Problem z początkiem druku

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: FlameRunner »

JGFTW pisze:te 0.3mm jest pomijane przez slicer
Skąd wiesz? Uzupełnianie takich szczelin to jest funkcja powszechnie występująca w slicerach.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: JGFTW »

Pisałem to oczywiście w kontekście tego co widać na zdjęciach, jak ten fragment wyciągniesz to od razu można się przyczepić, więc syntaktycznie mogłem to lepiej napisać ;)

Simplify3d elementy modelu mniejsze niż szerokość ekstruzji są pomijane (przyznaję, że nie mam pewności czy jest tak jest we wszystkich slicerach - ale założyłem, że tak), i jak najbardziej są opcje, które powodują, że te pominięte elementy zostaną wypełnione albo zostanie wymuszona ekstruzja w tych miejscach np Thin walls behaviour -> Allow single extrusion fill - jednak u mnie było to domyślnie wyłączone, stąd o tym pomyślałem.

Patrząc na te zdjęcia nie wygląda jakby szczeliny były wypełniane, więc być może opcję z tym związane trzeba włączyć jeżeli jednak na podglądzie elementu wszystko jest ok, to inna opcja to zwiększenie parametru Extrusion width lub Outline overlap.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: FlameRunner »

Chodzi mi o to, że ja tego na zdjęciach nie widzę. "Trójkąty z dziurką" w rogach wyglądają równie źle, a tam to już każdy slicer powinien sobie poradzić.

Ten wydruk jest kompletnie nasmarkany, to nie wygląda na efekt jakichś niuansów w algorytmach slicera. Ja tu widzę poważne problemy w profilu druku lub mechanice drukarki. Niestety nie wiem, jakie - za mało danych, zresztą nie mam teraz czasu tego analizować.
Awatar użytkownika
benekdp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 120
Rejestracja: 07 lis 2019, 18:11
Drukarka: Ultimaker 2+
x 12

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: benekdp »

Witam, dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

A więc zwiększyłem jeszcze długość "kreski" do 10mm i dysza jak dojedzie już w swoje miejsce to raczej zaczyna od razu wypuszczać filament - nie ma już tej przerwy w obrysie.

Co do modelu u góry - już niebawem przesiadam się na filamenty DD, ostatnio drukowałem to i owo na nylonie i wydruki wyglądają o niebo lepiej, są po prostu ładniejsze, lepiej zaczęte, wypełnione i wykończone. Model u góry jest totalnym modelem roboczym do poprawek wymiarowych etc. Grubość ścian faktycznie 1mm, docelowo będzie min 2mm.
Założę nowe filamenty, ustawię i skalibruję wszystko od podstaw jak bozia przykazała, zwrócę uwagę na to co kolega JGFTW zasugerował i będę się chwalił co się udało wyskrobać.
Dziękuję
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
benekdp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 120
Rejestracja: 07 lis 2019, 18:11
Drukarka: Ultimaker 2+
x 12

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: benekdp »

Witam ponownie i wracam do tematu.
Po 10 dniowym urlopie i kolejnych próbach ogarnięcia tego bajzlu, który mam, sprawa wygląda następująco:
Wydrukowałem ze dwa elementy jeden z abs a drugi nylonem - z nylonu wychodzi idealnie z abs'u wyszło zadowalająco.
Jestem już w posiadaniu filamentów Devila i jak założyłem PLA to przy pierwszych kreskach już widać, że jest koszmar.
Linie nie są równe (boki), krecha nie leży idealnie na stole - często robią się "fale", takiego rzygania już dawno nie widziałem, temperatury druku 205-215st, prędkości nie więcej niż 60mm/s, pierwsza warstwa 0.3mm, dalej 0.2mm/s.
Próbowałem kalibrować retrakcję - niestety bez większych fajerwerków, jest delikatnie lepiej, ale nie jest zadowalająco.
W trakcie druku retrakcja działa dobrze?
W trakcie druku jest dużo lepiej niż na początku, nie mniej jednak na pierwszej warstwie jest masakra - na ustawieniach domyślnych Cura, podczas ruchu jałowego krecha wygląda jak by była drukowana, po krótkich testach i zmianie ustawień zostaje grubsza nitka i to na razie jest najlepszy rezultat jaki udało mi się osiągnąć.
Nie masz po retrakcji i dłuższym ruchu jałowym takiego samego problemu z niepodawaniem filamentu?
Tak jest również. Modele, które chcę teraz wydrukować mają otwory przelotowe i przy pierwszej warstwie na otworach dosyć często jest tak, że jak rysuje otwór to kółko jest niepełne! Także z pierwszej warstwa mojego modelu można wyczytać dużo.

To co pisałem wyżej o PLA to tak samo dzisiaj wyszedł mi wydruk z ABSu. Zatrzymałem w połowie pierwszej warstwy bo rzyg niesamowity.
Drukując ABSem nie przekraczam 40mm/s ponieważ radełko zaczyna rzeźbić w filamencie (też nie wiem dlaczego - filament eSun ABS i teraz nowy DD ABS+), temperatura 230-235st, reszta standard.

Dodam jeszcze, że wczoraj założyłem nowy hotend, to również nic nie zmieniło w przypadku PLA, nylon na starym i nowym super (nitki retrakcji mimo wszystko są, delikatne ubytki na otworach też się zdarzają, ale same kreski, wypełnienie etc jest idealne)

Załączam pod spodem fotki tych wymiocin, może coś wam powiedzą i prosił bym o podpowiedź gdzie szukać przyczyn. Ja biorę się za drukarkę od zera, posprawdzam każdą śrubkę, paski, skalibruję jeszcze raz ekstruder, tyle na razie przychodzi mi do głowy.
Proszę o podpowiedzi, gdzie szukać, od czego zaczynać, ewentualnie podesłanie jakiegoś prostego wydruku kalibracyjnego (już w gcode) tak, żeby ewentualnie wyeliminować moje błędy cięcia bądź zawirusowanej Cury :)
Dziękuję serdecznie
Załączniki
Abs :cry:
Abs :cry:
Abs :cry:
Abs :cry:
Abs :cry:
Abs :cry:
PLA DD (nówka szpula) :cry:
PLA DD (nówka szpula) :cry:
Nylon eSun
Nylon eSun
Nylon eSun
Nylon eSun
Nylon eSun
Nylon eSun
Pozdrawiam Damian
maciek163
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:17
Drukarka: Creality CR10S Pro
x 6

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: maciek163 »

Według mnie za szybko, za zimno i za blisko ta pierwsza warstwa. Dla pla zmniejsz chłodzenie i podnieś dyszę. Opcjonalnie podnieś temperaturę. Miałem te same problemy z PLA i PETG-, też DD u mnie starczyło zwolnić 1 warstwę (do 30mm/s) i podnieść temp o 10 stopni.
Załączniki
received_2563731430383833.jpeg
Awatar użytkownika
benekdp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 120
Rejestracja: 07 lis 2019, 18:11
Drukarka: Ultimaker 2+
x 12

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: benekdp »

Witam, po długiej i nierównej walce doszedłem,m że problemem był ekstruder, podawanie filamentu. Na wypuszczone 100mm wyszło tylko 75mm :shock:
Powodem było kółko z radełkiem, które ocierało o obudowę i miało przez to dodatkowy opór. Ekstruder rozebrany na części pierwsze, skręcony, przesmarowany, skalibrowany. Obraca się już nie ocierając o nic i na 200mm wypuszcza 0,5mm więcej filamentu (bardziej już nie byłem w stanie tego wyregulować) Ale ... pierwsza warstwa w dalszym ciągu jest niefajna, później wydruk już jakoś idzie.

PLA od DD drukuję na 205 - 210st, i prędkości pierwszej warstwy nie przekraczającej 30mm/s (często jest też 20mm/s) bez chłodzenia.
Na wieży temperatur najlepiej wyglądał zakres 210-215st.
Podniosę jeszcze temperaturę i porobię testy
Abys
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: Abys »

Puść jakiś wydruk testowy z jedną warstwą, kwadraty w rogach i upewnij się że masz równo stół. A może ci się luzuje coś?
Popatrz na thingiverse za ekstuderami, możliwe że znajdziesz coś lepszego.
A co do pierwszej warstwy to norma że jest drukowana bez chłodzenia.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
benekdp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 120
Rejestracja: 07 lis 2019, 18:11
Drukarka: Ultimaker 2+
x 12

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: benekdp »

Na stole jest mały odchył (na środku) szacuje, że jakieś 0.03mm max, ustawiam szczelinomierzem i biorę poprawkę na rogach ( rogi ustawiam na 0.08, środek lekko luźne 0.1.
Spreżyny pod stołem też zmieniłem na sztywniejsze.
- popatrzę.

Dziękuję
Pozdrawiam Damian
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”