Anycubic Kossel - pierwsze kroki

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
Vesp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 82
Rejestracja: 29 gru 2016, 08:09
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Detla & AM8
x 6

Anycubic Kossel - pierwsze kroki

Post autor: Vesp »

Tak aby nie zaśmiecać tematu w przywitajce KLIK.

Temat poświęcony walce z wiatrakami przy nauce wydruku na Anycubic Kossel Linear.

Dzisiaj zabrałem się za modzenie, nic wielkiego ale udało się rozwiązać problem z podawaniem filamentu, debugging:

Przy drukowaniu zauważyłem, że w pewnym momencie filament blokuje się, myślałem, że to wina zatkanej dyszy ale po kilku testach wyglądało ok. No nic, może za szybko podawany filament? Wcześniej zmieniałem napięcie na stepstickach, najwyraźniej się rozkalibrowało bo zamiast 100mm podawało około 108mm (test w pronterface). Poprawione więc kolejne testy i znowu stoi w miejscu (po 2h wydruku bez problemu!). Drugi podejrzany - filament Anycubic który dostałem z drukarką, niby w miarę równy ale na wszelki wypadek test na innym filamencie PLA DevilDesign Super Blue - niestety to samo, co pewien czas się "zatyka".

Więc może od drugiej strony, extruder? Po części - okazało się ze rurka (raczej nie teflonowa) dostarczona przez producenta nie ma dokładnie 2mm wewnętrznej średnicy na całej długości, w połączeniu ze sposobem przeciskania filamentu (zębatka która go trochę rozpłaszcza i karbuje) spowodowało to, ze filament utykał w rurce a nie w głowicy. Okoliczny sklep z elektroniką na szczęście nadąża za trendami i trochę części do drukarek 3d mają więc nabyłem nowe złącza PC4-M6 oraz porządną rurkę teflonową :) Odcinek głowica-extruder wymieniony a do tego dodałem kawałek przed extruderem tak aby jakieś większe cząstki kurzu wyłapywał i przy okazji centrował.

Obrazek

Dalsze plany to próba wyciszenia drukarki, niestety niemiłosiernie hałasuje poza tym co jestem w stanie znieść - burczenie i brzęczenie to strasznie głośno piszczy, normalne to to?

https://www.youtube.com/watch?v=Bih82Ex-cT8

Kilka pytań odnośnie wymiany stepsticków, przeszukałem rożne fora ale nie udało mi się wprost znaleźć odpowiedzi, czy wymiana A4988 na DVR8255 to dużo zachodu (plug&play)? Niby producent pisze, że bez problemu można podmienić tylko pytanie jak wygląda kwestia regulacji, pewnie trzeba ustawić tak jak A4988 - w instrukcji ma być ok 1A (I=U/0.8).
If an experiment works, something has gone wrong.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Anycubic Kossel - pierwsze kroki

Post autor: McKee »

Raczej o takim chłodzeniu myślałem:
http://www.thingiverse.com/thing:1167280

Wentylator z jednej strony to i chłodzenie z jednej (tylko) strony, co widać na większych ściankach.
Ten Twój na dodatek ma wąską dysze, więc raczej nie chłodzi całego wydruku skutecznie.

PS.: Drukarka w komorze rezonansowej to i głośno jest / rezonuje. Spróbuj jakieś gumowe podkładki dać: może trochę wytłumią.
Postaw na podłodze / dywanie i porównaj dźwięki. Wydaje się to wszystko zbyt głośne ale po tym filmie na YouTube trudno powiedzieć (nie ma porównania do innych dźwięków, trudno ocenić jak to normalnie słychać). Zwykle słychać "świergotanie" silników krokowych, a u ciebie jest bardziej szum, jakby piłowanie metalu - trochę dziwne.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Vesp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 82
Rejestracja: 29 gru 2016, 08:09
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Detla & AM8
x 6

Re: Anycubic Kossel - pierwsze kroki

Post autor: Vesp »

Powoli przygotowuje się do wymiany chłodzenia własnie na coś takiego jak pokazałeś tylko muszę przemyśleć czy nie zamienić dmuchawy na jakąś większą bo ta co dał producent jest raczej kompaktowa.

Co do dźwięków to piszczenie słychać tylko przy wydruku, gdy wózek jeździ góra/dół/boki to wszystko jest ok.Skłaniam się ku cewce na elektronice ale nie mam pomysłu jak to przetestować, bezpieczne jest włączenie i sterowanie osiami bez podłączonych silników (chociaż raczej nie będzie miarodajne bez obciążenia...)?

Piłowania metalu raczej nie ma (przynajmniej na zewnątrz silnika), sprawdziłem wszystkie silniki i są odpowiednie dystanse miedzy zębatkami a obudową więc raczej nie ma co piłować, jedynie na myśl przychodzi mi pasek na jednej z zębatek - ociera się o jedną z jej ścianek.
If an experiment works, something has gone wrong.
Garreth
Postów w temacie: 3
Posty: 175
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 29

Re: Anycubic Kossel - pierwsze kroki

Post autor: Garreth »

Moze TMC2100/TMC2130 na osie.
Poczytasz o nich na fabrykatorze i mojreprap, tutaj rzadko sie przewijają w wątkach.
Awatar użytkownika
way
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 06 paź 2016, 10:57
Lokalizacja: Galicja
Drukarka: Corexy X3D XL - była
x 7

Re: Anycubic Kossel - pierwsze kroki

Post autor: way »

O tmc2130 nie słyszałem - jakie różnice w stosunku do tmc2100?
Garreth
Postów w temacie: 3
Posty: 175
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 29

Re: Anycubic Kossel - pierwsze kroki

Post autor: Garreth »

Mozna parametryzowac przez SPI, ale nie jest to wbudowane w firmware drukarek niestety, dlatego trzeba samemu sie nakodzic
Dzieki temu mozna aktywowac funkcje jak stall guard czy coolstep.
Ale w wersji standalone tez dzialaja, a sa w tej samej cenie co tmc2100:)
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel - pierwsze kroki

Post autor: Artu »

A może taka "nowość" MKS LV8729 Stepper Motor :roll: Jakieś 22zł/szt wychodzi :mrgreen:
2016-12-31 09_43_19.jpg
2016-12-31 09_43_19.jpg (45.84 KiB) Przejrzano 6802 razy
2016-12-31 09_43_34.jpg
2016-12-31 09_43_34.jpg (47.39 KiB) Przejrzano 6802 razy
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Garreth
Postów w temacie: 3
Posty: 175
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 29

Re: Anycubic Kossel - pierwsze kroki

Post autor: Garreth »

Bez arduino due nie wyciagniesz 1/128 mikrokroku bez utraty predkosci. Zwlaszcza na 3 silnikach na raz
Awatar użytkownika
Vesp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 82
Rejestracja: 29 gru 2016, 08:09
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Detla & AM8
x 6

Re: Anycubic Kossel - pierwsze kroki

Post autor: Vesp »

Na razie przetestuje DRV8825, muszę zobaczyć jak wygląda kwestia konfigu na płytce bo z tego co wiedzę to nie ma zworek do regulacji kroku, może się okazać, że na sztywno jest 1/16 :/

Obrazek

Dzisiaj też wydrukowałem nowe mocowanie do płyty, przy okazji muszę od nowa skalibrować drukarkę przy obiekcje 90x56mm mam rozjazd na 93.1x57.4mm. Kostka kalibracyjna 20x20x10 wyszła na 20.5x20.5x10.2mm
If an experiment works, something has gone wrong.
Awatar użytkownika
Vesp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 82
Rejestracja: 29 gru 2016, 08:09
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Detla & AM8
x 6

Re: Anycubic Kossel - pierwsze kroki

Post autor: Vesp »

Mam pytanie o ringing - udało mi się znaleźć, że jest często spowodowany zbyt wysokimi wartościami jerku i def acceleration. Problem polega na tym, że przy zmianie wartości default_acceleration poniżej 3000 drukarka ma dziwne zawieszki, na każdej warstwie po prostu zatrzymuje się w miejscu na ułamek sekundy. próbowałem 2500, 2000, 1500 jednak nie rozwiązało to problemu (dopiero powrót na 3000 zapewnia płynny wydruk). Czy macie pomysł z czym może to być związane?
#define XYZ_FULL_STEPS_PER_ROTATION 200
#define XYZ_MICROSTEPS 16
#define XYZ_BELT_PITCH 2
#define XYZ_PULLEY_TEETH 20
#define XYZ_STEPS (XYZ_FULL_STEPS_PER_ROTATION * XYZ_MICROSTEPS / double(XYZ_BELT_PITCH) / double(XYZ_PULLEY_TEETH))

#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {XYZ_STEPS, XYZ_STEPS, XYZ_STEPS, 95}
#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE {200, 200, 200, 200} // (mm/sec)
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION {3000,3000,3000,3000} // X, Y, Z, E maximum start speed for accelerated moves. E default values are good for skeinforge 40+, for older versions raise them a lot.

#define DEFAULT_ACCELERATION 2000 // X, Y, Z and E max acceleration in mm/s^2 for printing moves
#define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION 3000 // X, Y, Z and E max acceleration in mm/s^2 for retracts

// The speed change that does not require acceleration (i.e. the software might assume it can be done instantaneously)
#define DEFAULT_XYJERK 10.0 // (mm/sec)
#define DEFAULT_ZJERK 10.0 // (mm/sec)
#define DEFAULT_EJERK 10.0 // (mm/sec)
If an experiment works, something has gone wrong.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”