Poproszę o sprawdzenie pliku

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Michał_L
Postów w temacie: 4
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Poproszę o sprawdzenie pliku

Post autor: Michał_L »

Dzień dobry,

To druga (pierwsza była raczej nieudana) próba opanowania podstawowych działań w Fusion 360. Czy jakaś dobra dusza mogłaby sprawdzić czy ten plik:

http://doriath.eu/~michal/stl/LCD.stl

ma szanse się poprawnie wydrukować? A jesli tak, to poprosze jeszcze o sugestie ustawień z jakimi to trzeba by drukować.

Z góry bardzo dziękuję.

Michał
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Poproszę o sprawdzenie pliku

Post autor: FlameRunner »

Dlaczego boisz się, że jest niepoprawny? Źle się tnie?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Poproszę o sprawdzenie pliku

Post autor: dziobu »

Wszystko zależy od tego jak wychodzą Ci wydruki i co chcesz osiągnąć.

Opcja 1:
q1.png
Front będzie raczej na pewno ładny. Bez problemów wyjdą okrągłe otwory - nawet jak nad supportem będzie gorzej to i tak będzie to schowane.
Za to sporo supportu i dłuższy wydruk.

Opcja 2:
q2.png
Szybszy wydruk. Okręgi wyjdą jajowate. Dolne zaokrąglenia mogą być brzydsze. Ta płetwa drukowana na górze (w tym układzie) może wyjść średnio jeśli masz kiepskie chłodzenie. I z racji układu warstw może mieć tendencję do łamania się.
Michał_L, Abys
Michał_L
Postów w temacie: 4
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Poproszę o sprawdzenie pliku

Post autor: Michał_L »

FlameRunner pisze:Dlaczego boisz się, że jest niepoprawny? Źle się tnie?
Raczej chodzi mi o to, że tam spora część wisi w powiertrzu, obawiam się raczej żeby to wszystko się nie zapadło.
dziobu pisze:
Opcja 1:
[...]
Front będzie raczej na pewno ładny. Bez problemów wyjdą okrągłe otwory - nawet jak nad supportem będzie gorzej to i tak będzie to schowane.
Za to sporo supportu i dłuższy wydruk.
czas i support mniej ważny, wygląd wewnątrz też.
dziobu pisze: Opcja 2:
[...]
Okręgi wyjdą jajowate.
nieważne, poza dwoma na "płetwie" otwory będą zasłonięte. A te odsłonięte i tak będę musiał doszlifować.
dziobu pisze: Ta płetwa drukowana na górze (w tym układzie) może wyjść średnio jeśli masz kiepskie chłodzenie. I z racji układu warstw może mieć tendencję do łamania się.
I to to ryzyko złamania jest tu najistotniejsze...

Czyli opcja nr 1. W Cura mam dwie opcje supportu - którą powinienem wybrać: "Touching buildplate" czy "Everywhere"? Czy są jeszcze jakieś inne parametry, na które powinienem zwrócić uwagę?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Poproszę o sprawdzenie pliku

Post autor: FlameRunner »

Michał_L pisze:Czyli opcja nr 1. W Cura mam dwie opcje supportu - którą powinienem wybrać: "Touching buildplate" czy "Everywhere"?
Na stronie Ultimaker znajdziesz bardzo dobre instrukcje: https://ultimaker.com/en/resources/52866-support

W przypadku tego modelu drukowanego na płasko, obie opcje dadzą taki sam efekt.

Swoją drogą, czy korzystasz z podglądu wydruku? Zmieniając dany parametr i oglądając wizualizację wydruku można się bardzo szybko i skutecznie nauczyć, jaki wpływ na generowane ścieżki mają poszczególne parametry.

PS Jeśli nie dbasz o wygląd wnętrza, wydrukuj ten model z podporami bez interfejsu. Wydrukuje się szybciej, zużyjesz mniej materiału, a odrywanie podpór będzie łatwiejsze.
Michał_L
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Poproszę o sprawdzenie pliku

Post autor: dziobu »

Michał_L pisze:I to to ryzyko złamania jest tu najistotniejsze...
Ja bym to tłumaczył tak, że jeśli nie wytrzyma i pęknie, to w tym miejscu.
Co wcale nie znaczy że nie da rady. To musisz sam ocenić.
Michał_L pisze:Czyli opcja nr 1. W Cura mam dwie opcje supportu - którą powinienem wybrać: "Touching buildplate" czy "Everywhere"?
A sprawdziłeś czym się różnią? Co się zmienia w podglądzie?
Dla ułatwienia - zobacz jak zmiana tego parametru wpłynie na wydruk gdy ułożysz detal jak w opcji #2.
Michał_L pisze:Czy są jeszcze jakieś inne parametry, na które powinienem zwrócić uwagę?
Tak. Wszystkie pozostałe ;)
Gotowca nie dostaniesz bo tak się w zasadzie nie da. Jak nie jesteś pewien co i jak dobrać to wydrukuj sobie kilka małych śmieci czy innych kurzołapków. Inaczej się nie nauczysz.
Abys
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Poproszę o sprawdzenie pliku

Post autor: virgin71 »

Opcja 3:
Może mam zboczenie z drukowania żywicą, ale mi takie historie naprawdę dobrze wychodzą.
Zrzut ekranu 2019-11-20 o 23.32.32.png
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Poproszę o sprawdzenie pliku

Post autor: FlameRunner »

Też o tym myślałem, ale tutaj trzeba ostrzec, że powierzchnia styku wydruku ze stołem jest przy takim ułożeniu dramatycznie mała i łatwo o katastrofę. Jeśli głowica będzie za mocno szorować lub wadzić o wydruk w połowie wysokości, to z łatwością oderwie go od stołu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Poproszę o sprawdzenie pliku

Post autor: dziobu »

Nie utrudniajcie życia początkującemu.
Zacznijmy od tego żeby on to w ogóle wydrukował. Bez Ultimakera i z zerowym doświadczeniem.
Michał_L, FlameRunner, Jose
Michał_L
Postów w temacie: 4
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Poproszę o sprawdzenie pliku

Post autor: Michał_L »

FlameRunner pisze: Na stronie Ultimaker znajdziesz bardzo dobre instrukcje: https://ultimaker.com/en/resources/52866-support
Pięknie dziękuję.
FlameRunner pisze: Swoją drogą, czy korzystasz z podglądu wydruku? Zmieniając dany parametr i oglądając wizualizację wydruku można się bardzo szybko i skutecznie nauczyć, jaki wpływ na generowane ścieżki mają poszczególne parametry.
No właśnie miałem zapytać o ten podgląd - niby Cura pokazuje obiekt na stole ale zmiana jakiegokolwiek parametru, w tym "Support" nie wywołuje żadnych zmian na podglądzie. Może mam zbyt starą wersję - już upominała się o update.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”