Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

jesli chodzi o kalibracje ekstrudera to mam to juz dawno zrobione.
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: virgin71 »

McKee pisze:Przyjrzyj się zdjęciu: widać że tam jest 0.4 wybite na tej dyszy.
Może wybite jest 0.4, ale ścieżka 0,58 sugeruje, że to dysza 0.6. Do tego jest chyba jednak 2,85, skoro nie wchodzi ptfe:)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: FlameRunner »

Czy poprawiłeś chłodzenie radiatora głowicy?
Czy spróbowałeś coś wydrukować z jeszcze krótszą retrakcją? Dla testu możesz spróbować też całkiem bez retrakcji.

Odepnij od ekstrudera rurkę bowden (tak, żeby filament wychodził luzem z ekstrudera), każ drukarce powoli podać 100 mm filamentu

Kod: Zaznacz cały

G1 E100 F100
i zmierz, ile faktycznie filamentu przeszło przez ekstruder. Następnie powtórz ten sam test z drukarką przygotowaną do druku: z zamontowaną z powrotem rurką bowden i filamentem załadowanym do nagrzanej głowicy.
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

Z tym chłodzeniem to jest chyba w miarę, bo radiator jest do samego dołu letni. A wentylator od chłodzenia radiatora wyraźnie dmucha nawet w dół w kierunku dyszy.

Ze zmniejszeniem retrakcji spróbuję jutro. Z tym ekstruderem też.

W tej chwili jest tak że jak z panelu drukarki każę mu podać 40mm to tyle podaje bo mierzyłem. Ale po nagrzaniu do 230-250.
W załącznikach kilka wydruków, kostkę z F3D na 230 stopni przerwałem bo były braki w warstwach. Na zdjęciu tego nie widać ale na tej wysokości z 4 warstwy się nie wydrukowały poprawnie. 3DBenchy był drukowany z F3D w 250 stopniach. Ale i tak z jednej strony kadłuba jednej warstwy brakuje. Za to pokład i dach pięknie szczelnie zalany i błyszczący.

Ale to już Wy ocenicie czy na tej głowicy (to jest nr 2 ze zdjęcia we wcześniejszym poście) jest lepiej. Bo wszystko z załączników było drukowane na niej.

Wydaje mi się, że mam jakiś problem z pomiarem temperatury, przecież PLA w 250 stopniach to już się chyba gotuje ? Podobno to drukuje się w 190 a u mnie w 205 nie chce przechodzić przez głowicę. Ale nie mam czym zmierzyć muszę kupić pirometr.

Kostka wyszła (xyz) 20,07 x 20,03 x 19,42
Załączniki
DSC00064.JPG
DSC00063.JPG
DSC00062.JPG
DSC00061.JPG
DSC00060.JPG
DSC00059.JPG
DSC00058.JPG
DSC00057.JPG
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 4
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: panWiadr0 »

Dalsze testy nie mają sensu dopóki nie ogarniesz poprawnego odczytu temperatury. Jesteś daleko poza zakresem dla PLA. 230-ABS, 250-Nylon
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

Temat temperatury ogarnięty, znalazłem termoparę do multimetru i okazało się, że jest 30 stopni mniej na głowicy niż pokazuje drukarka.
Całe szczęście starsze firmware mierzy poprawnie. Chciałem skompilować ze źródeł, które udostępnił producent ale na razie porażka.

Retrakcja 3mm i widać już pojedyncze nitki.
Temperatura 215 stopni
Prędkość zwiększyłem na 80, zewnętrzne ściany 40.

Jak widać na zdjęciach nie wiem czemu pojawiają się gdzieniegdzie braki w kawałku warstwy.

Spód się nie błyszczy bo drukowane na niebieskiej Tesie, bo nie mam siły sie szarpać z Hegronem.
Załączniki
DSC00069.JPG
DSC00068.JPG
DSC00067.JPG
DSC00066.JPG
DSC00065.JPG
Abys
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: virgin71 »

Teraz przynajmniej widać, że masz drukarkę do poprawy. Wcześniej była sieczka. Dobrze, że ogarnąłeś problem temperatury. Wydruk z F3D już jest poprawny. Tylko czy Z Ci tak bije? Masz posmarowaną śrubę Z?
Abys, melwinek
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

Pierwszy sukces :)
Tak to jest człowiek kombinuje bo nie wie co się dzieje, że wydruk "luźny", dowala 130-140% flow żeby się trzymał kupy. A potem okazuje się, że komuś na dyszy się wybiło złe oznaczenie. Co ciekawe na tej "dużej" dyszy PLA szło w 160-170 stopniach. Ale chyba tylko dlatego, że szło go mało bo w slicerze była ustawiona 0,4.

Temperaturę ogarnę bardziej elegancko jak skośni koledzy podeślą mi działające źródła albo chociaż sam config.h i Configuration.h

Śruby nie mam posmarowanej, czym to posmarować? Na już mam tylko smar silikonowy lub zwykły grafitowy. Do tego myślałem, żeby zmniejszyć akcelerację i jerk.
Bo teraz idzie na domyślnych:
XJERK 10.0
YJERK 10.0
ZJERK 0.3
EJERK 5.0
MAX_ACC_X 2000
MAX_ACC_Y 800
MAX_ACC_Z 100
może przez to wpada w jakieś drgania albo co.
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: Gmeracz »

Tylko przy wymianie smaru pamiętaj, aby usunąć stary. Mieszanie smarów może utwardzić mieszankę. Podobnie z płukaniem i myciem wszystkiego za pomocą WD-40. Ten jest na bazie ropy, a nie wszystko znosi jej resztki po nałożeniu nowego smaru.
// użytkownik zbanowany permanentnie
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: virgin71 »

Silikonowy da radę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”