Prusa i3 bear upgrade

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
XisD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 305
Rejestracja: 13 lip 2018, 21:12
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Prusa i3 mk3s BEAR
x 13

Prusa i3 bear upgrade

Post autor: XisD »

Witam,

Chciałem kupić pruse i3 mks ale stwierdziłem ze 3500zl to trochę duzo i postanowiłem że sam zbuduje Pruse i3 z bear ugprade, oczywiście z częściami ktore sam kupie i ktore sa tez oryginalne te co w prusie i3mks.
Jako że mam za soba budowe hevo (nie podpasowała mi) i endera 3 ktory jest ze mna prawie 2 lata postanowiłem zrobić taka która zawsze mi się marzyła.

Nie wiem czy czegoś ważnego nie pominąłem ale jezeli chodzi o części to wyszło mi 2000zł, oczywiście jestem otwarty na ewentualne poprawki i doradzenie czegoś lepszego.
https://megawrzuta.pl/schowek/RVRxD

Pytanko:
Ale tak czy inaczej płyty SkR 1.3 z tmc 2160 1.3 nigdy nie miałem, czytałem jak sie wgrywa oprogramowanie i jest troche inaczej ale bardziej chodzi mi krancówki endstop czyli o SPI by wlasnie wyeliminować krańcówki jak to ma sie w w prusie. Z tego co widzialem w tej wersji nie trzeba zadncyh kabelkow bo wszystko opiera sie na dodatkowych zworkach i ustawieniu wszystkiego w marlinie, chodzi mi o to czy nie trzeba nic dodatkowo podpinac i lutowac?
Ender 3. Prusa i3 mk3s. HEVO budowa
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Prusa i3 bear upgrade

Post autor: Berg »

Raczej miałeś na myśli tmc5160
choć 2209 by wystarczyły.
Najlepiej dołożyć krancowki. Patent bez krancowek działa ale nie jest doskonały..
XisD
XisD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 305
Rejestracja: 13 lip 2018, 21:12
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Prusa i3 mk3s BEAR
x 13

Re: Prusa i3 bear upgrade

Post autor: XisD »

rafaljot pisze:Raczej miałeś na myśli tmc5160
choć 2209 by wystarczyły.
Najlepiej dołożyć krancowki. Patent bez krancowek działa ale nie jest doskonały..
Czyli mowisz lipnie to dziala? myslalem ze to dobra opcja jak prusa jej uzywa, a ty jak masz zrobione w swojej?
No wlasnie myslałem ze TMC2130 V3.0 ma tez ta opcje ale widze ze TMC5160 V1.2 rowniez
Ender 3. Prusa i3 mk3s. HEVO budowa
XisD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 305
Rejestracja: 13 lip 2018, 21:12
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Prusa i3 mk3s BEAR
x 13

Re: Prusa i3 bear upgrade

Post autor: XisD »

Na filmiku zostało przedstawione 10:25
https://youtu.be/k3Uc1F5jgVQ?t=625

oczywiscie trzeba miec zlutowane tak:
FYSETC_tmc2130._SPI.jpg
jestem ciekaw czy to bedzie dzialac
Ender 3. Prusa i3 mk3s. HEVO budowa
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1332
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Prusa i3 bear upgrade

Post autor: JGFTW »

Zastanawia mnie dlaczego wybierając Pruse MK3s nie chcesz się targnąć na Einsy-Rambo (oraz oczywiście w tym czujnika P.i.n.d.a 2) ? Oprogramowanie prusy jest bardzo dużym plusem całej drukarki i posiada wielu różnych usprawnień i systemu komprensacji, jest równiez dostosowany do stołu mk52, który zamawiasz.

Dodatkowo chciałem zwrócić uwagę na jedną rzecz; otóż fajnie jest dobrać sobie własne cześci z BOMu gotowego projektu np HEVO, BLV mgn cube, Vorona czy innego projektu DIY, ale to ma sens w momencie, gdzie np profile trzeba dociąć niestandardowo albo pręty gładkie z łożyskami bierzesz z zaufanych źródeł i jest inne duże dostosowanie części projektu do Twoich potrzeb więc robisz konfigurację jak chcesz, ale w tym wypadku wszystko i tak bierzesz z chin i na Twoje szczęści popularność Prusy mk3/mk3s jest tak duża, że chińczycy mając za sobą potęgę negocjacyjna ( bo zamawiają 4 cyfry sztuk ), dostępność lokalną produkcji oferują te części pojedynczo postanowili łączyć je w całe kity i3 MK3 po 350-400 usd np FYSETC który jest dość wysoko oceniany
https://pl.aliexpress.com/item/33022178 ... b201603_52
Ale to wystarczy w aliexpress wpisać Prusa i3 i tu masz kity po 1600zł (400$) i to kompletne, aty masz 2000 na liczniku i chcesz wszystko osobno kupować od tych samych chińczyków, nie wiem czy to ma sens.
XisD
XisD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 305
Rejestracja: 13 lip 2018, 21:12
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Prusa i3 mk3s BEAR
x 13

Re: Prusa i3 bear upgrade

Post autor: XisD »

JGFTW pisze:Zastanawia mnie dlaczego wybierając Pruse MK3s nie chcesz się targnąć na Einsy-Rambo (oraz oczywiście w tym czujnika P.i.n.d.a 2) ? Oprogramowanie prusy jest bardzo dużym plusem całej drukarki i posiada wielu różnych usprawnień i systemu komprensacji, jest równiez dostosowany do stołu mk52, który zamawiasz.

Dodatkowo chciałem zwrócić uwagę na jedną rzecz; otóż fajnie jest dobrać sobie własne cześci z BOMu gotowego projektu np HEVO, BLV mgn cube, Vorona czy innego projektu DIY, ale to ma sens w momencie, gdzie np profile trzeba dociąć niestandardowo albo pręty gładkie z łożyskami bierzesz z zaufanych źródeł i jest inne duże dostosowanie części projektu do Twoich potrzeb więc robisz konfigurację jak chcesz, ale w tym wypadku wszystko i tak bierzesz z chin i na Twoje szczęści popularność Prusy mk3/mk3s jest tak duża, że chińczycy mając za sobą potęgę negocjacyjna ( bo zamawiają 4 cyfry sztuk ), dostępność lokalną produkcji oferują te części pojedynczo postanowili łączyć je w całe kity i3 MK3 po 350-400 usd np FYSETC który jest dość wysoko oceniany
https://pl.aliexpress.com/item/33022178 ... b201603_52
Ale to wystarczy w aliexpress wpisać Prusa i3 i tu masz kity po 1600zł (400$) i to kompletne, aty masz 2000 na liczniku i chcesz wszystko osobno kupować od tych samych chińczyków, nie wiem czy to ma sens.

Tam wyzej wybralem glowice juz z czujnikiem.
A co do kupna gotowej no własnie zalozmy od triangle to kurcze czy oni wybrali te czesci ktore ja, chodzi o jakosc, same silniki ktore u nich wwybralem jak podalem wyzej w linku kosztuja 400zl, jestem ciekaw czy w tym projekcie tez takie sa albo sama kompletna glowica załóżmy 280zl, czy stol magnetyczny z podkladka 300zl, jestem ciekaw jakosci tego sprzetu jak i komponentów.

https://pl.aliexpress.com/item/33012746 ... ba54446ed7
Ender 3. Prusa i3 mk3s. HEVO budowa
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Prusa i3 bear upgrade

Post autor: Berg »

@JGFTW dlaczego nie EINSY? bo jest zrobione na tmc2130 kiepsko na nim z chłodzeniem i Prusa używa do niego silników 1Amp. W dodatku w tym swoim sofcie zmodyfikowali specjalnie krzywe w tmc pod te silniki. A i tak na forach Prusy jest pełno komentarzy, że lipa i lepiej dać LDO czy Moons 400 krokowe. A na ekstruder lepiej dać przełozęnie i lżejszy silnik (naleśnik) . No to skoro ryginalną prusę zaraz trzeba przerobić ,to już lepiej od razu robić upgrejd :D
Gdzieś tu na forum też zrobiłem o tym wątek o prążkach na Prusie.
A jak dasz 400 kroków to ich soft przestaje wyrabiać. Trzeba dać Klippera.

Tak żę ja chce się mieć idealnego klona Prusy, to spoko, EINSY, ale jak coś w czym się chce mieszać, to lepiej nie.
JA teraz mam Einsy ale wywaliłem oryginalny soft na rzecz Klippera własnie. Jednak dalej mam zamiar zmienić na SKR PRO z tmc 5160 i dać jednak lepszy silnik, zwłaszcza na Y
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1332
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Prusa i3 bear upgrade

Post autor: JGFTW »

Wydaje mi się, że oni biorą z tego co mają w innych ofertach swojego sklepu, co daje raczej małą szansę na to, że te kity to jakies odpadki, oceny wtedy by to odzwierciedlały oraz jednak na szali jest pewne "zaufanie" do Trianglelabs jako marki.

Widziałem jakieś 2 recenzje o tym klonie m. in. :

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=gcb1j8Yv7l0

I tak jak są jakościowe problemy (co nie jest niespodzianką ) to wydaje mi się, że ogólnie jest to w pełni zadowalający efekt przy nakładach. Jak coś trzeba będzie dokupić (np łożyska czy śruby m3) to dalej wyjdzie mniej niż branie wszystkiego osobno - szczególnie branie wszystkiego osobno praktycznie z tego samego źródła nie wydaje mi się roztropne, ale mogę nie mieć racji.

Ewentualnie jest jeszcze kit z PL ;
https://hobby-store.pl/fff-fdm/drukarka ... w-diy.html
Ten mnie osobiście przekonuje i ja bym brał właśnie jego albo zaryzykował ten kit od FYSETC czy TL.
Jeżeli masz wątpliwości to może nawet weź coś z allegro - łatwiej zwrócić ;) i tam są te same kity.


@rafaljot : widziałem te analizy na forum prusy jak chcieli się pozbyć tych artefaktów/pasków na wydrukach no i faktycznie to może być mina ale z tego co kojarze to jakoś programowo to zostało "załatane" ale to bardziej na zasadzie plastra bo również coś kojarze ze zmiana silników dawała najlepsze efekty - poszukam tego Twojego wątku.
Ja tyle co miałem okazje kilka wydruków zrobić na MK3s to mnie te problemy powiedzmy ominęły, więc nie drążyłem tak tego tematu Einsy.
No zgodzę się że jak ktoś chcę mieć większą swobodę to Prusa FW bedzie go ograniczał, np właśnie z wymianą sterowników albo graficznym wyświetlaczem (którego obsługe chyba dalej nie zaimplementowali).

A napomknąłem o tym Einsy właśnie dlatego ze myślałem o klonie 1:1 na częściach "oryginalnych tych co w prusie mk3s" parafrazując XisD.
XisD
XisD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 305
Rejestracja: 13 lip 2018, 21:12
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Prusa i3 mk3s BEAR
x 13

Re: Prusa i3 bear upgrade

Post autor: XisD »

Pewnie macie racje ze wszystkim ale tego oprogramowania prusy nie idzie wgrac na plyte skr 1.3 ? czy tylko na einsy.
Ogolnie jestem ciekaw czy konstrukcja na profilach typu bear poprawia duzo do jakosci wzgledem oryginału, jednak original sprzedawany jest w tysiacach sztuk czyli nie moze byc taki zły :D
Ender 3. Prusa i3 mk3s. HEVO budowa
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Prusa i3 bear upgrade

Post autor: McKee »

Zdecydowali się programowo obchodzić problemy sprzętowe - sam oceń czy to dobry ruch (dla Ciebie, bo dla Producenta drukarki na pewno). To jest dobrze zaprojektowana i przemyślana drukarka - moim zdaniem spełnia założenia. Ale (także moim zdaniem): założeniem wcale nie była sztywna konstrukcja :lol:
XisD
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”