Zatkana dysza

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Zatkana dysza

Post autor: Berg »

ustaw małą retrakcję na przykład 0.5mm 25mm/s i zobacz co się będzie działo. Jeśli pomoże to zobacz ile możesz zwiększyć, al nie więcej niż 1.2mm

PS: Jaką retrakcję miałeś ustawioną?
Michał_L
Michał_L
Postów w temacie: 17
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Zatkana dysza

Post autor: Michał_L »

O.8 o ile dobrze czytam - nie zmieniałem nic w domyślnych ustawieniach Cury 4.1
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zatkana dysza

Post autor: FlameRunner »

  1. Co to za drukarka?
  2. Czy jesteś pewien, że ogóle masz rurkę teflonową w głowicy?
  3. Co masz na myśli pisząc o domyślnych ustawieniach Cura 4.1? W ogólnej definicji drukarki FFF (fdmprinter.def.json) domyślna długość retrakcji to 6,5 mm.
PS Dlaczego nie odpowiadasz na niektóre pytania? Dlaczego na niektóre pytania odpowiadasz dopiero, gdy zostaną zadane jeszcze raz?
Michał_L
Michał_L
Postów w temacie: 17
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Zatkana dysza

Post autor: Michał_L »

FlameRunner pisze:
  1. Co to za drukarka?
Będziesz się śmiał - nie wiem. Pisałem o tym w wątku:
viewtopic.php?f=5&t=4503#p78021
Czasem mam wrażenie że drukarka składa się z części, które poprzedniemu właścicielowi pozostały po upgradzie jego maszyn.
FlameRunner pisze:
  • Czy jesteś pewien, że ogóle masz rurkę teflonową w głowicy?
Oczywiście że nie. Głowica drukująca przyjechała zmontowana i do tej pory jeszcze jej nie rozbierałem.
FlameRunner pisze:
  • Co masz na myśli pisząc o domyślnych ustawieniach Cura 4.1? W ogólnej definicji drukarki FFF (fdmprinter.def.json) domyślna długość retrakcji to 6,5 mm.
[/list][/list]
Teraz nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie - nie mam ani drukarki ani Cury w zasięgu ręki. Spróbuję rano.
FlameRunner pisze: PS Dlaczego nie odpowiadasz na niektóre pytania? Dlaczego na niektóre pytania odpowiadasz dopiero, gdy zostaną zadane jeszcze raz?
Bardzo Cię przepraszam - albo przegapiłem, albo zapomniałem. Drukarkę mam w pracy i nie zawsze udaje mi się zrealizować jakieś dodatkowe zadanie w jednym podejściu.
Michał_L
Postów w temacie: 17
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Zatkana dysza

Post autor: Michał_L »

FlameRunner pisze:
  1. Jaka głowica? Może niepoprawnie złożona? Albo radiator niepoprawnie chłodzony?
Radiator jest chłodny, wiatraczek kręci sie radośnie i dmucha aż miło. Głowicy nie rozbierałem. Zdjęcie głowicy jest w tym wątku. Jak się toto nazywa - nie wiem, żadnej etykietki z nazwą/modelem na niej nie ma.
FlameRunner pisze:
  • Jakie parametry retrakcji?
Jesli poprawnie zinterpretowałem parametr to w Curze mam 0,8 - nie mam teraz drukarki pod ręką, sprecyzuję jutro.
FlameRunner pisze:
  • Dlaczego aż 220 stopni dla PLA?
Dlatego ze na jakiejś stronie przeczytałem ze przy zablokowanej głowicy podgrzać do tej temperatury. Nie wiem co to była za strona - w ciągu ostatnich dwóch tygodni przejrzałem setki...
FlameRunner pisze:
  • Co zmieniłeś w drukarce lub parametrach druku od czasu, gdy drukowało się poprawnie?
[/list][/list][/list]
Zrobiłem upgrade Marlina do wersji 1.1.9 i wciąż nie jestem przekonany kompilowałem z optymalnymi parametrami. W różnych poradnikach są różne ustawienia, a ja nie wszystko rozumiem. Marzy mi się dokłądny opis technologii druku z wykresami i co najważniejsze ze słownikiem - niektórych pojęć wciąż nie rozumiem. A nawet jak rozumiem to nie zawsze potrafię sobie to przenieść na praktyczne znaczenie danego parametru.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Zatkana dysza

Post autor: dziobu »

Michał_L pisze:
FlameRunner pisze:
  • Dlaczego aż 220 stopni dla PLA?
Dlatego ze na jakiejś stronie przeczytałem ze przy zablokowanej głowicy podgrzać do tej temperatury. Nie wiem co to była za strona - w ciągu ostatnich dwóch tygodni przejrzałem setki...
To skup się na jednej bo jak zaczniesz naprawiać drukarkę wg każdego innego pomysłu to od razu ją wyrzuć.

Michał_L pisze:
FlameRunner pisze:
  • Co zmieniłeś w drukarce lub parametrach druku od czasu, gdy drukowało się poprawnie?
Zrobiłem upgrade Marlina do wersji 1.1.9 i wciąż nie jestem przekonany kompilowałem z optymalnymi parametrami.
eee ŁOT?
Każda drukarka jest mniej lub bardziej inna. Nie ma "optymalnych" parametrów.
W przypadku firmware albo masz dobre, albo masz złe. Tych których wartość możesz dopasować (jak kroki/mm ekstrudera czy linear_advance) jest raptem kilka, a i tu musisz sam wartość dobrać/wyliczyć/sprawdzić.
Michał_L pisze:W różnych poradnikach są różne ustawienia, a ja nie wszystko rozumiem. Marzy mi się dokłądny opis technologii druku z wykresami
Wykresami? Co byś chciał na wykresach?
Pytam poważnie.
Michał_L pisze:i co najważniejsze ze słownikiem - niektórych pojęć wciąż nie rozumiem. A nawet jak rozumiem to nie zawsze potrafię sobie to przenieść na praktyczne znaczenie danego parametru.
No to załóż stosowny wątek ze swoimi wątpliwościami i jazda. Szansa że trafisz po omacku na dobre rozwiązanie, jest znikoma.


I do poczytania: [/list]
Abys, Bobbik1, Michał_L
Michał_L
Postów w temacie: 17
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Zatkana dysza

Post autor: Michał_L »

dziobu pisze: To skup się na jednej bo jak zaczniesz naprawiać drukarkę wg każdego innego pomysłu to od razu ją wyrzuć.
Chętnie, ale na której? Sam, niżej, podajesz kilka...
A jeśli chodzi o wyrzucenie drukarki to przyznam, że mi taka myśl przeszła przez głowę - wymyśliłem sobie że drukarka będzie pomocna w innych moich zainteresowaniach nie zdając sobie sprawy z tego ile będę musiał się nauczyć. W efekcie kupiłem drukarkę i parę drobiazgów do niej i zamawiam wydruki u profesjonalisty...
dziobu pisze: Każda drukarka jest mniej lub bardziej inna. Nie ma "optymalnych" parametrów.
Pisząc "optymalne" miałem na myśli optymalne dla danej drukarki.
dziobu pisze:Wykresami? Co byś chciał na wykresach?
Pytam poważnie.
Poważnie odpowiadam - w tej chwili nie wiem - za mało wiem o temacie. Chodzi mi podręcznik w którym byłyby wszystkie techniczne informacje zgromadzone w jednym miejscu i uzupełnione o informacje o ich faktycznym wpływie na proces/efekt drukowania. Póki co nic takiego nie znalazłem.
Gdyby ktoś kompetentny chciał taki podręcznik napisać, to bardzo chętnie pomogę jako królik doświadczalny. Mogę też pomóc w redakcji tekstu.
dziobu pisze:Szansa że trafisz po omacku na dobre rozwiązanie, jest znikoma.
Mądrze mówisz.
dziobu pisze: I do poczytania:
Pięknie dziękuję. Stronę o konfiguracji Marlina znałem wcześniej. I to jest najlepszy przykłąd że wszystkie poradniki są dla tych co już coś wiedzą/umieją. W sekcji "Before you begin" mamy:
Printer style, such as Cartesian, Delta, CoreXY, or SCARA
Driver board, such as RAMPS, RUMBA, Teensy, etc.
skąd niby początkujący ma to wiedzieć? Mnie zajęło dobrych kilka dni zeby się dowiedzieć, i to tutaj, na tym forum, że moja drukarka wyposażona jest w płytkę Anet 1.0 bo na samej płytce oznaczeń nie ma żadnych.
Oczywiście zdaję sobie sprawę ze konfiguracja firmware'u wymaga pewnego obycia i wiedzy, ale po przejrzeniu pewnie kilkuset różnych stron o drukowaniu 3d, nie znalazłem ani jednej o tym czym się te płytki różnią, jak je zdidentyfikować itp...
Z drugiej strony ta strona jest najbliżej tego czego początkujący mógłby szukać. Brak jej chyba tylko najbardziej podstawowych podstaw.
Inne strony traktują temat bardzo wycinkowo, stąd konieczność korzystania w wielu zamiast jednej.
Michał_L
Postów w temacie: 17
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Zatkana dysza

Post autor: Michał_L »

Pytaliście Panowie o retrakcję, odpowiedziałęm ze 0.8, teraz widzę że Cura ma kilka ustawień z tym słowem - a że nie mam pojęcia o które Wam chodziło więc tutaj jest screenshot:
Retraction.JPG
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Zatkana dysza

Post autor: dziobu »

Michał_L pisze:Chętnie, ale na której? Sam, niżej, podajesz kilka...
A przeglądnąłeś je? One się nie wykluczają tylko uzupełniają.
Od czegoś trzeba zacząć, a tam jest nie najgorszy start. Jeśli chodzi np o konfigurację Marlina to masz jedną dużą stronę - w razie wątpliwości w konfigu wyszukujesz stałej tam i masz opis.
Michał_L pisze:A jeśli chodzi o wyrzucenie drukarki to przyznam, że mi taka myśl przeszła przez głowę - wymyśliłem sobie że drukarka będzie pomocna w innych moich zainteresowaniach nie zdając sobie sprawy z tego ile będę musiał się nauczyć. W efekcie kupiłem drukarkę i parę drobiazgów do niej i zamawiam wydruki u profesjonalisty...
Cóż... (nie)stety norma.
Tak wygląda tania drukarka.
Michał_L pisze:Poważnie odpowiadam - w tej chwili nie wiem - za mało wiem o temacie. Chodzi mi podręcznik w którym byłyby wszystkie techniczne informacje zgromadzone w jednym miejscu i uzupełnione o informacje o ich faktycznym wpływie na proces/efekt drukowania. Póki co nic takiego nie znalazłem.
Gdyby ktoś kompetentny chciał taki podręcznik napisać, to bardzo chętnie pomogę jako królik doświadczalny. Mogę też pomóc w redakcji tekstu.
Jest grupa szaleńców którym co jakiś czas taki pomysł przelatuje przez czaszkę - ale przeglądnij strony które dałem i zobacz ile tego jest. O tym że wszystko się powoli zmienia, nie wspominając.
Do tego każda drukarka jest nieco inna a i parametry slicera rzadko kiedy wpływają tylko na jedną konkretną rzecz - ciężko więc napisać "zwiększ wartość o 0.1 to będzie fajniej/lepiej/gorzej". Bo to zadziała u jednego a u drugiego nie.
Michał_L pisze: Pięknie dziękuję. Stronę o konfiguracji Marlina znałem wcześniej. I to jest najlepszy przykłąd że wszystkie poradniki są dla tych co już coś wiedzą/umieją. W sekcji "Before you begin" mamy:
Printer style, such as Cartesian, Delta, CoreXY, or SCARA
Driver board, such as RAMPS, RUMBA, Teensy, etc.
skąd niby początkujący ma to wiedzieć?
Google i lecisz. Poważnie.
Jak typów budowy drukarki jest kilka i są strony porównawcze (pomijam rozwiązania tropikalne) tak płytek jest tyle że mało kto na choćby większość.
Michał_L pisze: Mnie zajęło dobrych kilka dni zeby się dowiedzieć, i to tutaj, na tym forum, że moja drukarka wyposażona jest w płytkę Anet 1.0 bo na samej płytce oznaczeń nie ma żadnych.
Oczywiście zdaję sobie sprawę ze konfiguracja firmware'u wymaga pewnego obycia i wiedzy, ale po przejrzeniu pewnie kilkuset różnych stron o drukowaniu 3d, nie znalazłem ani jednej o tym czym się te płytki różnią, jak je zdidentyfikować itp...
Rozumiem. Tyle że to nierealne w natłoku płyt. Zostaje tylko szukanie/pytanie.
Pamiętaj że cały czas rozmawiamy o dolnej półce drukarek. Tu masz firmy które robią coś żeby było tanio i bandę zapaleńców. Zero organizacji.
Michał_L pisze: Z drugiej strony ta strona jest najbliżej tego czego początkujący mógłby szukać. Brak jej chyba tylko najbardziej podstawowych podstaw.
Inne strony traktują temat bardzo wycinkowo, stąd konieczność korzystania w wielu zamiast jednej.
Są opisy "podstaw" druku; problem w tym że w druku 3D nie ma podstaw jako takich... To nie tak że na początek ogarniesz dwa biegi do przodu a w dogodnej chwili jakiś czas później zaczniesz parkować w nocy tyłem. Tu od pierwszego wydruku liczy się wszystko. Tak to niestety wygląda. Nawet w slicerze możesz ukryć większość nastaw i się nimi nie przejmować, ale tylko wtedy jak masz drukarkę do której ktoś zrobił profile i te wartości dobrał.
Michał_L
Michał_L
Postów w temacie: 17
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Zatkana dysza

Post autor: Michał_L »

dziobu pisze:
Michał_L pisze:Chętnie, ale na której? Sam, niżej, podajesz kilka...
A przeglądnąłeś je? One się nie wykluczają tylko uzupełniają.
Oczywiście. Dopiero teraz, od Ciebie, dostałem taki zestaw dla początkującego. Najczęstsza odpowiedź w internecie to wygóglaj, szukaj itp. Mało kto zdaje sobie sprawę że początkujący często sam nie wie czego ma szukać. Pół biedy gdy zna słowa-klucze, ale przy całej inteligencji współczesnych wyszukiwarek porozumiewanie się językiem potocznym jeszcze im dość słabo idzie.
dziobu pisze:
Michał_L pisze:A jeśli chodzi o wyrzucenie drukarki to przyznam, że mi taka myśl przeszła przez głowę - wymyśliłem sobie że drukarka będzie pomocna w innych moich zainteresowaniach nie zdając sobie sprawy z tego ile będę musiał się nauczyć. W efekcie kupiłem drukarkę i parę drobiazgów do niej i zamawiam wydruki u profesjonalisty...
Cóż... (nie)stety norma.
Tak wygląda tania drukarka.
Teraz to i ja o tym wiem. A to powinno być wołami zapisane na każdej stronie o druku 3d - żeby było widoczne zanim jeszcze delikwent kliknie "zapłać za drukarkę"...
dziobu pisze: grupa szaleńców
Przyjmuję to jako komplement. :-)
dziobu pisze: Google i lecisz. Poważnie.
No właśnie... patrz wyżej :-)
dziobu pisze: w druku 3D nie ma podstaw jako takich...
Toś mnie pocieszył...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”