Ender3 i kilka pytań żółtodzioba

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Azamat
Postów w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 20 sie 2019, 19:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Drukarka: Ender 3/Photon Zero
x 3

Ender3 i kilka pytań żółtodzioba

Post autor: Azamat »

Cześć wszystkim, stałem się szczęśliwym posiadaczem Endera3 pł§yta 1.1.4. Mam kilka pytań na które nie znalazłem, ani dobrej ani jednoznacznej odpowiedzi. Chodzi mi o parametry druku dostępne w ustawieniach w drukarki jak i w slicerze. Temperatura chłodzenia, czy ustawie w Cura czy w enderze przed wydrukiem na full, drukarka startuje bez chłodzenia. Wszystkie parametry w cura dotyczące chłodzenia ustawiam na sztywno i dupa. muszę klikać i kęcić enkoderem :shock: to samo jest z FLOW, ustawiam w slicerze 87%, a na drukarce pokazuje dalej 100%. Chciałbym mieć jakąś kontrolę nad tym. Kolejne pytanie to jak w enderze wymieniać fachowo filament i dysze, aby nie doprowadzić do zapchania rurki teflonowej. No i na koniec, zerknijcie na kilka wydruków min. na wierze do kalibracji retrakcji bo nie wiem jak sobie z nią poradzić. W ostatniej wierzy parametry retrakcji są na screenie. Ustawiłem aż 8mm z czystej ciekawości, czy się z mieni w lepszą bądź gorszą stronę, jak widać nadal dupa. Filament Eko DD, ostatnia wieża ta na stole drukowana 216 stopni, a ta obok 204. Będę wdzięczny za poświęcony czas i odpowiedź.

P.s. wiem pierwsza warstwa trochę krzywo siadła :?
Załączniki
settings.jpg
IMG_20190826_210504018.jpg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender3 i kilka pytań żółtodzioba

Post autor: FlameRunner »

Azamat pisze:Temperatura chłodzenia, czy ustawie w Cura czy w enderze przed wydrukiem na full, drukarka startuje bez chłodzenia.
I dobrze, tak ma być. Włącz wyświetlanie wszystkich ustawień w Cura, zobaczysz że są parametry jak "Initial Fan Speed" i "Regular Fan Speed at Height" domyślnie ustawione tak, żeby pierwsza warstwa wydruku nie była chłodzona. Na samym początku .gcode Cura daje komendę "wyłącz nadmuch na wydruk" i dopiero później chłodzenie wydruku zostaje włączone.
Azamat pisze:to samo jest z FLOW, ustawiam w slicerze 87%, a na drukarce pokazuje dalej 100%
Flow w slicerze i flow na wyświetlaczu drukarki to dwa osobne ustawienia. Zmiana flow w slicerze powoduje, że plik .gcode eksportowany jest z innymi wartościami dla długości podawanego filamentu. Drukarka tego nie widzi wprost - widzi tylko, że teraz ma podać na przykład 1,688 mm filamentu. Zmiana flow na panelu samej drukarki powoduje, że drukarka poda inną ilość filamentu niż ma napisane w .gcode, na przykład weźmie te 1,688 mm, pomnoży przez 90% i poda tyle, ile jej wyjdzie z takiego działania.

Swoją drogą czemu zmieniasz flow? Nie powinno być takiej potrzeby, a już na pewno nie o kilkanaście procent.
Azamat pisze:Kolejne pytanie to jak w enderze wymieniać fachowo filament i dysze, aby nie doprowadzić do zapchania rurki teflonowej.
Szczerze mówiąc to ja to robię bez żadnej fachowości, nagrzewam głowicę, wyciągam filament, wsadzam filament. Z wymianą dyszy podobnie.


A wydruki? Całkiem spoko jak na drukarkę za siedem stów.
Abys
Awatar użytkownika
Azamat
Postów w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 20 sie 2019, 19:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Drukarka: Ender 3/Photon Zero
x 3

Re: Ender3 i kilka pytań żółtodzioba

Post autor: Azamat »

Dzięki wielkie za odpowiedź, spróbuję teraz drukować według Twoich rad. Czy mógłbyś mi coś doradzić względem tej retrakcji? Dlaczego robią się takie wielkie babole? Na tej wieży z dwoma walcami prawie nie miałem nitek.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ender3 i kilka pytań żółtodzioba

Post autor: virgin71 »

Retrakcję masz 8mm. Oprogramowanie nie pozwala na większą niż 6,5. Twoja drukarka powinna mieć ustawione w okolicach 2,5.
tabbasek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 06 wrz 2019, 11:55

Re: Ender3 i kilka pytań żółtodzioba

Post autor: tabbasek »

virgin71 pisze:Retrakcję masz 8mm. Oprogramowanie nie pozwala na większą niż 6,5. Twoja drukarka powinna mieć ustawione w okolicach 2,5.
2,5 to chyba dla direct driva na enderze. Wiekszosc uzywa miedzy 4-6 mm przy bowdenie. Dla mnie dobre rezultaty sa przy 5mm / 45 mm/s. Kazda drukarka lubi inaczej, wiec musisz metoda prob i bledow. (najlepiej pusc testy z roznymi ustawieniami i zobacz sam)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”