Zatkana dysza

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zatkana dysza

Post autor: FlameRunner »

Michał_L pisze:Pięknie dziękuję. Stronę o konfiguracji Marlina znałem wcześniej. I to jest najlepszy przykłąd że wszystkie poradniki są dla tych co już coś wiedzą/umieją. W sekcji "Before you begin" mamy:
Printer style, such as Cartesian, Delta, CoreXY, or SCARA
Driver board, such as RAMPS, RUMBA, Teensy, etc.
skąd niby początkujący ma to wiedzieć? Mnie zajęło dobrych kilka dni zeby się dowiedzieć, i to tutaj, na tym forum, że moja drukarka wyposażona jest w płytkę Anet 1.0 bo na samej płytce oznaczeń nie ma żadnych.
Oczywiście zdaję sobie sprawę ze konfiguracja firmware'u wymaga pewnego obycia i wiedzy, ale po przejrzeniu pewnie kilkuset różnych stron o drukowaniu 3d, nie znalazłem ani jednej o tym czym się te płytki różnią, jak je zdidentyfikować itp...
Jak wyobrażasz sobie taki poradnik o identyfikacji płytek? Pytam poważnie i bez złośliwości.
Ja płytki identyfikuję po napisach, a jak nie ma napisów, to... to mam problem.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zatkana dysza

Post autor: dragonn »

Czepiasz się tej płytki, kiedy ta płytka to po prostu jakaś podróba płytko od Anet, przecież wygląda identycznie.
Konfigurację masz na pewno dobrze jeśli chodzi o płytkę, zrąbane możesz mieć rzeczy typu zły wybrany termistor bo pewnie nawet nie wiesz jaki masz.
mgreta36
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 11 mar 2018, 16:37

Re: Zatkana dysza

Post autor: mgreta36 »

Coś mi mówi, że Ty potrzebujesz tego:
https://pl.aliexpress.com/item/32619225 ... mp%3Btpp=1
Tu Ci się przycina.... i takiej rurki potrzebujesz a nie PTFE 4mm zew i 2 mm wew.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zatkana dysza

Post autor: FlameRunner »

mgreta36 pisze:Coś mi mówi, że Ty potrzebujesz tego:
https://pl.aliexpress.com/item/32619225 ... mp%3Btpp=1
Tu Ci się przycina.... i takiej rurki potrzebujesz a nie PTFE 4mm zew i 2 mm wew.
Dlaczego sugerujesz zakup tego przedmiotu?
Skąd wiesz, że taki łącznik będzie pasował?
Skąd wiesz, że w ogóle trzeba łącznik wymienić?
I co to jest to białe w środku zalinkowanego przez Ciebie łącznika? :D
Michał_L
Postów w temacie: 17
Posty: 189
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Zatkana dysza

Post autor: Michał_L »

Wróciłem, nie miałem okazji ostatno zająć się drukarką więc dopiero dziś rozkręciłem głowicę drukującą.
Okazało się że nie ma tam żadnej rurki teflonowej - a przynajmniej jej nie widać... jest metalowa rurka (wygląda, ze to wspomniany wcześniej łącznik) wkręcona w aluminiowy pucek z jednej strony i dysza z drugiej. Żadnej nie mogę odkręcić.
Extruder nadal klika i nie "wydala" filamentu pomimo braku zatoru w dyszy. Uprzedzając pytania - ustawienia retrakcji pokazałem na screenshocie w tym watku i nie zmieniałem ich (przy okazji - którą wartość powinienem podać w odpowiedzi na pytanie "jaką masz ustawioną retrakcję?"?).

Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zatkana dysza

Post autor: dragonn »

Tak.
Czemu nie wrzuciłeś zdjęć tego co rozebrałeś gdzie "nie ma rurki"?
Zdjęcia to podstawa, dużo ułatwiają.
Michał_L
Postów w temacie: 17
Posty: 189
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Zatkana dysza

Post autor: Michał_L »

FlameRunner pisze: Jak wyobrażasz sobie taki poradnik o identyfikacji płytek?
W dokumentacji konfiguracji Marlina jest tabelka z kilkudziesięcioma płytkami. Są jakoś opisane, więc zakładam że nie z powietrza te dane tylko ktoś miał je w ręku. Można było zrobić zdjęciei dodać do tabelki? Przynajmniej część płytek byłaby opisana. Tymczasem obok tabelki umieszczono zdjęcie przypadkowo wybranej płytki i nawet go nie podpisano.
Od blisko 20 lat mam do czynienia z modelem Open Source i zauważam, że staje się to standardem - mam wrażenie że kiedyś dokumentacje projektów OS były bardziej dokładne.
Michał_L
Postów w temacie: 17
Posty: 189
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Zatkana dysza

Post autor: Michał_L »

dragonn pisze: Czemu nie wrzuciłeś zdjęć tego co rozebrałeś gdzie "nie ma rurki"?
Zdjęcia to podstawa, dużo ułatwiają.
Przepraszam, zdjęcia poniżej:
P_20190701_153954.jpg
P_20190701_153943.jpg
P_20190701_153841.jpg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zatkana dysza

Post autor: dragonn »

Dyszy nie odkręcałeś?
Bo to własnie miałeś rozebrać, to co tu rozebrałeś nic nie pomaga.
Oczywiście odkręcaj ją na gorąco.
Michał_L
Postów w temacie: 17
Posty: 189
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Zatkana dysza

Post autor: Michał_L »

dragonn pisze:Czepiasz się tej płytki, kiedy ta płytka to po prostu jakaś podróba płytko od Anet, przecież wygląda identycznie.
Konfigurację masz na pewno dobrze jeśli chodzi o płytkę, zrąbane możesz mieć rzeczy typu zły wybrany termistor bo pewnie nawet nie wiesz jaki masz.
Konfigurowałem na podstawie opisu takiej samej drukarki, jedyne błędy mogły wyniknąć z tego ze nie znam niemieckiego, a opis był własnie w tym języku...
A czepiałbym się każdej płytki bo dla nowicjusza identyfikacja
ta płytka to po prostu jakaś podróba płytko od Anet
jest niemożliwa.
przecież wygląda identycznie
No tak, tylko skąd nowicjusz ma wiedzieć jak wygląda płytka od Anet... Zwróć uwagę, że mówisz z kompletnym nowicjuszem w temacie.
dragonn pisze:Dyszy nie odkręcałeś?
Bo to własnie miałeś rozebrać, to co tu rozebrałeś nic nie pomaga.
Oczywiście odkręcaj ją na gorąco.
NIe mogę jej odkręcić. Czy na gorąco będzie łatwiej? i czy chcesz powiedzieć ze ta teflonowa rurka będzie dostępna dopiero po odkręceniu dyszy? Na wszystkich zdjęciach w sieci ta rurka była widoczna z obu stron łącznika...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”