Pytanie dotyczące filamentów

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
SpiderTruster
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2019, 23:08

Pytanie dotyczące filamentów

Post autor: SpiderTruster »

Cześć! Mam pytanie dość proste ale nie mogę znaleźć w internecie jednoznacznej odpowiedzi :)
Planuję zakup drukarki 3D, będzie mi służyć głównie do robienia obudów do moich projektów elektronicznych. Z tego co się póki co zorientowałem to do tego nada się filament PLA. Planuję jednak też zbudowanie małej zdalnie sterowanej łodzi (z kilku części).
I tutaj pytanie - czy PLA się do tego nada? Jeśli się nie nada to znaczy, że muszę użyć ABS?
Planuję jednak kupić Endera 3, a z tego co wiem, on nie daje sobie rady z drukiem ABS?
I jeszcze ostatnie pytanie - czy wydruk na taniej drukarce takiej jak Ender 3 będzie odpowiednio gęsty by wnętrze łodzi było szczelne? W sensie czy pomiędzy kolejnymi nałożonymi warstwami mogą powstawać jakieś małe szczeliny przez które mogła by się dostać woda?

Pozdrawiam i wybaczcie głupie pytania :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Pytanie dotyczące filamentów

Post autor: dziobu »

Witaj,
SpiderTruster pisze:Planuję zakup drukarki 3D, będzie mi służyć głównie do robienia obudów do moich projektów elektronicznych. Z tego co się póki co zorientowałem to do tego nada się filament PLA.
Wszystko ze skurczem (Nylon, ABS, ASA) - do mniejszych (większe też sie da, ale bywa to niełatwe).
Do dużych rzeczy - PLA, PET-G.
SpiderTruster pisze:Planuję jednak też zbudowanie małej zdalnie sterowanej łodzi (z kilku części).
I tutaj pytanie - czy PLA się do tego nada? Jeśli się nie nada to znaczy, że muszę użyć ABS?
Poza PVA które się rozpuszcza w wodzie to nada się każdy materiał. Poważnie.
SpiderTruster pisze:Planuję jednak kupić Endera 3, a z tego co wiem, on nie daje sobie rady z drukiem ABS?
Bez modyfikacji w postaci komory - nie.
Ale ta może być też z byle kartonu...
SpiderTruster pisze:I jeszcze ostatnie pytanie - czy wydruk na taniej drukarce takiej jak Ender 3 będzie odpowiednio gęsty by wnętrze łodzi było szczelne? W sensie czy pomiędzy kolejnymi nałożonymi warstwami mogą powstawać jakieś małe szczeliny przez które mogła by się dostać woda?
Wszędzie mogą powstać dziury bo to taka technologia, klasa sprzętu nie ma tu znaczenia.
Jest sporo metod żeby wydruk był szczelny - począwszy od zalania ścieżek plastikiem (lejesz więcej materiału niż potrzeba; w pewnych granicach tego nie widać na wydruku) po zwykłe pokrycie wydruku klejem/lakierem/żywicą.
Jeśli tylko drukarka drukuje poprawnie to uzyskanie szczelnego wydruku nie jest specjalnie trudne.

btw.
Do drukarek FDM jest więcej materiałów niż PLA/ABS:
https://www.simplify3d.com/support/materials-guide/
https://www.simplify3d.com/support/mate ... ies-table/
SpiderTruster, FlameRunner
SpiderTruster
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2019, 23:08

Re: Pytanie dotyczące filamentów

Post autor: SpiderTruster »

dziobu pisze: Bez modyfikacji w postaci komory - nie.
Ale ta może być też z byle kartonu...
Rozumiem, że chodzi o stworzenie jakby komory dookoła drukarki tak by zwiększyć temperaturę wszystkiego co jest wewnątrz? Czy na czym ta komora polega?

A co do tego rozpuszczania, właśnie nie wiem gdzie ale gdzieś, że PLA może się rozpuszczać ale to widocznie dotyczyło tego PVA i źle zapamiętałem.
Dzięki za stronkę zajrzałem sobie w tabelkę na niej i mega przejrzyście i fajnie opisane!
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Pytanie dotyczące filamentów

Post autor: dziobu »

SpiderTruster pisze:Rozumiem, że chodzi o stworzenie jakby komory dookoła drukarki tak by zwiększyć temperaturę wszystkiego co jest wewnątrz? Czy na czym ta komora polega?
Chodzi o spowolnienie stygnięcia drukowanego detalu. Osłona blokuje swobodny przepływ powietrza, a grzany stół jakoś to w środku grzeje.

Można też kombinować tak:
viewtopic.php?f=8&t=3981
ale to nie zawsze się da.
SpiderTruster pisze:A co do tego rozpuszczania, właśnie nie wiem gdzie ale gdzieś, że PLA może się rozpuszczać ale to widocznie dotyczyło tego PVA i źle zapamiętałem.
PLA jest biodegradowalne. Jedne mniej, inne bardziej. Ale ogólnie - mówimy o latach. Bardziej światło słoneczne (UV) mogą mu zaszkodzić niż woda.
SpiderTruster
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Pytanie dotyczące filamentów

Post autor: aaannnd »

Na motorówkę PLA się słabo nadaje, bo jak za długo w ciepły dzień na słońcu postoi to potrafi się pięknie zdeformować. Lepszy będzie PETG
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Pytanie dotyczące filamentów

Post autor: McKee »

aaannnd pisze:Na motorówkę PLA się słabo nadaje, bo jak za długo w ciepły dzień na słońcu postoi to potrafi się pięknie zdeformować.
To jest własnie zaleta PLA :cool2:
Jak sie jedna łódka zdeformuje to można sobie drugą wydrukować :yahoo:
Zresztą... ma pływać a nie się wylegiwać na śłońcu :rotfl:
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: Pytanie dotyczące filamentów

Post autor: morf »

Może Kogoś zainteresują dla filmy od Szweda
https://youtu.be/0tKGmv5ApTE
https://youtu.be/0PIhfNmOWi4
SpiderTruster
Done is better than perfect.
SpiderTruster
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2019, 23:08

Re: Pytanie dotyczące filamentów

Post autor: SpiderTruster »

Ok no to jeszcze jedno pytanie dotyczące filamentu - te najtańsze z allegro po 50/60zł są okej? Czy lepiej ich unikać i kupić coś droższego? Polecicie jakieś najlepsze źródło filamentów jeśli chodzi o stosunek cena/jakość?

I jeszcze jedno, ostatnie pytanie - chcę zrobić coś dość podobnego do tego z filmów ze Szwedem, jednak to co mam zaprojektowane wychodzi poza obszar roboczy Endera więc chcę w dwóch częściach zrobić - Jak łączyć ze sobą dwa wydruki? Jakieś specjalne kleje czy może zaprojektować od razu na końcu jednego elementu coś ala "zatrzask" i małą dziurkę na ten zatrzask w drugim elemencie? Czy raczej tak się nie robi i używa się jakichś klejów lub innych metod?
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: Pytanie dotyczące filamentów

Post autor: Abys »

Kup sobie sprawdzony filament jak np. Devil Design, Spectrum, Fiberlogy,.. Te filamentopodobne produkty trzy de aktywne odpuść. Później sobie zakup inne, porównaj i zdecyduj. Z tańszym jest różnie,są lepsze i gorsze a z niektórymi loteria ale na początek bierz pewniaka bo oszczedzi ci czas, nerwy i pieniądze.

Odnośnie drugiego viewtopic.php?f=16&t=431
Zależy co chcesz kleić.
virgin71
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Pytanie dotyczące filamentów

Post autor: virgin71 »

Powyższe mogę potwierdzić, chociaż moje doświadczenia ze Spectrum są niestety zdecydowanie odmienne. Ale może ja trafiłem słabe 10 kg ich filamentu;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”