Problem z początkiem druku

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
benekdp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 120
Rejestracja: 07 lis 2019, 18:11
Drukarka: Ultimaker 2+
x 12

Problem z początkiem druku

Post autor: benekdp »

Anycubic 4max pro, PLA eSun, tnę w Cura
Temperatura druku: Początkowa 190'C (bez chłodzenia), później 200'C (100% chłodzenia). Stół 60'C

Witam, walka nie trwa krótko, cały czas chłonę teorie n/t mojego problemu, ale w praktyce w dalszym ciągu nie jest dobrze.

1. Mianowicie mam duży problem z początkiem druku, wręcz z pierwszą kreską. Zanim dysza dojedzie do środka stołu zdąży już wypłynąć odrobinę filamentu, który po chwili jest ciągnięty przez dyszę i robi się "smark" co zaczyna psuć cały wydruk.

2. Jeżeli uda się wyeliminować (szybkim ruchem przy pomocy pęsety) "smarka" to drukarka zdąży przejechać kilka mm - raz mniej, raz więcej tj. 20-60mm zanim zacznie cokolwiek drukować co również oczywiście psuje wydruk.

Co do pkt nr.1 nie mam pojęcia jak temu zaradzić proszę o pomoc.
Co do pktu 2 zacząłem bawić się dzisiaj parametrami takimi jak "Szerokość linii obwódka/obrys" i "Szerokość linii początkowej warstwy", ażeby zwiększyć ciśnienie podawanego filamentu. "Smark" zostaje nadal, drukarka startuje z drukowaniem powiedzmy lekko lepiej, ale jak skręca o 90' to róg odkleja się od stołu. Ustawiałem w/w parametry w zakresie "Szerokość linii obwódka/obrys od standardowego 0,4 do 1,2" i "Szerokość linii początkowej warstwy od standardowego 100% do 300%" - czy to jest bezpieczna wartość ? :eh:
Około 10 dni wstecz wszystko chodziło na domyślnych idealnie.
Bardzo proszę o pomoc w obu problemach gdzie i jakimi parametrami się pobawić....

Poniżej filmik jak i kilka zdjęć, które zobrazują to o czym mowa.
Dziękuję za pomoc


https://www.youtube.com/watch?v=PxKBrQvzAys
Załączniki
20191210_182216.jpg
20191210_182210.jpg
20191210_182204.jpg
20191210_181852.jpg
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: Zbigu »

Hej, zmniejsz lekko prześwit i będzie ok. Weź poćwicz na moim szablonie do poziomowania stołu i podczas druku ramki po prostu kręć online śrubami aż ustawisz wszystkie rogi i ładny rozmaz filamentu.
Załączniki
KALIBRACJA 0,3mm.rar
(30.34 KiB) Pobrany 208 razy
benekdp
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: FlameRunner »

Masz ładną szczoteczkę i dysza może do niej dojechać, czemu z tego nie korzystasz? Napisz sobie gcode startowy w tym stylu:

Kod: Zaznacz cały

G28
G92 E0
G1 E20 F100
G1 Y30 Z1
UWAGA TO JEST TYLKO LUŹNY POMYSŁ - NIE TESTOWANE NIGDY NA ŻADNEJ DRUKARCE

Poza tym za wysoko zaczynasz drukować.
Ewentualnie podajesz stanowczo za mało filamentu: https://przyrostowo.pl/3937-ustawiamy-p ... przecinki/
benekdp
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: Zbigu »

A propos tej szczoteczki, to jest ona źle zamocowana fabrycznie, tzn. w taki sposób, że aby z niej korzystać śrubki na rogach musza pracować pod małym napięciem sprężyn i stół słabo się poziomuje. Najlepiej lepiej dokręcić śruby, ścisnąć sprężyny, wyregulować krańcówkę osi Z i wywalić tę szczotkę, ona nic nie daje poza ciągłym niepotrzebnym naporem na stół w tym rogu. Lepiej zamiast szczotki ustawić sobie kod w taki sposób, że tuż przed drukiem głowica ustawia się na przedniej krawędzi i daje się łatwo usunąć gluta jeśli jest (a tu prawie zawsze jest bo cieknie z głowicy).
Awatar użytkownika
benekdp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 120
Rejestracja: 07 lis 2019, 18:11
Drukarka: Ultimaker 2+
x 12

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: benekdp »

FlameRunner pisze:Masz ładną szczoteczkę i dysza może do niej dojechać, czemu z tego nie korzystasz? Napisz sobie gcode startowy w tym stylu:

Kod: Zaznacz cały

G28
G92 E0
G1 E20 F100
G1 Y30 Z1
UWAGA TO JEST TYLKO LUŹNY POMYSŁ - NIE TESTOWANE NIGDY NA ŻADNEJ DRUKARCE

Poza tym za wysoko zaczynasz drukować.
Ewentualnie podajesz stanowczo za mało filamentu: https://przyrostowo.pl/3937-ustawiamy-p ... przecinki/
Dzień dobry wszustkim.

Wiedziałem że o czymś zapomnę - korzystam z tego, ten wpos już jakiś czas temu wrzuciłem, nie mniej jednak jak przejedzie dysza po szczoteczce i się oczyści mija parę sekund zanim zacznie drukować i przez ten czas zdąży już wyjść troszkę filamentu, który zawija się na duszę (jakieś ze 2-3mm).
Można jakoś ustawić, że poczyszczeniu cofnie filament i poda go dopiero we właściwym momencie?

Stół poziomowany na kartkę, mimo wszystko po pracy spróbuje go jeszcze ciut podnieść jak i przetestuje to co kolega Zbigu napisał.

Fak, przez pierwszy tydzień było wszystko pięknie, click print i do zobaczenia, a teraz cuda na kiju... drukarka 3ci tydzień u mnie, od 2 za wiele nie wydrukowałem.
Dziękuję
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: FlameRunner »

Z jakiego slicera korzystasz? Cura powinna robić retrakcję po kodzie startowym. Możesz wrzucić początek wygenerowanego gcode, powiedzmy 50 linii?

Poświęć chwilę na poczytanie moich postów w tym wątku: viewtopic.php?f=67&t=5145 , napisałem tam co nieco o poziomowaniu "na kartkę". ;)
maciek163
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:17
Drukarka: Creality CR10S Pro
x 6

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: maciek163 »

Albo dodaj w kodzie startowym, żeby extruder wypluł na sucho parę mm filamentu przed wydrukiem i dodaj pauzę, coby gluta ściągnąć penseta. Nie widzę problemu.
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 1
Posty: 404
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 116

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: carving85 »

maciek163 pisze:Albo dodaj w kodzie startowym, żeby extruder wypluł na sucho parę mm filamentu przed wydrukiem i dodaj pauzę, coby gluta ściągnąć penseta. Nie widzę problemu.
No ale po co robić coś manualnie jak można ustawić żeby robiło się samo?
FlameRunner
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
Awatar użytkownika
benekdp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 120
Rejestracja: 07 lis 2019, 18:11
Drukarka: Ultimaker 2+
x 12

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: benekdp »

FlameRunner pisze:Z jakiego slicera korzystasz? Cura powinna robić retrakcję po kodzie startowym. Możesz wrzucić początek wygenerowanego gcode, powiedzmy 50 linii?

Poświęć chwilę na poczytanie moich postów w tym wątku: viewtopic.php?f=67&t=5145 , napisałem tam co nieco o poziomowaniu "na kartkę". ;)
Proszę bardzo.

Biorę się za czytanie
Dziękuję
kwadrat40mm.txt
gcode, wydruk testowej płytki.
(61.26 KiB) Pobrany 215 razy
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Problem z początkiem druku

Post autor: FlameRunner »

Tak trochę nie na temat, ale czemu długość retrakcji masz aż 5 mm?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”