Hotend przestaje grzać

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
bukszpryt
Postów w temacie: 6
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Hotend przestaje grzać

Post autor: bukszpryt »

Mam jakiegoś klona E3D v6. Wg opisu z aledrogo, grzałka jest na 12V 40W. Sprzęt używany jest mniej więcej od 3 dni.
W weekend nie było problemu żeby drukować ponad godzinę. Dzisiaj po jednym bezproblemowym wydruku próbnym (ok 30 minut) odpaliłem drugi, widząc, że fragment pierwszej warstwy odkleił się od stołu, zatrzymałem drukowanie i po kilku minutach chciałem zacząć od nowa. Niestety hotend był zimny i nie chciał się grzać. Czujnik temperatury reagował na zmiany wywołane zewnętrznie.
Po mniej więcej dwóch godzinach, jak już zdążyłem zamówić 3 nowe grzałki, sprawdziłem czy drukarka raczy się nagrzać i wszystko wyglądało ok. jednak po jakichś 15 minutach drukowanie zostało przerwane, wskaźnik temperatury pokazywał ~140 stopni. Wskaźnik temperatury w pronterface przyciął się na tych 140 st. na jakiś czas, kilka razy kliknąłem na zmianę grzanie i nie grzanie po czym wskaźnik załapał, że końcówka już się zdążyła schłodzić. Teraz wartość wisiała na ok 60st. Po rozłączeniu się w programie z drukarką i ponownym połączeniu, wskaźnik zaczął pokazywać już dobrą temperaturę. Grzałka dalej nie grzeje.
W którymś momencie pronterface wywalił taki błąd:

Kod: Zaznacz cały

Error:Printer halted. kill() called!
[ERROR] Error:Printer halted. kill() called!
Jak już wspomniałem, nowa grzałka jest już zamówiona, w nadziei, że to jej wina. Jak można sprawdzić, czy przyczyna nie leży gdzieś w sterowniku (ramps 1.4 na jakimś chińskim mega)?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Hotend przestaje grzać

Post autor: Pjoter »

Posiadasz multimetr? Bez tego (moim zdaniem) nie dasz rady sprawdzić co się zepsuło.
Sprawdzałeś termistor? Może masz naderwane i luźne kable które przy ruchu głowicy zaczynają mieć zmienną rezystancję. Sprawdzałeś grzałkę? Masz dobrze zdefiniowany termistor w Marlinie?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
bukszpryt
Postów w temacie: 6
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Hotend przestaje grzać

Post autor: bukszpryt »

Mam multimetr. Po daniu komendy grzania, na złączach od grzałki jest 12V, po kilku sekundach, wyłącza się.
Wydaje mi się, że termistor jest ustawiony w marlinie jak trzeba.
Jedyne co się zmieniło od wczoraj, kiedy wszystko działało, to dostawiony wiatrak w okolice stołu, na którym stoi drukarka.
Kable raczej nie są uszkodzone, jak już wspomniałem, drukarka chodzi trzeci dzień, udało mi się ją uruchomić w sobotę. Zdążyła wypluć 3 testowe kostki 20x20x20, jedną 15x15x15 i dalej przestała współpracować. Za wiele nie zdążyłem raczej zepsuć. Kable naderwać było by raczej trudno. Pole robocze jest dosyć małe, prędkości też są niewielkie - domyślne w marlinie zmniejszyłem przynajmniej dwukrotnie.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Hotend przestaje grzać

Post autor: virgin71 »

Sprawdź rezystancję grzałki.
bukszpryt
Postów w temacie: 6
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Hotend przestaje grzać

Post autor: bukszpryt »

3,8Ω. jak na grzałkę, to raczej ciut za mało. widzę też, że skopane było połączenie kabli, na jednym stopiła się plastikowa końcówka. przy wymianie grzałki, będzie trzeba wymienić też okablowanie. W zasadzie to większość kabli powinienem zmienić, bo popodłączane wszystkie są dosyć prowizorycznie.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Hotend przestaje grzać

Post autor: FlameRunner »

bukszpryt pisze:3,8Ω. jak na grzałkę, to raczej ciut za mało.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Moc_elektryczna
P=U*U/R
P=12x12/3,8
bukszpryt
bukszpryt
Postów w temacie: 6
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Hotend przestaje grzać

Post autor: bukszpryt »

FlameRunner pisze:
bukszpryt pisze:3,8Ω. jak na grzałkę, to raczej ciut za mało.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Moc_elektryczna
P=U*U/R
P=12x12/3,8
Też racja, można było pomyśleć o przeliczeniu tego. Z prawa ohma, wychodzi, że grzałka ma niecałe 38W, co nie jest aż takie dalekie od 40W z opisu sprzedającego.

Ogarnę to przepalone połączenie i sprawdzę, czy zacznie coś się grzać. Na jakieś dłuższe kombinowanie i sprawdzanie będę musiał poczekać do jutra. bo znowu będę w robocie przysypiał.

(edycja): po poprawieniu połączenia między kablami, grzałka zaczęła pracować. jutro sprawdzę, czy będzie trzymać temperaturę, czy znowu się będzie wyłączać.
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 1
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: Hotend przestaje grzać

Post autor: MaxXxi47 »

U mnie grzałka zdechła całkowicie po 2h druku od poskładania sprzętu więc niema reguły. Kolejną przygodę miałem dopiero po roku - poluzowało się połączenie na zaciskach (zaraz przy grzałce). Ścisnąłem je kombinerkami i zaczęło działać ale później kombinowałem za dużo z kablami ... i całkiem urwałem je od grzałki :P

Obstawiam że problemem u Ciebie od początku było kiepskie połączenie przy konektorach dlatego się jeden upalił.
DRAGON CUSTOMS
bukszpryt
Postów w temacie: 6
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Hotend przestaje grzać

Post autor: bukszpryt »

Połączenie było wybitnie złe - kabel od grzałki wciśnięty do plastikowej końcówki kabelka z końcówką jak od goldpinów, plus całość "zabezpieczona" przed wypadaniem taśmą izolacyjną.

Tak czy inaczej, jak już widzę, że całe ustrojstwo jakoś działa, to mogę zacząć się bawić w porządkowanie kabli. Nie chciało mi się z tym bawić nie mając pewności, że cokolwiek się tym sprzętem wydrukuje.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Hotend przestaje grzać

Post autor: FlameRunner »

bukszpryt pisze:porządkowanie kabli
Dobra, ktoś musi Ci to napisać...
Tu nie powinno być mowy o "porządkowaniu". Tutaj trzeba prawie całą obecną instalację elektryczną wywalić i zrobić od zera na sensownie dobranych przewodach, bez zbędnych połączeń, bez użycia gotowych przewodów połączeniowych goldpin. To jest kwestia i niezawodności, i bezpieczeństwa.
Jakub
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”