Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego)

Post autor: Abys »

A może mu się kończy dysza, albo przy ustawianiu ją uszkodził?
Rurka, dysza, jesteś pewien że wszystko jest na tip top?
Wyekstruduj ręcznie, zobacz w jaki sposób wydobywa się filament z dyszy.
virgin71
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego)

Post autor: FlameRunner »

Wydruk niestety nadal zły. I nie chodzi mi o kiepski wygląd górnej części wejścia do kabiny, tym bym się w tej chwili najmniej przejmował. Ty masz miejscami wybrakowany wydruk i to jest prawdziwy problem. Za kabiną jest na górnej powierzchni ordynarna dziura. Okrągły element na rufie wygląda jakby się miał sam rozpaść. Na daszku wszystkie ścieżki wyglądają na kompletnie nie zespojone ze sobą. Na pokładzie jest lepiej, ale też nie jest dobrze. Pierwsze, czego bym spróbował, to jeszcze krótszej retrakcji. Mimo że zszedłeś z 10 mm do 5 mm, to nadal masz problemy mogące wynikać ze zbyt długiej retrakcji, a przy tym nie masz żadnych oznak retrakcji zbyt krótkiej.

Przyczyną może być filament i ponownie sugeruję, abyś kupił Devil Design PLA, jeśli nie chcesz całego kilograma, to możesz wybrać: próbka filamentu Devil Design PLA, 330 g na szpulce. Jednocześnie muszę przyznać, że skoro już masz cztery różne PLA dwóch różnych firm, to jednak choć jedna z nich powinna być zdatna do użytku, choćby przez przypadek. ;)

Ja wiem, że to nie jest jakaś wypasiona drukarka i trzeba mieć jednak ograniczone oczekiwania, ale zobacz, jak potrafi drukować drukarka z wcale nie wyższej półki cenowej: viewtopic.php?f=64&t=3071&start=10#p52044
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

Dzisiaj poeksperymentowałem z głowicami. Mam dwa rodzaje plus ta oryginalna. Wszystkie 0,4mm. Na zdjęciu pierwsza od lewej to ta oryginalna.
Po wyekstrudowaniu ręcznie na każdej z nich luźno opadający filament ma odpowiednio średnicę:
1 (stara): 0,58mm
2: 0,45mm
3: 0,46mm
Więc chyba z tą oryginalną moją głowicą rzeczywiście coś jest nie tak.
Poza tym przy nagrzanej głowicy tylko z 1 spływa grawitacyjnie filament, z 2,3 nieznacznie.

Ale jest problem, przy wydruku na 2 i 3 filament przeskakuje na radełku ekstrudera, Tak jakby chciał podać tyle co zwykle a nie miał gdzie tego wepchnąć.
3DBenchy drukowałem na głowicy 3 na tych samych ustawieniach co ostatnio, podczas wydruku podniosłem temperaturę do 230 i ekstruder przestał przeskakiwać. Widać to na zdjęciu, pierwszych kilka warstw jest dziurawych. A potem już lepiej. Dalej nie jest dobrze ale nagle mostki się zrobiły poprawnie. Dalej jest jeszcze nie dolany ale chyba jestem bliżej rozwiązania problemu.

Na zdjęciu wrzuciłem też tył głowic, ta stara ma wyraźnie większy otwór w środku.

Nie wiem co o tym myśleć.

Ten element z tyłu też jest niekształtny ale pewnie to wina wysokiej temperatury,
Załączniki
DSC00056.JPG
DSC00052.JPG
DSC00051.JPG
DSC00050.JPG
DSC00049.JPG
DSC00048.JPG
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: FlameRunner »

To są dysze. A głowicę faktycznie możesz mieć złą. ;)
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

Sorry no fakt dysze :) późno już. Tylko czemu przez te z poprawną średnicą 0,4 nie chce iść filament?
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: virgin71 »

oryginał masz 2,85 0.6, nie 0.4
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: McKee »

virgin71 pisze:oryginał masz 2,85 0.6, nie 0.4
Nie.
Przyjrzyj się zdjęciu: widać że tam jest 0.4 wybite na tej dyszy.
To jest dysza w której rurka PTFE wchodzi do środka. W CTC np takie są domyślnie. Wyrzucić (a jeżeli jest używana to retrakcja 0,5mm ("na dyszy" / przy direct) wystarcza - tam jest bardzo mała objętość stopionego plastiku).
Uwaga: Przy zmianie dyszy (tu zmienia się typ przecież) całą kalibrację trzeba zrobić od nowa żeby mieć w miarę dobre rezultaty.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

w tej dyszy nie bylo rurki ptfe. Ona normalnie styka sie z łącznikiem w bloku.
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

McKee tylko jak to skalibrowac, skoro ekstruder nie jest w stanie wepchnac wiecej filamentu, bo dysza go tyle nie odbiera, a na wydruk wyraznie idzie go za malo. Jesli zmniejsze podawanie przez ekstruder zeby nie przeskakiwal to w dalszym ciagu bedzie go za malo na wydruku.
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: McKee »

Instrukcje na Internecie dość łatwo zaleźć.
http://tiny.cc/pqbobz
Tu na forum jest taki przycisk "szukaj" w prawym górnym rogu.
Abys
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”