Ender 3 - jaka nakrętka młotkowa profilu dolnego

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
sgarwa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2019, 06:44
Lokalizacja: Stargard
Drukarka: Ender 3

Re: Ender 3 - jaka nakrętka młotkowa profilu dolnego

Post autor: sgarwa »

Panowie pomocy !!!
po złożeniu i skalibrowaniu drukareczka ładnie drukowała ... zrobiłem podstawowe modyfikacje zamówiłem ekstruder BMG i tu jak zwykle dałem totalnie d...y, ustawiłem ilość kroków na 415 (z standardowego 95) ... ponieważ użyłem adaptera z zestawu silnik był obrócony więc postanowiłem przełożyć piny i chyba coś poszło nie tak - silnik zaczął stukać i charczeć .. próbowałem w różnych konfiguracjach aż pogubiłem się i sam już nie wiem który kabel - pin powinien być gdzie... czy może macie opis prawidłowego ustawienia pinów (przedzwonię wtedy kabel i prawidłowo wepnę).
p.s. silnik podłączyłem pod oś X i działa prawidłowo.
p.s. tak z ciekawości czy mogłem uwalić stepstick przy niewłaściwym podłączeniu silnika krokowego ?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - jaka nakrętka młotkowa profilu dolnego

Post autor: FlameRunner »

Jeśli przepinasz pod inny stepstick i działa, to kabelki we wtyczce są dobrze.
Czy inny silnik podpięty pod wyjście ekstrudera działa poprawnie? (Pamiętaj o nagrzaniu głowicy do testu, żeby zabezpieczenie programowe nie zablokowało możliwości ruszania silnikiem.)
sgarwa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2019, 06:44
Lokalizacja: Stargard
Drukarka: Ender 3

Re: Ender 3 - jaka nakrętka młotkowa profilu dolnego

Post autor: sgarwa »

Witam
dzisiaj rozebrałem drukarkę na elementy pierwsze, sprawdziłem kable wychodzi na to że ustawienie pinów jest prawidłowe... zamieniłem kabel "E" ekstrudera z osią "Z" i niestety na stepstick dla ekstrudera nie działa ani kabel od osi "Z" ani silnik krokowy od osi "Z" powtórzyłem operację dla stepstick osi "Z" wpiąłem kabel od "E" i podłączyłem silnik krokowy od ekstrudera i działa. Reasumując piny dla kabla od ekstrudera oraz silnik krokowy są w 100% sprawne, jedyna możliwość to uszkodzony stepstick na płycie od ekstrudera .... sprawdzałem działanie ekstrudera w programie po wpisaniu komendy służącej do wyłączenia blokady ekstrudera: M302 P1.
W tej sytuacji kupię nową płytę: BIGTREETECH SKR V1.3 do niej chcę kupić stepstick ale nie wiem jakie proszę o pomoc:
a) TMC2130 DIY x5
b) TMC2130 SPI x5 (która wersja lepsza ??? SPI czy DIY)
b) TMC2208 DIY x5 (czy nie ma sensu przepłacać bo i tak nie wykorzystam możliwości TMC2130)

wstępnie czytałem że warto kupić TMC2130 SPI (nie trzeba lutować), ale też czytałem że dla ekstrudera nie polecany jest ten model stepstick.
Jakie są wasze odczucia i opinie co polecicie. Czekam na propozycje.
p.s. dotarł do mnie Ekstruder Trianglelab Dual Drive BMG, z tego co widziałem na filmach na YT wystarczy wymienić i to wszystko, coś nie chce mi się w to wierzyć ..teraz akurat tego nie sprawdzę ale jeżeli ma przekładnie 3:1 to chyba samo przez się wskazuje że będzie trzeba dokonać zmian aby podawał tyle samo filamentu co oryginalna wersja ekstrudera.

z góry dziękuję za pomoc :sorry:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”