Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

Zanim przeczytałem odpowiedź to posmarowałem grafitowym.

Teraz opis zdjęć:
(4) od (3) różni się tym, że zdjąłem szpulę z filamentem z uchwytu przykręconego do drukarki i w sumie nic to nie dało.
3DBenchy był drukowany na tych samych parametrach co (3) ze szpulą na uchwycie

Dodatkowo dołączyłem pojedyncze zdjęcia kostek, ale są nie miarodajne, bo wszystko zależy od kąta padania światła. Najlepiej wyszła kostka 2 mimo zmniejszonej temperatury. Tylko z obniżoną akceleracją strasznie powoli się drukuje.

Powodem braków warstw była, aż wstyd się przyznać, niedokręcona rolka dociskowa w ekstuderze. Chyba jedyne czego po chinczykach nie sprawdziłem.
Załączniki
DSC00079.JPG
DSC00078.JPG
DSC00077.JPG
DSC00076.JPG
DSC00070.JPG
DSC00071.JPG
DSC00072.JPG
DSC00073.JPG
DSC00074.JPG
DSC00075.JPG
Abys, WillingMagic
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: FlameRunner »

Kluczowy problem rozwiązany, wydruki są w końcu poprawne. :git:

Pytanie co dalej? Ładne nie są, ale czy na tej drukarce w ogóle da się ładniej? Możesz posprawdzać, czy wszystko płynnie jeździ, napiąć paski, starannie wyczyścić rowki profili i wyregulować rolki. Sprawdzić, czy na przykład głowica się nie buja. Sprawdzić, czy silnik Z, śruba i nakrętka są współosiowo.
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

Jak sprawdzić współosiowość Z? Przyznam że na samym początku miałem z Z problem. Jak przesuwałem w Z na dół to w pewnym momencie silnik zaczynał przeskakiwać. Popuściłem 4 śruby silnika, zjechałem na sam dół i dokręciłem silnik i od tej pory Z porusza się od góry do dołu bez oporów.

Śruba jest zamocowana do silnika na aluminiowym elastycznym sprzęgle.
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: FlameRunner »

Czy śruba ma jakiś inny punkt podparcia, czy może cały ciężar osi Z spoczywa na tym sprzęgle?
W tym drugim przypadku, wydrukuj i zamontuj to: https://www.thingiverse.com/thing:602481 , a sprzęgło elastyczne wyrzuć.
Ewentualnie można zrobić ambitniej: zostawić sprzęgło elastyczne, a dolny koniec śruby stoczyć i oprzeć o blok z łożyskiem, tak żeby sprzęgło elastyczne w ogóle nie było naciskane, a tylko obracało śrubę.
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

3DBenchy jeden na sprzęgle aluminiowym drugi na drukowanym.
Tak samo kostki.
Do tego kilka modów drukarki wydrukowanych już na sprzęgle drukowanym.
Ostatni pomysł na jaki wpadłem to podłożyć jakieś gumowe podkładki pod silnik ekstrudera bo powoduje jakieś dziwne brzęczenie w konstrukcji.
No i jeszcze kroki w Z muszę skalibrować, bo kostka 20mm ma 19,5mm. Ale to raczej nie ma wpływu na prążki.
Wydaje mi się, że więcej prążków jest gdy jest bardziej skomplikowany kształt. Kostka w trybie wazy wyszła idealnie.
Ale i tak ciesze się, że dzięki Wam jako tako to ogarnąłem, to moje pierwsze w życiu spotkanie z drukiem 3d, wcześniej nie stałem nawet koło drukarki 3d, ani nie trzymałem w rękach wydruku :)
Lepiej już chyba nie będzie. Chyba, że ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?
Załączniki
DSC00080.JPG
DSC00081.JPG
DSC00082.JPG
DSC00084.JPG
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

Jeszcze się zastanawiam nad usztywnieniem pionowego profilu. Bo co prawda nie widać, żeby coś się ruszało podczas drukowania, ale jak nacisnę palcem na koniec profilu poziomego to się ugina. Wygląda na to, że to ugina się blacha obudowy.
Tylko nie wiem jak to najlepiej zrobić, jakiś kątownik pewnie tylko gdzie?
Wyglada to tak: https://www.cnx-software.com/2019/06/02 ... d-printer/
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

Jeszcze mam takie 2 problemy:
1. Kostka na boku gdzie nie ma żadnych elementów, ma równe warstwy, już praktycznie nic nie wystaje jak wcześniej. Ale na boku gdzie jest np. X, wygląda to tak jakby całe to wgłębienie wystawało z kostki. Jasnoszary - F3D, Ciemnoszary - Print-me.
Z czym to może być związane?. Konstrukcja jest już sztywna, na Z założona nakrętka kasująca luzy.

2. Kilka dni temu rozebrałem głowicę, żeby wiedzieć co tam chińskie łapki nawywijały.
Wygląda to tak jak na zdjęciach, dziwna sprawa, nigdzie takiego czegoś nie widziałem. To nie jest ta sama rurka teflonowa co idzie od ekstrudera. Ta rurka jest tylko od dyszy do mniej więcej drugiego żeberka radiatora od góry, łącznik też da się wkręcić tylko do 4 żeberka od dołu. Więc środek patrząc od góry wygląda tak:
- do drugiego żeberka goły radiator
- od drugiego sam teflon w radiatorze
- od 6 żeberka teflon w łączniku.
Czy to jest podobne do jakiejś standardowej konstrukcji czy jakiś jednorazowy wymysł ?
Załączniki
DSC00094.JPG
DSC00093.JPG
DSC00091.JPG
DSC00092.JPG
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

Ta rurka na zdjeciu oczywiscie jest za długa, wymieniałem na nową, to jest jeszcze przed przycięciem.
Pozatym cały czas mam wystające pionowe krawędzie, tak jakby boki były lekko wklęsłe.
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: Pjoter »

A podeślij zdjęcia górnej warstwy wydruków.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 40
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Różne PLA a rozpływanie (tak naprawdę to wątek o problemach początkującego; Zonestar Z6)

Post autor: melwinek »

Górna warstwa
Załączniki
DSC00096.JPG
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”