Data ważności filamentu DD

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
damianqx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 219
Rejestracja: 27 mar 2019, 00:59
x 9

Data ważności filamentu DD

Post autor: damianqx »

Siemka, mam taki problem albo i nie problem.
Nakupiłem sobie z 10kg filamentu od DD.
No i pytanie czy mogę sobie odpakować wszystkie i drukować bez problemu że za pół roku będą do wyrzucenia?(Ten zapas to myślę ze mi na ponad rok na razie starczy)
A nawet jeśli ich nie odpakuje to jak długo mogę je przechowywać żeby się nie zepsuły?
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Data ważności filamentu DD

Post autor: panWiadr0 »

Możesz drukować dopóki nie zarosną mchem.
damianqx, Abys, Jakub, bafunio
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8907
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Data ważności filamentu DD

Post autor: dziobu »

A jak zarosną mchem to zakładasz czyścik filamentu :D

Mam rozpakowane znacznie więcej szpul, wszystkie leżą w zbiorczych plastikowych pudłach i jest OK. Najstarsze mają ok 3 lata.
damianqx, Abys, bafunio
damianqx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 219
Rejestracja: 27 mar 2019, 00:59
x 9

Re: Data ważności filamentu DD

Post autor: damianqx »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Nie byłem właśnie pewny bo czytałem tu jakieś stare posty jak ktoś trzymał filamenty szczelnie albo w jakiś pojemnikach odciągających wilgoć :D Wiec rozpakowuje :D
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Data ważności filamentu DD

Post autor: Zepco »

Drukuję ich materiałami otwartymi 2,5 roku temu i w jednym zdarzyło mi się, że się łamał przy ładowaniu do ekstrudera (ABS czerwony), ale potem drukował się dobrze. Reszta zachowuje się OK. Jedynie po zdjęciu szpuli z uchwytu wrzucam je do folii strunowej z woreczkiem silica gel. Problematyczny może być nylon, ale po osuszeniu w piekarniku powinno być OK. Może osoby z większym stażem mają coś więcej do dodania.
Abys
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Data ważności filamentu DD

Post autor: FlameRunner »

Filamenty nie mają ustalonej daty ważności, nie ma takiej potrzeby. To spokojnie może leżeć latami. Bardzo możliwe, że i dziesiątkami lat, jeśli będzie miało dobre warunki.

Zawilgocenie filamentu to oddzielna kwestia, tu znaczenie mają warunki przechowywania, a nie czas – to NIE jest tak, że filament cały czas powolutku wchłania wodę i jak poleży trzy miesiące to jest dobrze, ale już po roku będzie mokry.

Ja staram się nieużywane rolki wkładać z powrotem w folię i do pudełka, by chronić je przed kurzem i ultrafioletem.
Abys
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Data ważności filamentu DD

Post autor: virgin71 »

Ja pakuję w pudła, ze względu na kurz. Najstarszą szpulę mam z 2011 roku i drukuje dobrze (nie od DD, ale nie ma to znaczenia).
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Data ważności filamentu DD

Post autor: Berg »

PLA z czasem robi się kruche, po około 1-2 latach.
Dzieje się tak ponieważ PLA krystalizuje. Zdaje się nie wpływa to specjalnie na późniejszą jakość wydruku. Po podgrzaniu kryształy się roztapiają (pewnie można to porównać do scukrzonego miodu)
Nie wydaje mi się, by sposób przechowywania miał jakikolwiek wpływ na tę reakcję. Jeśli już to raczej temperatura. Chłodniej - lepiej.

Z takim PLA trzeba ostrożnie. Niestety zdarza się, że zwłaszcza te ostatnie zwoje, blisko środka szpuli same pękają jak się rozprostowują przy odwijaniu, czy potem w rurce PTFE.

Miałem jakąś próbkę PLA +- 50g wciśniętą do woreczka strunowego, tak, że zwój miał kształt elipsy. Woreczek był naprężony więc cały czas cisnął. Leżało w szufladzie rok. Wszystko popękało na kilkucentymetrowe kawałki. samo.


Z ABS, ASA, PETG chyba się nic nie dzieje z czasem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”