Nierówne warstwy przy bardziej skomplikowanym obrysie

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Nierówne warstwy przy bardziej skomplikowanym obrysie

Post autor: dziobu »

Nie istotne jaki flow ma teraz, ważne żeby ustawił mniej. Tylko zamiast napisać "zmniejsz flow" wolałem rzucić jakiś konkret ;) Przy 5% różnicy w stosunku do tego co jest teraz, różnica powinna być widoczna.

Ale czekamy na wyniki.
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 41
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: Nierówne warstwy przy bardziej skomplikowanym obrysie

Post autor: Wawok »

Myślałem że flow a extrusion multiplayer to jednak dwie różne rzeczy hmm jestem na urlopie jak wrócę ,wrócę do tematu :) dzięki za zainteresowanie :)

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Nierówne warstwy przy bardziej skomplikowanym obrysie

Post autor: FlameRunner »

Flow, extrusion multiplier, kroki ekstrudera - to wszystko się sprowadza do tego, ile materiału będzie podane na milimetr ruchu w XY.
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 41
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: Nierówne warstwy przy bardziej skomplikowanym obrysie

Post autor: Wawok »

Ja zawsze steruje extrusion multiplayer aby skorygować kalibrowanie extrudera . A kroki mam ustawione na sztywno , w moim przypadku 433 :) widzę że rafaljot wspomniał o 419 krokach . Myślicie żeby ustawić te wartość zamiast moich zaobserwowanych 433 ?

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Nierówne warstwy przy bardziej skomplikowanym obrysie

Post autor: Berg »

zazwyczaj jest te 419. Te zębatki są raczej idealnie takie same. Mniej mogłeś mieć jeśli bardzo mocno dokręciłeś docisk albo po prostu źle zmierzyłeś :P Ja mierzę na 20cm
Wawok
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 41
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: Nierówne warstwy przy bardziej skomplikowanym obrysie

Post autor: Wawok »

rafaljot pisze:zazwyczaj jest te 419. Te zębatki są raczej idealnie takie same. Mniej mogłeś mieć jeśli bardzo mocno dokręciłeś docisk albo po prostu źle zmierzyłeś :P Ja mierzę na 20cm
Trzeba mieć poprawkę że ja mam cały Ekstruder Titana od trójkątnych

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 41
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: Nierówne warstwy przy bardziej skomplikowanym obrysie

Post autor: Wawok »

Czas na aktualizację batalii. Generalnie walczyłem długo z PID hotendu.
Udało mi się doprowadzić do stanu w którym temperatura jest bardzo stabilna w trakcie wydruku . Niestety nadal nie wiem dlaczego podczas grzania do docelowej temperatury np 235 -> rośnie do 240 -> maleje do 225 -> stabilizuje się do 235 i tak zostaje . Sprawdzałem połączenia kombinowałem z ustawieniami w marlinie i tak już zostało . Pogodziłem się z tym że tak jest i cieszę się z stabilnej temperatury w trakcie druku.

Puściłem wydruk z ustawionym obrysem zewnętrznym w pierwszej kolejności i wydruk widzę że będzie wyglądał tak jak waza :) równe ścieżki z zewnątrz :) . Dam zdjęcia po wydruku , jednak chciałbym zacząć dyskusję dlaczego tak jest lepiej ładniej ? Skoro tak wychodzi ładniej to zawsze tak drukować , czy to kwestia tego modelu . Czy to że wpierw zewnętrznymi obrysami wygląda ładniej powinno mi dać do zrozumienia że z drukarka dalej jest coś ostro nie tak ?

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 41
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: Nierówne warstwy przy bardziej skomplikowanym obrysie

Post autor: Wawok »

Z lewej z obrysami zewnętrznymi w pierwszej kolejności.
Z prawej od wewnątrz obrysy najpierw.
15630452418034246497213120733574.jpg
15630451659963490584650334064289.jpg
IMG_20190713_210924.jpg
Zauważyłem też , że muszę obrysy zewnętrzne drukować mniejsza prędkością przy takiej samej prędkości jak pozostałe obrysy występuje widoczny efekt "Salmon skin" . Dlatego ustawiam 50% prędkości obrysów wewnętrznych.

O ile retrakcja u mnie działa dobrze na modelu z 4ma pikami i mam ustawiona na titan aero 1.6 mm przy prędkości 45, tak tutaj mam wrażenie nie zawsze domaga. W slic3r Prusa edition pojawiły się takie opcje dotyczące retrakcji jak :
1. Retrakcja przy zmianie warstwy ( domyślnie u mnie wyłączona )
2. Retrakcja podczas przejazdów nad obrysami ( jakoś tak)( domyslnie wyłączona )

Podczas obserwacji wydruku tego modelu zauważyłem że retrakcja prawie wogóle nie pracuje a dysza po drukowaniu obrysów odrazy leci z wypełnieniem i przez to że nie ma retrakcji po przejściu z obrysów , zostawia babole na początkowych sciezkach wypełnienia.

Dobrze jakbyście spojrzeli na rezultat po lewej i dali kilka sugestii co do dalszych popraw - progress już jest :cool2:
bafunio

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Nierówne warstwy przy bardziej skomplikowanym obrysie

Post autor: McKee »

Rzuciło mi się w oczy:
Wawok pisze:Reasumując u mnie oś Z pracuje bez przerw delikatnie koryguje pozycję ale pracuje non stop .
Tak właśnie objawia się krzywo ustawiony stół. Autoleveling jest OK do ustawienia wysokości na której rozpoczyna się
wydruk, ale jeżeli zaczyna korygować pochyłości stołu (i drukarka rusza osią Z w czasie wydruku pojedynczej warstwy) to stół nie jest dobrze wypoziomowany -> na 100% do poprawy (chyba że sam stół jest krzywy / pofalowany). Nie ma to dużego wpływy na jakość wydruku ale jakiś wpływ na pewno ma. Specjalnie w czasie zlotu "obmacywałem" ludziom drukarki :P (wystarczy położyć palec na osi Z) żeby to sprawdzić (Ew jakiś Post-It przyklejony do śruby) - drukarki obecne na złocie tego efektu nie miały.

Odnośnie kolejności drukowania zewnętrznej warstwy:
Generalnie "najpierw drukuj zewnętrzną" kiedy chcesz uzyskać lepszy wygląd.
Ustawienie "najpierw drukuj wewnętzrne" / "zewnętrzna na końcu" daje lepsze trzymanie skośnych warstw - polecane jeżeli model ma skosy, dużo skosów (nawisów).
Czyli np piramidę drukujesz w pierwszym trybie, a odwrócona piramidę (postawioną na wierzchołku) w drugim - trochę przejaskrawione ale chyba wiesz o co chodzi?
Trzeba te ustawienia dostosować do wydruku - zdecydować na czym ci zależy bardziej w konkretnym wydruku.
Na stronach S3D jest to gdzieś opisane dokładniej.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Nierówne warstwy przy bardziej skomplikowanym obrysie

Post autor: kapi »

McKee pisze: Specjalnie w czasie zlotu "obmacywałem" ludziom drukarki :P (wystarczy położyć palec na osi Z) żeby to sprawdzić (Ew jakiś Post-It przyklejony do śruby) - drukarki obecne na złocie tego efektu nie miały.
potwierdzam, warto dłuższą chwile poświęcić na prawidłowe ustawienie stołu. :piwo:
i o ile w modelach z ruchomym stołem w Z będzie to łatwiejsze, ale w obu przypadkach dążymy by te "korekty" w czasie druku nie występowały.

@Wawok , w moim temacie - miałem druk bombki choinkowej - efekt był podobny do tego u ciebie. obniżyłem prędkość, zwiększyłem szerokość ścieżki i poszło.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”