Wydruki z flexów - jakiś model testowy

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3233
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Wydruki z flexów - jakiś model testowy

Post autor: morf »

dziobu pisze:
Moje podejście jest niezgodne z ogólnie przyjętymi zwyczajami i wyobrażeniami, większością artykułów (jak tym wspomnianym) i zdrowym rozsądkiem, niemniej wydruki mam na tyle dobre na wszystkich drukarkach że nie będę narzekał. Ale popularyzował tego podejścia też nie, przynajmniej dopóki nie ogarnę co i dlaczego ;)
No weź nie bądź taki jak już zaintrygowales przez dwa posty to powiedz jaki masz algorytm, ja wychodzę z założenia że nic co działa nie jest głupie:) też używam s3d może podziała:) jakby coś możesz na priva
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wydruki z flexów - jakiś model testowy

Post autor: FlameRunner »

Żadne tam "na priva", proszę założyć temat! ;)
morf, kapi, McKee
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1356
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 734

Re: Wydruki z flexów - jakiś model testowy

Post autor: JGFTW »

dziobu pisze:[...] Moje podejście jest niezgodne z ogólnie przyjętymi zwyczajami i wyobrażeniami, większością artykułów (jak tym wspomnianym) i zdrowym rozsądkiem, niemniej wydruki mam na tyle dobre na wszystkich drukarkach że nie będę narzekał. Ale popularyzował tego podejścia też nie, przynajmniej dopóki nie ogarnę co i dlaczego [,,,]
Przede wszystkim to efekty mówią same za siebie ;) Zawsze uważam że teoria < praktyka , ponieważ często bardzo ciężko jest wyabstrahować bezbłędną teorie bez uogólnień i kompromisów, a efekt zawsze jest wypadkową znanych i nieznanych czynników (druk 3d jest to idealny przyklad). dlatego to oparte doświadczeniami i dajace sie powtórzyć efekty sa najcenniejsze. To że artykuły jedno a Ty drugie to nie wyklucza ze oboje nie macie racji ;) Tylko raczej, że czegoś nie wiemy...
dziobu pisze: Skoro szerokość ścieżki dopasowujesz do grubości ścian w modelu, to modyfikujesz też proporcjonalnie flow?
Nie, zazwyczaj traktuję ten parametr osobno ale można tylko do pewnego momentu stosować takie podejście - jak będę "naciągał" ten parametr zadawąl odpowiednio duże wartości to wchodzę na terytorium underextrusion / overextrusion ( już to przerabiałem ale nie dochodziłem do konkretnych wartości o ile procent można zaszaleć, bo zauwazylem ze efekty za bardzo zaleza od filamentu i temperatury ) i wtedy rzeczywiście będzie trzeba to skorygować extrusion multipier ( co zresztą potwierdziłoby się patrząc na Twój profil ). Ja jednak staram się projektować elementy tak, żeby to były łatwo dające się policzyć wartości ścieżki , czyli majac na uwadze to zeby nie musiec kompensować zbyt duzymi wartosciami a jeżeli tak się nie da to zanim zaczne majstrować we flowrate to ustawiam perimeter overlap. Przy czym zawsze dużo testuję, zazwyczaj 2-3 iteracje zwiekszajac o parę procent to standard zanim uda sie idealnie (lub bardzo zadowalająco ) wstrzelić, bo raczej nie ma uniwersalnych parametrów, raczej uniwersalne przedziały :D
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 9
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Re: Wydruki z flexów - jakiś model testowy

Post autor: Krzys59 »

Szczerze mówiąc, dalej nie wiem jakim cudem Ci to działa, ale skoro działa to nie ma co dyskutować, tylko sprawdzić
Ale mam drugi problem, zmieniłem głowicę w Gienku z dyszy 0,5 na głowicę z dyszą 0,4 (a kto bogatemu zabroni mieć kilka głowic :) )
W głowicy z dyszą 0,4 jest świeżo wymieniony teflon, dysza czyściuteńka, oryginalna, no i problem, flex wyłazi pod radełkiem.
Pytanie czy to kwestia retrakcji, szybkości druku czy może temperatury?
Wszystkie te parametry są tak samo ustawione jak przy dyszy 0,5, nic nie zmieniłem, warstwa początkowa, bez retrakcji wydrukowała się bez problemu, niestety później (retrakcja) wszystko się posypało.
Nie jest to pierwszy raz, gdy mam problem z flexem na dyszy 0,4, proste modele, typu pudełka, sześcianiki itd wychodzą bez problemu, wszystko się sypie przy retrakcjach. Jakieś dobre rady?
Walczę z tym, bo mam do rozpracowania ciekawy (moim zdaniem) pomysł na mocowanie protezy do ramienia, ale do tego potrzebne są wydruku z flexa, dość spore, wielogodzinne, więc druk musi działać, a nie na zasadzie, że może dzisiaj się uda
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8944
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Wydruki z flexów - jakiś model testowy

Post autor: dziobu »

Krzys59 pisze:Szczerze mówiąc, dalej nie wiem jakim cudem Ci to działa,
No właśnie w tym problem - moim zdaniem to nie powinno działać. No ale działa przez co czuję pewien dyskomfort.
morf pisze:ja wychodzę z założenia że nic co działa nie jest głupie:) też używam s3d może podziała:) jakby coś możesz na priva
Żadnego priva. Napiszę tu albo założę wątek.

Tylko najpierw przygotuję zestaw wydruków żeby mieć jakąś większą próbę statystyczną. Może przy okazji okaże się że coś gdzieś grubo skaszaniłem i nie będzie sprawy ;)
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1356
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 734

Re: Wydruki z flexów - jakiś model testowy

Post autor: JGFTW »

dziobu pisze:
Krzys59 pisze:Szczerze mówiąc, dalej nie wiem jakim cudem Ci to działa,
No właśnie w tym problem - moim zdaniem to nie powinno działać. No ale działa przez co czuję pewien dyskomfort.
Mi się wydaje, że działa głównie przez zwiększenie extrusion multiplier.
Jak ustawisz na 1.0 to nie powinno działać, powinno mieć pełno dziur aka underextrusion :D
Jak możesz to spróbuj puścić wydruk z tym parametrem zmienionym i udowodnić, że się mylę ;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8944
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Wydruki z flexów - jakiś model testowy

Post autor: dziobu »

Zmorph:
PLA:
pla.png
pla.png (3.51 KiB) Przejrzano 3311 razy
ABS:
abs.png
abs.png (3.42 KiB) Przejrzano 3311 razy
ASA:
asa.png
asa.png (3.46 KiB) Przejrzano 3311 razy
HIPS:
hips.png
hips.png (3.45 KiB) Przejrzano 3311 razy
Tak jak mówisz mam w Dreamerze, tylko...że tam to się nie sprawdziło. Szerokość ścieżki wpływa na wypełnianie powierzchni. Teoretycznie zwiększenie przepływu powinno wywalać więcej filamentu, na tyle więcej żeby ten rozlał się na boki. Logiczne. Ale wyszło mi że dla dyszy 0.4 i ścieżki 0.48 mam mieć (OIDP) ~160% przepływu żeby NinjaFlex drukował się poprawnie. Teoretycznie, bo efekt był daleki od oczekiwanego - palstik się po prostu rozlewał gdzie chciał. I to wszystko przy mniejszej szybkości. Żeby wydruk wyszedł prawidłowy, mam tam... ścieżkę 0.3 i 125%. Dobrane doświadczalnie. I działa.

HIPS:
h1.jpg
h2.jpg
hips1.jpg
hips2.jpg
TPU (z Dreamera; dysza 0.4, ścieżka 0.31, flow 106%):
t1.jpg
t2.jpg
morf, Abys
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3233
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Wydruki z flexów - jakiś model testowy

Post autor: morf »

Hmm dobre info chyba potestuje (kiedyś).
Swoją drogą te szerokości ścieżki schodziles co 0.2 i oglądałeś rezultat? Ja tam 95% lecę na 0.48 ew zmieniam dla detali żeby slicer ładnie wypełnił tam gdzie potrzebuje. Widać że nie znam się :)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8944
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Wydruki z flexów - jakiś model testowy

Post autor: dziobu »

Miałem inny problem - za szeroka ścieżka w nastawach powodowała że górne warstwy były dziurawe. Flow to poprawia jeśli plastik ma się na czym oprzeć, ale też nie panujesz nad tym w którą stronę się rozlewa. Pomyślałem że może, skoro kroki ekstrudera mam ustawione idealnie, spróbuję określić faktyczną szerokość ścieżki przy nominalnych ustawieniach (flow 100%). No bo przecież teoretycznie dla flow 100% wydruk powinien być idealny. Dlatego drukowałem 30x30x5 i patrzyłem jak wygląda górna ściana. Trzeba tak bo dolne są zależne od podłoża, a tu drukuję w powietrzu (no nie do końca, bo infill 20%, ale nie na pełnej podstawie). Tak doszedłem do wartości które widać. Co ciekawe - jak wymiary zewnętrzne zaczęły się zgadzać to flow już na nie nie wpływa tak bardzo jak by się wydawało (3 obrysy i wydruk od wewnętrznego). Ewentualna kompensacja ścieżki po ustawieniu flow na chybił-trafił, z tym że po kilku wydrukach już trafiałem za max 2 razem.

Ostatnio robię detale do pewnego urządzenia; poszło już ponad 40 plastików (PLA/ASA/HIPS/TPU/guma/grip) i poza jednym przy którym nie włączyłem chłodzenia (viewtopic.php?f=8&t=4978), wyszły wszystkie za pierwszym razem, z wymiarami nie wymagającymi dopasowywania; z 3 drukarek.
Nie pamiętam żeby kiedyś aż tak dobrze mi wychodziły wydruki techniczne.

Zdjęcia w lepszej rozdzielczości:
(po powiększeniu -> PPM i Pokaż obraz)

DD TPU Bright Green:
g1.jpg
g2.jpg
DD HIPS Red:
h1.jpg
h2.jpg
Abys, morf
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Wydruki z flexów - jakiś model testowy

Post autor: McKee »

Krzys59 pisze:W głowicy z dyszą 0,4 jest świeżo wymieniony teflon, dysza czyściuteńka, oryginalna, no i problem, flex wyłazi pod radełkiem.
Pytanie czy to kwestia retrakcji, szybkości druku czy może temperatury?
Wszystkie te parametry są tak samo ustawione jak przy dyszy 0,5, nic nie zmieniłem, warstwa początkowa, bez retrakcji wydrukowała się bez problemu, niestety później (retrakcja) wszystko się posypało.
Zachowanie jak najbardziej poprawne ;) a przynajmniej spodziewane. Mniejsza średnica dyszy to większe ciśnienie w środku i dlatego wypycha filament bokiem. Możesz podnieść temperaturę żeby "upłynnić" filament, ale moze sie okazać, że to nic/niewiele da i jedynym wyjściem może się okazać przeróbka mechaniczna elementöw prowadzenia filamentu. Dziobu uzyskuje dobre rezultaty na zamkniętym ekstruderze FlashForge (taki jak w "słynnym" CTC), który ja przeklinam (bo nie ma regulacji (ale jest zamknięty i plastik nie ma gdzie uciekac bokiem)). Ja wolę elastyczne plastiki drukować na BQ gdzie mam regulowane i podwójne zębatki (coś jak BondTech). Na 3Novatica Gate (otwarty ekstruder) bardzo elastyczne plastiki też mi wylewało bokiem (nawet mimo tego, że tam jest dysza 0.5mm). Zmiana ekstrudera (Ew. drukarki ;) ) jest najlepszym wyjściem.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”