Stukanie silników

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
MarS29
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 20
Rejestracja: 09 lis 2019, 22:34
Lokalizacja: Świnoujście
Drukarka: Ender 5
x 3

Stukanie silników

Post autor: MarS29 »

Dzień dobry,

Posiadam drukarkę ender 5. Zauważyłem, że od pewnego czasu silniki krokowe na osi Z oraz Y stukają podczas pracy. Ściągałem paski żeby się upewnić czy to nie rolki. Po ściągnięciu pasków stukanie było mniej słyszalne i w ten sposób doszedłem do tego że to silniki stukają. Z paskiem dźwięk niesie się po całej ramie i wyczuwalne są drgania. Co może być przyczyną tego stukania? Wcześniej tego nie słyszałem. Pomimo tych dziwnych odgłosów stukania wydruki wychodzą OK. Z góry dziękuję za pomoc.

Filmik z odgłosami w linku.
https://drive.google.com/open?id=1KyMAH ... G_w0iwPKfO



Pozdrawiam
  • .
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Stukanie silników

Post autor: McKee »

Autoleveling. Spróbuj go wyłączyć.
Ew. dokładnie wypoziomuj stop.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Stukanie silników

Post autor: Jakub »

Może się coś w środku silnika wytarło, może któreś łożysko. To według mnie najbardziej prawdopodobne, po ściągnięciu pasków było mniej słyszalne więc coś dotyczy obciążenia silników. A wydruki tak czy siak wyjdą dobre, bo nic silnika nie blokuje.
MarS29
Awatar użytkownika
MarS29
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 20
Rejestracja: 09 lis 2019, 22:34
Lokalizacja: Świnoujście
Drukarka: Ender 5
x 3

Re: Stukanie silników

Post autor: MarS29 »

Dzięki McKee za zainteresowanie. Nie mam autolevelingu w tej drukarce. Poziomowanie stołu nie ma nic wspólnego z hałasem z silników krokowych. Jak już wspomniałem stukanie jest nawet po ściągnięciu pasków napędowych więc głowica drukująca się nie porusza w ogóle. Krokowce pracują na sucho.
Awatar użytkownika
MarS29
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 20
Rejestracja: 09 lis 2019, 22:34
Lokalizacja: Świnoujście
Drukarka: Ender 5
x 3

Re: Stukanie silników

Post autor: MarS29 »

Jakub pisze:Może się coś w środku silnika wytarło, może któreś łożysko. To według mnie najbardziej prawdopodobne, po ściągnięciu pasków było mniej słyszalne więc coś dotyczy obciążenia silników. A wydruki tak czy siak wyjdą dobre, bo nic silnika nie blokuje.
Dzięki Jakub. Tylko dziwi mnie to że w obu osiach X oraz Y w tym samym czasie padły łożyska. Ale to w sumie bardzo prawdopodobne co mówisz bo jak wspomniałeś o łożyskach to dopiero skojarzyłem ten dźwięk właśnie walniętym łożyskiem. Dźwięk bardzo podobny jakby kulki w łożysku się blokowały. No i wcześniej tego nie było z czasem się pojawiło. Ehhh te Chinole. Z tego co wiem to krokowców raczej się nie rozbiera bo musi to być bardzo precyzyjna operacja żeby nie uszkodzić uzwojeń. Wymienił bym te łożyska ale boję się trochę. Drukarka tak licząc chodzi dopiero 180 godzin.
Jakub
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Stukanie silników

Post autor: Jakub »

Jeżeli nie wpływa to na wydruki to według mnie nie ma sensu wydawać kasy na nowe silniki, wrzuć drukarkę do pokoju gdzie nikomu nie będzie przeszkadzać. Z czasem można wymienić silniki. Chociaż może się okazać że się pomyliłem i to nie wina łożysk.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 11
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Stukanie silników

Post autor: arkomania.pl »

Ja bym tego tak nie zostawiał.

Jedziesz samochodem, jak będziesz słyszał stukanie, to jedziesz dalej, czy stajesz i zastanawiasz się czy jechać dalej,
czy wzywać dla dobra auta lawetę. Nawet jak zdecydujesz się jechać, to w kierunku raczej warsztatu.

Twoja drukarka chodzi jak sieczkarnia. Szukaj uszkodzenia.

Na początek odepnij silnik Y od obu sprzęgieł, aby sprawdzić czy to na pewno silnik?
Raczej niemożliwe, abyś trafił na 2 uszkodzone silniki. Jeśli tak, to poszedłbym zagrać w Totolotka.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 1
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Stukanie silników

Post autor: jagus »

W sumie fajny bicik wyszedł na tym filmie :clap:
Ostatnio po 4 latach pracy miałem podobny problem z tym że w mojej Anet A8 i dziwiło mnie to że silnik stołu gubił kroki po demontażu paska okazało się że silnik właśnie ciężko chodzi przy ręcznych obrotach jaki że posiadałem silniki używki w swoich zapasach wymieniłem łożyska z tych używek do silnika od stołu i jak na razie problem znikł.
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Stukanie silników

Post autor: Jakub »

Spróbuj przełożyć silnik od osi X na Z i zobacz jaki będzie efekt. A przy ruszaniu osiami z poziomu menu silniki też stukają?
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 11
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Stukanie silników

Post autor: arkomania.pl »

Jeśli jak pisze Jagus, to łożyska silnika, to wymieniań jak najszybciej, szkoda silnika.
W każdym silniku NEMA17 masz dwa takie same łożyska 625ZZ.
Jak kupisz dobrej firmy, to ich nigdy już nie wymienisz.
Abys
Pozdrawiam Arek G. arkomania
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”