Zmiana kierunku druku

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
dysydent
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 13 wrz 2019, 12:17

Re: Zmiana kierunku druku

Post autor: dysydent »

Zjadłem obiad, namyśliłem się, popodglądałem w slicerze proces nakładania warstw i faktycznie wychodzi na to, że moje marzenie jest nierealne :)
Mea culpa, dziękuję za odpowiedzi i chęć pomocy tak czy inaczej.
Poszukam w takim razie sposobów na wzmocnienie wydruku, ponieważ problemem są pękające warstwy w momencie łączenia elementów wydrukowanych w ten sposób za pomocą śruby.

Jeszcze raz dzięki!
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Zmiana kierunku druku

Post autor: dziobu »

  1. Supporty nie są złe. Spróbuj przynajmniej. To że drugie tyle plastiku idzie do wyrzucenia no to cóż - tak technologia. Chyba nie drukujesz po to żeby oszczędzać... Może warto sprawdzić czy wtedy to by miało sens.
  2. Nie wiem co to i do czego, ale może masz możliwość przeprojektowania detalu tak żeby drukować podstawę jak teraz, ale pierścienie które Ci się rozpadają...drukować osobno i wklejać.
  3. Zmień materiał na taki który się lepiej trzyma na warstwach (Nylon, PET-G) lub nadlej trochę plastiku bo może problemem jest kalibracja a nie projekt.
Abys
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Zmiana kierunku druku

Post autor: Berg »

pewnie chodzi o to, żeby zawias nie pękał między warstwami. Tak najlepiej wydrukować go w pionie, tak jak pokazałeś na drugim ekranie. Nic tu mądrzejszego nie da się wymyślić. Ew podzielenie elementu na fragmenty i potem sklejenie. Choćby na pół. będzie mniej supportu i zewnętrzne części ładniejsze.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Zmiana kierunku druku

Post autor: dziobu »

Tutaj obrazkowo przedstawię jak to może mieć sens:

Żeby uzyskać taki detal:
d1.png
Drukujesz to i sklejasz:
d2.png
Abys
dysydent
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 13 wrz 2019, 12:17

Re: Zmiana kierunku druku

Post autor: dysydent »

dziobu pisze:
  1. Supporty nie są złe. Spróbuj przynajmniej. To że drugie tyle plastiku idzie do wyrzucenia no to cóż - tak technologia. Chyba nie drukujesz po to żeby oszczędzać... Może warto sprawdzić czy wtedy to by miało sens.
  2. Nie wiem co to i do czego, ale może masz możliwość przeprojektowania detalu tak żeby drukować podstawę jak teraz, ale pierścienie które Ci się rozpadają...drukować osobno i wklejać.
  3. Zmień materiał na taki który się lepiej trzyma na warstwach (Nylon, PET-G) lub nadlej trochę plastiku bo może problemem jest kalibracja a nie projekt.

ad 1. Nie twierdzę, że są złe – stosuję je tam gdzie nie mam wyjścia, ale zawsze staram się używać ich jak najmniej, próbując przeprojektować, inaczej ułożyć – bądź jak w tym przypadku, kiedy trafiam na ścianę zapytać mądrzejszych i bardziej doświadczonych ode mnie . Nie chodzi o oszczędności a bardziej o ekologię – wiem że brzmi to trochę kuriozalnie pisząc o ekologii przy przetwarzaniu plastiku, ale wolałbym ograniczyć odrzuty ABS do minimum – póki co chomikuję i w słoiku przerabiam na sok, który później wykorzystuję – wiem, że całego nie przerobię, ale na brak miejsca nie narzekam, więc nic w koszu nie ląduje (jeszcze:P)

ad.2 Sklejanie w tym przypadku na niewiele się zda – problemem nie są "zawiasy", które mają bardzo dobrą wytrzymałość a podstawa, która pęka wzdłuż w momencie dokręcania śruby (to dwuczęściowe mocowanie dla kamery go pro do kasku – śruba musi być mocno dokręcona, żeby kamera nie zmieniła kąta), stąd mój pomysł aby warstwy przebiegały prostopadle do siły działającej przy skręcaniu:
IMG_8825.JPG
ad3. stół jest dobrze skalibrowany, co do materiału to potrzebuję czegoś mocnego jak... właśnie ABS ;) więc póki co przy nim zostanę

Wrzucam jeszcze kilka zdjęć na podsumowanie.

Tak wyglądają oba elementy po wydrukowaniu w poziomie
IMG_8821.JPG
Tak po wydrukowaniu w pionie (po kilkugodzinnej kąpieli w oparach acetonu, ale myślę że ułożenie warstw, które chcę uzyskać jest widoczne nadal). Problemem jest to, że przy usuwaniu suportów wydruk rozsypał się – widać ślady po klejeniu rano na szybko jakimś klejem w rodzaju Pattex.
IMG_8822.JPG
IMG_8823.JPG

Tak czy inaczej tytułowy wątek został wyjaśniony, więc myślę że temat jest do zamknięcia.

jeszcze raz dzięki za zainteresowanie!
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Zmiana kierunku druku

Post autor: dziobu »

Wszystko co powyżej napisałeś sugeruje że zwyczajnie nie wybrałeś odpowiedniego materiału. To czego szukasz nazywa się ASA ;)

Ewentualnie poszukaj wzmocnionego ABSu, jak HMF ABS-EX czy FormFutura TitanX.
dysydent
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 13 wrz 2019, 12:17

Re: Zmiana kierunku druku

Post autor: dysydent »

Widocznie zbyt pobieżnie lub w niewłaściwych miejscach czytałem o materiałach :)
Wielkie dzięki! Już nadrabiam braki :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zmiana kierunku druku

Post autor: dragonn »

dysydent pisze: co do materiału to potrzebuję czegoś mocnego jak... właśnie ABS ;) więc póki co przy nim zostanę
Ah ta mityczna "moc" ABS.
https://www.simplify3d.com/support/mate ... ies-table/
ABS wcale nie jest "mocny", jest jedynie mniej sztywny od PLA dlatego nie pęka tak łatwo. W ogóle termin "mocny filament" jest jak określić "mocne auto", w czym mocne? :thumbdown:
dziobu, Abys
dysydent
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 13 wrz 2019, 12:17

Re: Zmiana kierunku druku

Post autor: dysydent »

Ogólny opis dostępny na większości stron sugerował, że będzie to idealny materiał do moich projektów – teraz widzę, że mało dociekliwy byłem :)
Mocny – miał być wytrzymały na uderzenia i naprężenia, wysokie i niskie temperatury, pozwalać na ewentualne wiercenie w gotowym projekcie – tak przynajmniej marketingowcy mi go przedstawili:) poza tym ABS... brzmi znajomo :)
Dopiero wchodzę w temat, więc pewnie niejednym pytaniem podobnym do tego z wątku jeszcze zaskoczę :)

Ale cieszę się, że są tutaj ludzie potrafiący i chcący pomóc. Dzięki!
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Zmiana kierunku druku

Post autor: dziobu »

Przy okazji skompletuj sobie zestaw szpul z różnych materiałów i sam oceń ich możliwości.

Ciekawostka: viewtopic.php?f=9&t=1090&start=180#p82163
biały (naturalny) kolor to detal z Nylonu (DD PA12). To zatrzask do szyby w camperze; przenosi spore siły i...jest niemal nie do rozerwania mimo że pracuje wzdłuż warstw.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”