Średnica dyszy a wysokość warstwy

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 5
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Średnica dyszy a wysokość warstwy

Post autor: Krzys59 »

Cześć
Zmieniłem sobie dyszę z oryginalnej 0,4 na chińczyka 0,6 w głowicy 3Dgence One i mam problem z drukiem. Niby wszystko jest ok, pierwsza warstwa ok, warstwy dobrze spojone, wypełnienie bez luk i widocznych wad, ale .....
Problem jest z ostatnią warstwą, powinna był gładka, równa, a wygląda jakby drukarka pluła nadmiarem plastiku. Kombinuję z ekstruzją, szybkością druku, temperaturą i dalej d.... Generalnie nie widać różnicy jakbym nie zmieniał parametrów. Wrócę do domu to jeszcze dokładnie oglądnę dyszę, czy jest splanowana, bo może to jest problem.
Naszła mnie w pracy pewna refleksja, a może mój problem nie wynika przepływów, temperatury itd tylko jest jakaś magiczna zależność pomiędzy minimalną wysokością warstwy a średnicą dyszy? Druk puszczam na warstwie 0,2 (tak robię zwykle przy dyszy 0,4 i jest bardzo fajnie), pomyślałem czy aby nie jest to za niska warstwa jak na dyszę 0,6. Nie chce mi się w to wierzyć, to by było bez sensu, rozumiałbym jeszcze dysza 1 mm, ok, ale 0,6?
Jest jakaś taka zależność między średnicą dyszy a minimalną wysokością warstwy? To że maksymalna wysokość jest ograniczona średnicą dyszy to rozumiem, ale minimalna?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Średnica dyszy a wysokość warstwy

Post autor: FlameRunner »

Też bym uważnie obejrzał tę dyszę. Przy dyszy 0,6 mm wydruki z warstwą 0,2 mm powinny wychodzić bez problemów. Jeśli w ogóle szukać jakiegoś limitu minimalnej wysokości warstwy dla dyszy 0,6 mm, to prędzej dojdziemy do wartości nie mających sensu w praktyce, a nie do ograniczeń technicznych.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: Średnica dyszy a wysokość warstwy

Post autor: Abys »

Wrzuć zdjęcia, wydrukuj element bez ostatnich warstw(możesz przerwać druk, albo ustawić w slicerze)
Najlepiej 3 sciany, 20% infill, zwykla kostka xyz.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 5
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Re: Średnica dyszy a wysokość warstwy

Post autor: Krzys59 »

Chodziło o dupianą dyszę, wykręciłem z drugiej drukarki i na tej idzie bez zmian ustawień z 0,4 (oczywiście średnica o inne z tym związane parametry zmienione do 0,6)
Dysza na której próbowałem drukować jest na końcu stożkiem, z otworem, ale ma minimalnie ściętą końcówkę, dysza która działa ma koniec splanowany o średnicy okolo 1 mm.
Jest między nimi jeszcze jedna różnica, ta która drukuje kosztowała ponad 20 czy 30 zł, a chińczyk 3 :-)
Abys
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Średnica dyszy a wysokość warstwy

Post autor: Dawid.S »

Zdaje sie ze optymalne warunki mamy drukującc w zakresie wysokości 1/2-2/3 średnicy dyszy
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
szendo
Postów w temacie: 1
Posty: 195
Rejestracja: 26 wrz 2018, 21:25
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Cartesian cube
x 24
Kontakt:

Re: Średnica dyszy a wysokość warstwy

Post autor: szendo »

To co warto zroboic to kupić sobie druciki do odtykania dysz.
Jak już je mamy to przed założeniem każdej dyszy przetkać je tym drucikiem - może być ciężko ale tylko wtedy "uratujemy" tą dyszę i swój czas.
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 5
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Re: Średnica dyszy a wysokość warstwy

Post autor: Krzys59 »

Dawid.S pisze:Zdaje sie ze optymalne warunki mamy drukującc w zakresie wysokości 1/2-2/3 średnicy dyszy
Optymalne może tak, czyli przy dyszy 0,6 to było 0,3 do 0,4 warstwa, jednak warstwa 0,2 nie powinna być wyzwaniem dla drukarki. Tym bardziej że wewnętrzne obrysy wyglądały prawidłowo, tylko warstwa ostatnia wyglądała paskudnie.
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Średnica dyszy a wysokość warstwy

Post autor: bafunio »

Przy dyszy 0.6 drukowałem z warstwą 0,4 i normalnie dawała radę. Jaką ustawiasz szerokość ścieżki bo ona wpływa na wygląd górnej warstwy
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Średnica dyszy a wysokość warstwy

Post autor: dziobu »

Drukuję dyszą 0.6 warstwy od 0.1 i 0.4 i to działa normalnie. Dodam że warstwa 0.5 też działa, tylko wizualnie mi już nie leży.

Jeśli wszystko inne jest dobrze tak jak piszesz (a nie fuksem bo się akurat zlewa) to górna warstwa zależy jeszcze od tego czy końcówka dyszy (ta ścięta) jest równolegle do płaszczyzny stołu. Wtedy leje plastiku tyle ile trzeba, ale zbija go na bok przez co powstają fałdy (odstępy pomiędzy fałdami to "szerokość ścieżki - nadlewanie").
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 5
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Re: Średnica dyszy a wysokość warstwy

Post autor: Krzys59 »

bafunio pisze:Przy dyszy 0.6 drukowałem z warstwą 0,4 i normalnie dawała radę. Jaką ustawiasz szerokość ścieżki bo ona wpływa na wygląd górnej warstwy
0,7 - 0,72
Zmiana dyszy, przy tych samych ustawieniach radykalnie zmieniła wygląd wydruku, więc z tego wnioskuję, że problemem jest dysza a nie parametry
Poza tym, nie chodzi mi o "wysokie" warstwy, tylko raczej o niskie i o wygląd ostatniej powierzchni. Wygląda, że problem jest rozwiązany przez zmianę dyszy, też 0,6 ale inny producent (niestety kilkakrotnie droższa)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”