problem z konfiguracją HEVO

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Panek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:21
Drukarka: Hypercube evolution

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Panek88 »

Osiwieje przez ta drukarke :p Ogólnie zastanawiam się czy nie spróbować z marlinem jak drukarka będzie reagowała.. Myślę że jak już jeden trochę ogarniam to i z drugim sobie poradzę żeby podstawę załadowac. Tylko jak nadpisac repetier marlinem zeby niczego nie skiepscic?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Berg »

a na wyświetlaczu co wyświetla? jak endstop jest dojechany , to wyświetla się pełna kratka, jak otwarty, to pusta.
Albo po prostu odwróć logikę tych endstopów na próbę.
Panek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:21
Drukarka: Hypercube evolution

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Panek88 »

Posiedziałem troszeczkę wczoraj i co prawda kroki dalej są o połowę mniejsze ale za to jeżeli ustawie karetkę w prawym górnym rogu tak żeby endstopy x/ y były zamkniete flagami i wezmę bazowanie osi to karetka ustawia się w tych endstopach A na wyświetlaczu widoczne są wartości maksymalne osi.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Berg »

to zachowanie, które piszesz jest typowe dla źle ustawionych endstopów, dlatego najlepiej się skupić na tym by się upewnić, czy działają. Mógłbyś, jeśli chcesz by Ci pomóc odpowiedzieć na wcześniejsze pytanie?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Berg »

Panek88 pisze:po komendzie M119 środek stołu:
x_min:H,x_max:H
y_min:H, Y_max:H
z_min:L, z-probe state L

w prawym tylnym rogu
x_min:L,x_max:H
y_min:L, Y_max:H
z_min:L, z-probe state L
z resztą, jakkolwiek niezależnie od twojej odpowiedzi, po dejechaniu do prawego tylnego rogu zmienia się z L/H endstop x_min i y_min a przecież w prawym tylnym rogu są wartości max. Czyli po pierwsze trzeba zamienić wtyczki na rampsie bo masz pomylone endstopy min z max.

Po drugie na wyświetlaczu po dojechaniu do krawędzi, choćby ręcznie ma być zaznaczona (wypełniona kratka) jeśli działa odwrotnie to należy zmienić z true na false
#define ENDSTOP_X_MAX_INVERTING false
#define ENDSTOP_Y_MAX_INVERTING false
#define ENDSTOP_X_MIN_INVERTING false
#define ENDSTOP_Y_MIN_INVERTING false

na zdjęciu widzę, że masz wsadzony komplet min i max na X i Y zatem można typ wszystkich ustawić na ten sam typ hardware. Czyli dokładnie tak ja było w pliku scotta.

Coby to zagrało, to wszystkie cztery elementy muszą być dobrze ustawione:
1. endstopy min mają być MIN a max mają być MAX.
2. logika endstopów NC czy NO
3. silniki X na "-" mają jechać karetką w lewo a "+" w prawo . Y na "+" w stronę ściany, na "-" w stronę frontu drukarki
4. prawidłowo ustawiony kierunek home, czyli jeśli prawy "górny" róg to X_HOME_DIR=1, Y_HOME_DIR=1

Jesli w Core silnik X jedzie w złą stronę to wtyczki lewego i prawego silnika trzeba obrócić na RAMPS o 180
Jeśli jedzie w złą stronę w Y to zamienić wtyczkę lewego silnika z prawym nie obracając.
(Piszę z pamieci, ale mniej więcej taka logika)
Panek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:21
Drukarka: Hypercube evolution

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Panek88 »

A więc tak: parkowanie śmiga, faktycznie nie potrzebnie zmieniałem logikę z configu Scotta teraz karetka ładnie parkuje zgodnie z ustawionym kierunkiem (lewy górny róg) ale nadal nie zgadza się odległość/ilość kroków.. Czy może mieć to związek z niewłaściwym ustawieniem osi Z (jeszcze do niej nie zaglądałem)?
Załączniki
Configuration.h
(37.76 KiB) Pobrany 134 razy
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Berg »

Nie wiem o co chodzi z tym 2x.
Wg Twojego opisu stepy zachowują się tak jakby były ustawione w 1/64. Ktoś kiedyś raportowal jakąś dziwną chińską podrubkę, tylko to było a4988, która miała większą liczbę mikrokroków.
Raczej jest to mało prawdopodobne.
Druga możliwość to że coś jest nie tak z długością impulsu STEP i chip reaguje na co drugi impuls. Takie rzeczy się działy ale raczej na szybszej, 32bit elektronice.
Jest gdzieś parametr określający długość impulsu, ew. Możesz poeksperymentowć.
W sumie chyba lepiej zmienić na Marlina.
PS: szczerze mówiąc to trochę żal do takiej fajnej drukarki wsadzać lichego RAMPSA z chyba najgorszymi możliwymi stepstikami. Zmień przynajmniej na SKR 1.1 pro i tmc 2209.
Panek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:21
Drukarka: Hypercube evolution

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Panek88 »

hmm ogólnie to zamysł posiadania drukarki powstał dość spontanicznie, i tak samo spontanicznie kupiłem elektronikę :P jeżeli złapię bakcyla i nie odstawię drukarki w kąt to w przyszłości mam zamiar zainwestować w jakiś klon duetu z alii i porządniejsze stepstiki.. Ale póki co chciałbym odpalić ją na minimum sprzętowym żeby zapoznać się jako tako z drukiem.
zauważyłem że przy ręcznym ustawianiu pozycji X/Y z poziomu ekranu (pozycja szybko) gubi kroki.. Spróbuję jeszcze zamienić DRV na a4988 bo mam takie w zapasie i zobacze co się będzie działo przy 1/16 kroku.
a jak to jest z nadpisywaniem repetier marlinem ?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Berg »

1.Słusznie.
2.Uważaj zmieniając na a4988 bo mają "podkowę" do regulacji prądu po przeciwnej stronie i ludzie się mylą. Konsekwencją tu jest potrzeba wcześniejszego pomyślenia o nowej elektronice.

3.Możesz jeszcze włączyć quadstepping

4. Normlnie wygrywa się Marlina tak samo jak Repetiera



PS: Duet ma wlutowane "stepstiki"
Panek88
Panek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:21
Drukarka: Hypercube evolution

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Panek88 »

Witam ponownie po dłuższej przerwie.
Na wstępie poruszę temat nieadekwatnej odległości do zadanego dystansu osi x/y. Otóż szukając rozwiązania mojego problemu, z tymi odległościami (postanowiłem pozostać przy repetier, a pomimo zmiany stepstickow problem pozostawał) przez przypadek natknąłem się na pewien post na jakimś zagranicznym forum, mianowicie ktoś miał taki sam problem jak ja. Z rozwiązaniem przyszedł ktoś ze środowiska programistycznego repetier, otóż okazuje się że w niektórych przypadkach należy podwoić liczbę kroków aby uzyskać zamierzony dystans osi. Zasada podwajania kroków była dość obszernie opisana w skrócie mogę dodać że każdy program inaczej przelicza kroki w zależności od konfiguracji (nie zagłębiałem się bardziej w temat ważne że problem się rozwiązał).

Wraz z dalszą konfiguracją drukarki pojawiło się parę nowych pytań.
Czy jest normalne to że stół pomimo tego że jest wyłączony w programie nagrzewa się do około 70 stopni? (podpięty przez mosfet)

Kolejna rzecz nie wiem jak mam się zabrać za ustawienie stołu. Mam założony czujnik indukcyjny npn wpięty pod z-min, z-max nie mam założonego. Docelowo chcę na stół położyć szybę 4mm gdyż stół jest krzywy (wygięty w banan na środku ). Sytuacja wygląda tak że gdy wybieram opcję z-home bazują osie x/y, oś z opuszcza się około 1 cm następnie wraca do głowicy, delikatnie znowu się opuszcza i wraca pod głowicę tak że ta wdusza stół.
w międzyczasie po tym jak opuści się ten 1 cm w repetier host wyskakuje mi błąd
23:39:43.294 : Error:Activating z-probe would lead to forbidden xy position: -30.000000, -2.00
23:39:43.309 : RequestStop:
23:39:48.638 : fatal:Could not activate z-probe offset due to coordinate constraints - result is inaccurate! - Printer stopped and heaters disabled due to this error. Fix error and restart with M999.
23:40:14.968 : X:0.00 Y:0.00 Z:0.000 E:0.0000

m119 przy zwolnionych krancowkach wszystkie krańcówki L łącznie z z-min

próbowałem też korzystać z forum [PORADNIK] Poziomowanie stołu, autoleveling, z-probe, ale gdy nie ustawię sondy jako z-min to automatycznie znika mi z smart contoler funkcja poziomowania.. I koniec końców zbaraniałem i ni jak nie wiem jak to ugryźć, a im wiecej czytam i kombinuje tym bardziej głupieje :crazy:
Załączniki
Configuration.h
(36.52 KiB) Pobrany 120 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”