendacje, bo zdażyło mi się wiele razy stracić sporo czasu sprawdzając kolejne linki z wyników wyszukiwania, przekonując się że są merytorycznie niewiele warte albo powielają się wzajemnie.
Tak czy siak okazało się, ze muszę wrócić do konfiguracji Marlina więc Cura musi poczekać.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Cura - jak mierzyć Printhead Size, Gantry Height?

Post autor: FlameRunner »

Abys pisze:(...) zawsze też możesz zobaczyć inne slicery bo są podobne. Znając jeden możesz łatwo przejść na drugi, Ideamaker, Simplify, Slicer,Prusa,..
Na początek trzymaj się warstwy 0.2 i dyszy 0.4, nie utrudnia sobie. Podrukuj kostki, kalibracyjne wydruki (...)
Ale on nie o to pyta. Tu chodzi o bardzo konkretne ustawienia dotyczące fizycznych wymiarów wózka głowicy.
Michał_L pisze:Ja jestem jeszcze z pokolenia co woli przczytać
Czy czytałeś tooltipy pojawiające się w oknie konfiguracji drukarki?

Przysiągłbym, że kiedyś widziałem na stronie Ultimaker ładne grafiki pokazujące sposób mierzenia, ale nie mogę tego teraz znaleźć.
Michał_L
Postów w temacie: 5
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Cura - jak mierzyć Printhead Size, Gantry Height?

Post autor: Michał_L »

FlameRunner pisze:[
Czy czytałeś tooltipy pojawiające się w oknie konfiguracji drukarki?
Oczywiście że czytałem, tyle że póki mi nie wyjaśniłeś co to znaczy "one at a time" niewiele mi to przeczytanie dało.
Tak naprawdę to brakuje mi słownika terminów związanych z drukowaniem. Ten, który mi pokazano w innym wątku niestety ubogi dosyć jest. Choć i tak wyjaśnił mi kilka spraw.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”