Podłączenie RAMPS 1.4

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Podłączenie RAMPS 1.4

Post autor: kurek96 »

Witam, jako że jestem nowy oraz jest to mój pierwszy post na forum chciałem się z wami przywitać.

Od jakiegoś czasu projektowałem własną drukarkę, projekt skończyłem, części zamówiłem, prawie wszystko poskladalem ale zaczęly się schody gdy wziąłem się za elektronikę. Otóż już drugi raz spalił mi się stabilizator napięcia na płytce mega2560. Nie wiem gdzie mogę robię błąd. Cała elektronika jaka posiadam to Arduino mega 2560, ramps 1.4 z dużym LCD (discount full graphics Smart controler) z czytnikiem kart, 3x NEMA 17 2.5A, 2x NEMA 17 1.5A, głowica creality cr10, hotbed, mosfet, krańcowki mechaniczne (normalne, a nie na płytkach PCB), 2xstepsticki A4988 zielone, 2xstepsticki DRV8825 2.5A fioletowe, zasilacz 12v 30A 360W.

Jesli chodzi o stepsticki to one na bank są dobrze wpiete ale pojawiają się wątpliwości przy innych podzespolach.
Nie mam pewności czy dobrze podłączam silniki krokowe. Robię to w ten sposób że mierze rezystencje na przewodach i tam gdzie na dwóch miernik coś pokazuje to podłączam je do 2B 2A,a druga parę do 1A 1B.
Krancowki mam ustawione w marlinie na NC (w pliku configuration.h w sekcji sposobu działania krancowek mam po wpisywane "false") port COM krańcowki podłączyłem do minusa, a NC do plusa.
Mosfet podłączyłem do zasilacza a napięcie wyjściowe plusa do portu nr1 w stole, a minusa rozgałęziłem na dwa i do stołu podłączyłem w porty nr2 i nr3. Kabelek "Control in" do portu D8 w ramps. Podlaczajac mosfet przepiąłem kable z portu 11A prosto do mosfetu pozostawiając gniazda puste.
Wczym może tkwić błąd? Czy jest taka możliwość że w marlinie pominąłem jakieś ustawienie i teraz płytka się pali przez jakąś pierdołę? Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Podłączenie RAMPS 1.4

Post autor: Zepco »

kurek96 pisze: Krancowki mam ustawione w marlinie na NC (w pliku configuration.h w sekcji sposobu działania krancowek mam po wpisywane "false") port COM krańcowki podłączyłem do minusa, a NC do plusa.
Obstawiam, że tu robisz błąd i powinno być podłączone pod - i S, inaczej robisz zwarcie na zasilaniu spinając + z -.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Re: Podłączenie RAMPS 1.4

Post autor: kurek96 »

czyli port "COM" z krancówki do pinu "-", a NC do pinu "S"? Jesli to ma znaczenie to dodam że podłączam krancówki do wszystkich 6 gniazd.

A całą reszte podłączam dobrze?
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Podłączenie RAMPS 1.4

Post autor: Zepco »

Do 6? Możesz zrobić zdjęcie?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Re: Podłączenie RAMPS 1.4

Post autor: kurek96 »

Do tych pinów co zaznaczyłem na obrazku.
X max
X min
Ymax
Y min
Z max
A do Z min też miałem podłączoną krancówke ale teraz chce jednak zmienic to na czujnik indukcyjny (bo w marlinie zmieniłem configuration.h)
Czy takie podłączenie czujnika bedzie ok?
"DC 6-36V" - "+"
"Output" - "S"
"0V" - "-"
Nie dałem zdjęcia bo na tą chwile wszystko poza stepstickami poodpinałem :c
Załączniki
SKU225362b.jpg
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1345
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 712

Re: Podłączenie RAMPS 1.4

Post autor: JGFTW »

Jeżeli podłączysz czujnik indukcyjny tak jak napisałeś to może nie działać - jest to loteria czy czujnik 6-36v będzie działał z 5v, bo takie napięcie jest właśnie na krańcówkach. Musisz, więc podłączyć to do źródła w przedziale j.w. - dobrym pomysłem jest po prostu podpięcie do zasilacza ( 12v ) ale pamiętaj że sygnał będzie wracał właśnie o takim pradzie więc musisz zastosować np dzielnik napięcia albo konwerter. Zależnie jaki masz czujnik NPN czy PNP inaczej będziesz musiał zrobić układ oraz podłączenie może być różne, więc sprawdź dokładnie.
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Re: Podłączenie RAMPS 1.4

Post autor: kurek96 »

No dobra to w takim razie może podłącze krancówkę na to miejsce i czujnik puki co sobie odpuszczę na kiedy indziej.
ale nadal nie powiedzieliście czy reszta ma prawo działac na takim podłączeniu :D
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1345
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 712

Re: Podłączenie RAMPS 1.4

Post autor: JGFTW »

Jak podłączysz NC do sygnału (S) i COM do minusa jak zasugerował zepco to będzie działać - sam tak mam zrobione.
Pamiętaj, że w FW musisz zaznaczyć, które masz podpięte - inteligentnie się nie wykrywają z tego co wiem. :D

Jak wgrasz Marlina i podłączysz drukarkę do kompa to będziesz mógł sprawdzić status krańcowek komendą "M119" http://marlinfw.org/docs/gcode/M119.html
Jeżeli zobaczysz że brakuje np Zmax w liscie krańcowek to znaczy, że nie jest wyspecyfikowana w programie.
Jeżeli dobrze wszystko masz to status "open" będzie przy braku kontaktu i "trigerred" przy wciśnięciu.

Osobiście jestem ciekawy dlaczego masz 6 krańcowek, jest to straszny overkill. Pokaż zdjęcia drukarki :D
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Re: Podłączenie RAMPS 1.4

Post autor: kurek96 »

Jak pisałem wyżej na razie wszystko poza stepstickami mam odłączone od płytki ale na obrazku masz zaznaczone żółtą obwódką do których pinów miałem to podłączone. Sugerujesz że lepiej dać tylko po jednej krańcówce na oś? Czemu tak bedzie lepiej?
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Re: Podłączenie RAMPS 1.4

Post autor: kurek96 »

i co to znaczy FW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”