Autopoziomowanie Repetier - problem

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
stasiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 31 gru 2016, 10:00
x 1

Autopoziomowanie Repetier - problem

Post autor: stasiek »

Siemka
Szukam pomocy z autopoziomowaniem stołu bo ni jak nie chce mi to działac na repetierze

Zamontowałem czujnik pojemnosciowy LJ18A3-8-Z/BX DC
Zamontowałem to w Mendel90 podłaczyłem pod krańcówke Zmin, ustawiłem względem dyszy głowicy aby łapał MK3 z lustrem gdy głowica jest 0,09mm i zaczalem zmieniac Repetiera. Po ustawieniu Enable Z-probing wgrałem w RUMBE nowy firmware (ver. dev) i testuje dalej. Krańcowki nie uruchomione i M119
endstops hit: x_max:L y_max:L z_min:L Z-probe state:L
podsuwam jakiś metal pod czujnik i od nowa M119
endstops hit: x_max:L y_max:L z_min:L Z-probe state:H

No to biore homowanie osi Z i pierwsze zdziwienie - wcześniej homowanie danej osi działało tylko na wybraną oś. Teraz X i Y działa tylko dla nich ale biorąc Z nagle robi mi homing X, Y i dopiero Z. Po czym oś Z zjezdza w dół - czujnik łapie stan i oś na chwile zwalnie i podnosi sie po czym - zjezdza dalej w stół. Podniosłem oś Z i sprawdzam reakcje na zmiane czujnika i os Z po wyłapaniu że czujnik zmienia stan robi próbkowanie po czym jedzie dalej w dół - tak jakby nie utożsamiał tego z krańcówka Z min
Wyglada tak jakby podłaczenie czujnika pod Zmin nie było uznawane jako krańcówka Zmin :|

Ustawiłem metode próbkowania na 3 pkt, wyznaczyłem współrzędne - długo nei wiedziałem dlaczego wylatuje mi poza stół ale po przewietrzeniu mózgowiny dotarło do mnie ze współrzędne ustawiam dla głowicy a ofset próbnika jest wykorzystany przez program pozniej (prawdopodobnie)
I wszystko ładnie - zeruje osie X i Y uruchamiam komende G29 (G32 - przy teście mają takie samo dziąłanie) i patrze co się dzieje.
Głowica po shomowaniu jest w X=210 i Y=210 a po komendzie głowica jedzie na srodek stołu po czym wchodzi na pierwsze wpółrzedne X=130 Y=20 ale pozniej gdy ma pojsc do P2 idzie do wspołrzendych X=205 Y=20, które w dziwny sposób widzi prawie na srodku stołu :| - zgłupiałem. Idąc do P3 idzie ładnie w róg X=130 Y=180 - po skonczeniu mierzenia staje w polowie osi X (w ten pkt przy starcie próbkowania idzie i stad w P1)
Nie wiem o co chodzi - z tego pkt pozniej moge normalnie przejsc do X=210 ale ni cholery nie wiem dlaczego w czasie probkowania idzie na pol stołu i przy w dziwny sposob idac na wspolrzedne stołu ktore powinny byc przy prawej windzie to staje mniej wiecej po środku stołu :|
W filmiku postarałem się uchwycić o co mi chodzi :( - widać to w ok 27 sekundzie
https://goo.gl/photos/SdkHCk7B7Xk7QF1P7
Awatar użytkownika
Uran
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 131
Rejestracja: 24 kwie 2016, 13:40
x 23

Re: Autopoziomowanie Repetier - problem

Post autor: Uran »

stasiek pisze:Wyglada tak jakby podłaczenie czujnika pod Zmin nie było uznawane jako krańcówka Zmin :|
Tak na szybko. Próbnik nie może działać jako krańcówka. Próbnik jest podłączany pod Z-MIN ale wyłączamy go z roli krańcówki.
https://www.repetier.com/documentation/ ... z-probing/
Many users like to use the z min endstop pins for this. That is ok, but you should be aware
that this does NOT mean you that you must define z min hardware endstop. It is only the z probe connected to the pin that could be used for this.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Autopoziomowanie Repetier - problem

Post autor: samezrp »

A ja szczerze napiszę, że próbnik podłączyłem do osobnego wejścia. Z-min zostawiłem. Nie robię autolevelingu, a zamiast tego z G30 sprawdzam odległość stołu od czujnika, czy czujnika od stołu w rogach. Ustawiam z dokładnością do +/-0,02mm zlewam autoleveling. Jakoś nie byłem w stanie zrozumieć zasady działania, znaczy zasada OK, ale jej implementacja mnie przerastała szczególnie, że część ustawień, które są w firmware są również zapisywane w EEPROMie i trzeba je tam zmieniać. Już pisałem o tym w którymś wątku, ja się bawiłem jak głupi zmieniając firmware a to coś i tak czytało stare wartości. Poza tym za bardzo nie mam pojęcia jak zmierzyć różnicę wysokości czujnika i głowicy, więc jak pisałem, autoleveling służy to kalibracji stołu i tyle.
stasiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 31 gru 2016, 10:00
x 1

Re: Autopoziomowanie Repetier - problem

Post autor: stasiek »

Faktyzcnie jak wyłaczyłem krańcówke Zmin to problem homowania G28 (po homingu osi X i Y os Z zjezdzała ponizej stołu) zniknał.
Za to dziwne pkt pomiaru stołu juz nie - wywaliłem offset na 0 dla X i Y i po tym stół porbkoał się w pkt jakie chciałem.
Autoleveling probuje zrobic bo moj stol dziwne ale po 2-3 wydrukach trzeba doregulowywac. Nakretki si enie odkrecaja bo zaznaczylem sobie pkt flamstrem wiec pozostaja jakies dziwne kacje z Z. Nalepsze jest to ze jak sie czyta relacje to zamontowanei autpoziomowania nie jest jakies trudne ale kurka mi nie dizala ;|
I racja - wlaka zeby pamietac o zmianie eprom co wgranie to masakra jakas :)
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 1
Posty: 313
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Autopoziomowanie Repetier - problem

Post autor: WillingMagic »

@Stasiek polecam użycie kleju do gwintów. Pomaga to na luzujące się śrubki w drukarce.
stasiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 31 gru 2016, 10:00
x 1

Re: Autopoziomowanie Repetier - problem

Post autor: stasiek »

ale srubki się właśnie nie luzują - na stole zrobiłem takie narożniki z gniazdami na nakretki a srubki od góry reguluje. Po wyregulowaniu wziałem i flamastrem zazznaczyłem pkt i to sie nie odkreca
Awatar użytkownika
Uran
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 131
Rejestracja: 24 kwie 2016, 13:40
x 23

Re: Autopoziomowanie Repetier - problem

Post autor: Uran »

samezrp pisze: że część ustawień, które są w firmware są również zapisywane w EEPROMie i trzeba je tam zmieniać.
Żeby nie było wszystkie ustawienia są zapisywane w eepromie. Jeżeli mówimy o repetierze to cześć z nich te najważniejsze da się zmieniać w locie.
R-ustaw.jpg
R-ustaw.jpg (48.97 KiB) Przejrzano 5519 razy
To są ustawienia dotyczące poziomowania dostępne z poziomu hosta.
samezrp pisze:Już pisałem o tym w którymś wątku, ja się bawiłem jak głupi zmieniając firmware a to coś i tak czytało stare wartości.
Ogólnie to jeżeli coś zmieniałeś i chcesz mieć pewność że wszystkie ustawienia będą nadpisane to przy każdym wgraniu musisz zmienić wartość:

Kod: Zaznacz cały

#define EEPROM_MODE 1
Zawsze można podejrzeć i zmieniać dane ręcznie komendami do podglądu

Kod: Zaznacz cały

M205
i zmiany wartości

Kod: Zaznacz cały

M206
A od wersji firmware 0.80 można wartości w Configuration.h zmieniać

Kod: Zaznacz cały

M502
stasiek pisze:I racja - wlaka zeby pamietac o zmianie eprom co wgranie to masakra jakas
Niestety żadnej masakry nie ma :/
stasiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 31 gru 2016, 10:00
x 1

Re: Autopoziomowanie Repetier - problem

Post autor: stasiek »

Uran pisze: Ogólnie to jeżeli coś zmieniałeś i chcesz mieć pewność że wszystkie ustawienia będą nadpisane to przy każdym wgraniu musisz zmienić wartość:

Kod: Zaznacz cały

#define EEPROM_MODE 1
stasiek pisze:I racja - wlaka zeby pamietac o zmianie eprom co wgranie to masakra jakas
Niestety żadnej masakry nie ma :/
To może ja coś zle wgrywam. Zauwazyłem ze jak wgrywam na tym samym modzie EPROM to nie zapisuje się wsyztsko. Przed wgraniem kolejnej kompilacji zmieniam EPROM z 1 na 2 lub z 2 na 1 i dopiero wtedy mi zmiany idą poprawnie.
Awatar użytkownika
Uran
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 131
Rejestracja: 24 kwie 2016, 13:40
x 23

Re: Autopoziomowanie Repetier - problem

Post autor: Uran »

Jeśli kompilacja wcześniejsza była robiona z wartością
#define EEPROM_MODE 1
to następna powinna być robiona
#define EEPROM_MODE 2
Oczywiście analogiczny przypadek jest z 2.
Czy to z każdą inna liczbą do 255 oprócz zera.
stasiek
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Autopoziomowanie Repetier - problem

Post autor: samezrp »

Czy wybranie numeru EEPROM_MODE zmienia adres pamięci zapisu w EEPROM czy po prostu jest informacją dla firmware, że się ma nie przejmować i rżnąć dane?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”