Marlin PSU_CONTROL dla zasilacza nie ATX

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
JamesB0T
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 23 kwie 2019, 22:22
x 3

Marlin PSU_CONTROL dla zasilacza nie ATX

Post autor: JamesB0T »

Cześć.
Do nowo budowanej drukarki własnie dotarł zasilacz (dzięki tpila1). Niestety ten model nie posiada zabudowanej możliwości załączania, więc muszę (znaczy się chcę) zabudować osobne załączanie głównego zasilania. W zasadzie widzę 2 możliwości.
1) drugi zasilacz 5V dla płyty głównej, i załączanie przekaźnikiem 230V dla zasilacza 24V. Jako plus, to mały prąd obciążenia styków (zasilacz 480W, czyli 2A na zasilaniu)
2) załączanie wyjścia zasilacza. czyli płyta główna zasilana przetwornicą 24V -> 5V. I załączanie 24V z wyjścia. I tu albo przekaźnik/stycznik bo prąd dość spory może być, albo tranzystor (zastanawiam się nad IGBT a nie Mosfet-em, bo powinien być wydajniejszy).
Jaka jest "dobra praktyka" w tym temacie?
Awatar użytkownika
JamesB0T
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 23 kwie 2019, 22:22
x 3

Re: Marlin PSU_CONTROL dla zasilacza nie ATX

Post autor: JamesB0T »

P.S. - opis sprzętu.
Baza: P3steel 2.5
Płyta główna: SKR 1.3
FW: Marlin drugi
Zasilacz: 480W 24V
Stepsticki: 2208 na osiach. Oś Z na 2 osobnych stepstickach.
Silniki osi: 17pu-h502-p4vs Fk2-0377 (Wczoraj odkryłem że są 3.75 stopnia/krok)
Ekstruder: direct ameliniowy obecnie A4988 .
Hotend: w budowie.
Obecnie bez grzanego stołu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Marlin PSU_CONTROL dla zasilacza nie ATX

Post autor: dziobu »

JamesB0T pisze:1) drugi zasilacz 5V dla płyty głównej, i załączanie przekaźnikiem 230V dla zasilacza 24V.
To chyba najprostsze rozwiązanie.
JamesB0T pisze:2) załączanie wyjścia zasilacza.
Ale każde wyłączenie, w tym awaryjne, będzie skutkowało tym że wielki (niepewny/chiński ?) zasilacz cały czas będzie pracował.


Możesz jeszcze zaszaleć robiąc stycznik z samopodtrzymywaniem przed głównym zasilaczem ;)
Awatar użytkownika
JamesB0T
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 23 kwie 2019, 22:22
x 3

Re: Marlin PSU_CONTROL dla zasilacza nie ATX

Post autor: JamesB0T »

dziobu pisze:
JamesB0T pisze:1) drugi zasilacz 5V dla płyty głównej, i załączanie przekaźnikiem 230V dla zasilacza 24V.
To chyba najprostsze rozwiązanie.
Tak. Ale każde załączenie wymaga chwili zanim zasilacz impulsowy uzyska stabilne wyjście, a w firmware nie znalazłem oczekiwania na załączenie.
dziobu pisze:
JamesB0T pisze:2) załączanie wyjścia zasilacza.
Ale każde wyłączenie, w tym awaryjne, będzie skutkowało tym że wielki (niepewny/chiński ?) zasilacz cały czas będzie pracował.
W sumie to nie znalazłem żadnego prawdziwego stopu awaryjnego obsługiwanego przez standardowy firmware i sprzęt. A z założenia wyłączanie ma nie tyle oszczędzić energii (wiele tego nie będzie) co redukcje hałasu.
dziobu pisze:Możesz jeszcze zaszaleć robiąc stycznik z samopodtrzymywaniem przed głównym zasilaczem ;)
To nic mi nie da. Elektronika sterująca powinna wg moich założeń móc załączyć część wykonawczą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”