Wytrzymałość wydruku

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Wytrzymałość wydruku

Post autor: melwinek »

Czy każdy wydruk z PLA da się rozerwać w rękach po lekkim nacięciu nożykiem pomiędzy warstwami, czy mam jakiś problem ze sklejaniem warstw?
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Wytrzymałość wydruku

Post autor: virgin71 »

Masz problem:D
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wytrzymałość wydruku

Post autor: FlameRunner »

A tu nie jest mowa przypadkiem o wydrukach, które w temacie obok opisałeś "na każdej warstwie mam pojedyńcze nie połączone nitki"? ;)

Normalnie PLA samo siebie trzyma się bardzo dobrze.
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Wytrzymałość wydruku

Post autor: melwinek »

Tak ale jak dam flow 130% to już się łączą, ale jak np wydrukuje kostke z wypelnieniem, to po nacięciu jednego rogu mogę ją rozerwać wzdłuż warstwy na dwie części. Nie jest to łatwe ale da się, tak ma być?
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wytrzymałość wydruku

Post autor: FlameRunner »

W tym momencie opis sytuacji ma już zupełnie inny wydźwięk. Ciężko powiedzieć, czy masz coś nie tak, czy jednak wszystko w normie.
Warstwy wydruku z PLA normalnie dobrze się sobą sklejają, ale jak zaczniesz walczyć z wydrukiem nożem i siłą, to przecież to się musi jakoś zniszczyć. Zwłaszcza jeśli masz jakieś problemy związane z nakładaniem materiału.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Wytrzymałość wydruku

Post autor: dziobu »

melwinek pisze:Nie jest to łatwe ale da się, tak ma być?
Może podejdę do sprawy obrazowo:
a1.jpg
DD PLA (Green Pearl - ale to bez znaczenia); czyli nic specjalnego; zwykłe, poprawne PLA.
Wydruk próbny, nieznacznie niedolany. 40x40x15mm, dysza 0.4 (ścieżka ~0.45), warstwa 0.25, 3 obrysy.
Zwykły najzwyklejszy wydruk.
Skalpel i nóż Olfa (ostrze standardowe, w miejscu ciecia - ostre).
Nacisnąłem z całej siły i niemal złamałem ostrze. Wbiło się na tyle ile widać. Zero rozwarstwienia wydruku.

Tak to powinno wyglądać w przypadku PLA. Łatwiej tak rozwarstwić ABS, choć wydrukowany poprawnie z kilkoma obrysami też jest wytrzymały.

Także obstawiam że jednak problemem jest Twoja kalibracja - 30% nadlania to w zasadzie brak kalibracji... (+/- 10% to już dużo). Finnotech (nawiązuję do tego) ma raczej dobre materiały.
FlameRunner, melwinek, Abys
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Wytrzymałość wydruku

Post autor: Gmeracz »

melwinek pisze:Czy każdy wydruk z PLA da się rozerwać w rękach po lekkim nacięciu nożykiem pomiędzy warstwami, czy mam jakiś problem ze sklejaniem warstw?
Masz problem. Nie da się tak ot rozerwać warstw. Trzeba się do tego przyłożyć. Pewnie, że w poprzek każdy wydruk jest słabszy, niż wzdłuż ścieżek, no ale zdecydowanie trzeba przyłożyć niezłą siłę.
Jak napisał @dziobu - też próbowałem i łamałem nożyk, żeby coś rozdzielić.

BTW. Oto przykład sprecyzowanych fizycznie parametrów - zdecydowanie i niezłą... Hahaha...
// użytkownik zbanowany permanentnie
melwinek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2019, 06:57
Lokalizacja: okolice Wrocławia
x 5

Re: Wytrzymałość wydruku

Post autor: melwinek »

Sprawa się wyjaśniła, teraz też nie jestem w stanie pokroić wydruku. Wcześniej drukowałem na taśmie ale coś mnie podkusiło żeby spróbować na plexi zanim załatwię szkło. PLA tak mocno kleiło się do plexi, że żeby dało się oderwać zwiększyłem odstęp głowicy od stołu i to był powód zarówno "rzadkiego" druku jak i słabej wytrzymałości. Zawsze wydawało mi się, że odległość głowicy od stołu ma wpływ tylko na pierwszą warstwę, a tu jednak nie.
Ender 3: dualZ, 5xMGN12, BMG direct, dragon,
Zonestar Z6: E3d v6, docelowo 4xMGN12, Titan bowden, klon dragon
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wytrzymałość wydruku

Post autor: FlameRunner »

Nie powinna mieć wpływu na cały wydruk (poza tym, że może się odkleić i nie udać).

PS Ten wątek jest moim zdaniem bardzo blisko powiązany z tym: viewtopic.php?f=5&t=4763 , tak że ten zamykam, a tamten niech będzie głównym i jedynym wątkiem o tych problemach.
Zablokowany

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”