Czym zgrzać drut oporowy ze stalową elektrodą?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 7
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Czym zgrzać drut oporowy ze stalową elektrodą?

Post autor: Krzys59 »

Czy jest jakiś w miarę prosty sposób na zgrzanie drutu oporowego (0,2-0,25 mm) z elektrodą (blaszka stalowa ok 2mm)
Mam dostępny transformator z mikrofali, plącze mi się jakiś transformator toroidalny, ale nie znam mocy. Czy z tego można na szybko coś sklecić do takiego celu? Praktycznie jednorazowe użycie, więc nie chcę iść w wielkie koszty.
Czy użycie superkondensatora 500F 2,7V byłoby dobrym pomysłem do takiego celu? Mam zasilacz z regulowanym prądem więc kwestia ładowania i ograniczenia napięcia jest do ogarnięcia.
Ma ktoś jakiś pomysł? Podpowiedź?
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Czym zgrzać drut oporowy ze stalową elektrodą?

Post autor: seler1500 »

A to nie temat bardziej na elektrodę? :D
Na poważnie, musiałbyś mieć linkę 35/50 mm2, wyplenić z transformatora uzwojenie WN, wywalić bocznik magnetyczny i nawinąć ile dasz radę zmieścić. Masz tego od groma. Elektrody tylko i wyłącznie miedziane, 6-7 mm średnicy i na końcu zaostrzone lub solidny uchwyt w całości miedziany na elektrody "druciane" z drutu miedzianego fi 4 zaostrzonego. Załączane koniecznie włącznikiem nożnym dla kontroli czasu zgrzewania, dodatkowo docisk musi być stabilny i dość mocny.
Chociaż do takiego drucika może wystarczyć elektroda i z drutu 2,5 mm2 + uzwojenie linka 16-25 mm2. Próbuj, testuj, kombinuj ;)
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 7
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Re: Czym zgrzać drut oporowy ze stalową elektrodą?

Post autor: Krzys59 »

Wiem, że na elektrodę, ale też wiem, że jak go tam napiszę to pierwsza odpowiedź to będzie ban od admina
Jakub, Jose, cardjunk, Abys, morf
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Czym zgrzać drut oporowy ze stalową elektrodą?

Post autor: McKee »

Krzys59 pisze:Czy jest jakiś w miarę prosty sposób na zgrzanie drutu oporowego (0,2-0,25 mm) z elektrodą (blaszka stalowa ok 2mm)
Może zastanów się nad połączeniem skręcanym.
Jeżeli to jednorazowa sprawa to chyba łatwiej będzie coś wykombinować niż zgrzewanie.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
xpytonx
Postów w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:20
x 26

Re: Czym zgrzać drut oporowy ze stalową elektrodą?

Post autor: xpytonx »

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2548539.html

Sam popełniłem takie coś... Tylko że do sterowania użyłem Arduino w celu ustawienia czasu zgrzewania.
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Czym zgrzać drut oporowy ze stalową elektrodą?

Post autor: xyzyx »

Można się bawić w przeróbki trafa itp, ale jak jednorazowo to jeżeli masz superkondensator to chyba będzie najłatwiej o ile połączenie musi być zgrzewane (można przecież zacisnąć, skręcić itp.).
Osobiście posiadam zgrzewarkę kondensatorową własnej konstrukcji (paczka kondensatorów + duży tyrystor + buckbost z regulacją napięcia ładowania kondensatorów + układ wyzwalający) jest o tyle lepsza że zgrzewa przy impulsie w ułamek sekundy więc nie przegrzewa całego materiału pozbawiając go właściwości, poza tym zgrzewa bez problemu nawet 1mm drut. Koszt niewielki ale trochę roboty jest więc nie wiem czy do jednorazowego użycia będzie Ci się chciało.
Zastanów się jednak czy zgrzanie musi być z blaszką stalową bezpośrednio, ponieważ drut oporowy najlepiej zgrzewać ze srebrzanką a tę ewentualnie przylutować.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Czym zgrzać drut oporowy ze stalową elektrodą?

Post autor: Zepco »

Kolega jeśli się dobrze domyślam chce zgrzać drut oporowy do blaszek stykowych w głowicy 3DGence. Na skręcanie i owijanie nie ma za bardzo miejsca i możliwości.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 7
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Re: Czym zgrzać drut oporowy ze stalową elektrodą?

Post autor: Krzys59 »

Zepco pisze:Kolega jeśli się dobrze domyślam chce zgrzać drut oporowy do blaszek stykowych w głowicy 3DGence. Na skręcanie i owijanie nie ma za bardzo miejsca i możliwości.
Domyślny jesteś :D :D :D
Chyba udało mi się obejść problem, ale okaże się "w praniu"
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2469
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Czym zgrzać drut oporowy ze stalową elektrodą?

Post autor: mcxmcx »

ja bym w tulejce zacisnal, ale wiadomo...

moze to byc tulipan z listwy goldpin.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Czym zgrzać drut oporowy ze stalową elektrodą?

Post autor: Zepco »

Będę śledził Twój temat bo to by oznaczało sposób na regenerację tychże głowic niewielkim kosztem. Niestety w mojej starej brakuje dwóch tych blaszek. Jeśli nie robi Ci to różnicy, to mogę Ci ją wysłać.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”