Anycubic 4max Pro - przesunięcie/falowanie wydruku

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
sparkson
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 sty 2020, 09:54

Anycubic 4max Pro - przesunięcie/falowanie wydruku

Post autor: sparkson »

Cześć!

Mam problem z moją pierwszą drukarką 3d, Anycubic 4max Pro. Poniżej załączam zdjęcia oraz film z wydruku.

Na pierwszym i drugim zdjęciu widać przeskok który wykonuje ekstruder na pierwszej warstwie. Nie wiem czy jest to prawidłowe?

Na trzecim i czwartym zdjęciu widać przesunięcie lub falowanie warstw na burcie łódki. Zauważyłem że pojawiają się one na podobnych wysokościach, na różnych wydrukach.

Dodam że z drukarką nie robiłem nic poza poziomowaniem stołu.
Załączniki
IMG_0048.jpeg
IMG_0044.jpeg
Przesunięcie/falowanie
Przesunięcie/falowanie
Przesunięcie/falowanie
Przesunięcie/falowanie
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Anycubic 4max Pro - przesunięcie/falowanie wydruku

Post autor: Zbigu »

Napnij paski, skręć śrubki wszystkie i nasmaruj śrubę osi Z smarem białym do łożysk. To mechaniczna sprawa masz gdzieś luzy.
sparkson
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 sty 2020, 09:54

Re: Anycubic 4max Pro - przesunięcie/falowanie wydruku

Post autor: sparkson »

Szukałem w internecie informacji o tym jak powinny być napięte paski, i moim zdaniem są wystarczająco. Poza tym nie bardzo jestem w stanie jeszcze bardziej je napiąć, chyba że mają być napięte jak struny?
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 1
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: Anycubic 4max Pro - przesunięcie/falowanie wydruku

Post autor: epon »

Pasek ma być napięty dobrze :), a naprawdę mam napięty w taki sposób że zaczyna grać( tak określił stopień napięcia jeden z użytkowników forum) i w miarę dobrze drukuje.
H-bot w ciągłej budowie
sparkson
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 sty 2020, 09:54

Re: Anycubic 4max Pro - przesunięcie/falowanie wydruku

Post autor: sparkson »

Osi Y nie dało się bardziej napiąć, jedyne co mogłem zrobić to założyć sprężynki które kasują luzy.

Oś X wydaje mi się być napięta że aż gra.

Niestety testowy wydruk wyszedł tak samo. W tych samych miejscach są przesunięcia.
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Anycubic 4max Pro - przesunięcie/falowanie wydruku

Post autor: Zbigu »

Jak paski ok to sprawdź śrubki na wszystkich kołach dotykających do pasków oraz mocowania silników a na koniec śrubę trapezową i łożyska osi Z oraz osi X i Y. Miałem z tym problemy to wiem o czym mówię.
sparkson
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 sty 2020, 09:54

Re: Anycubic 4max Pro - przesunięcie/falowanie wydruku

Post autor: sparkson »

Śruba trapezowa to która?
Awatar użytkownika
Jose
Postów w temacie: 1
Posty: 88
Rejestracja: 24 paź 2019, 21:50
x 21

Re: Anycubic 4max Pro - przesunięcie/falowanie wydruku

Post autor: Jose »

Sparkson, przeczytaj temat Zbiga. Ta sama drukarka i podobny problem viewtopic.php?f=34&t=5187
Śruba trapezowa to śruba osi Z:
250px_nakretkatr8.jpg
250px_nakretkatr8.jpg (23.13 KiB) Przejrzano 3962 razy
A w skrócie, napnij wszystkie paski, nasmaruj śrubę, nasmaruj wałki, podaj parametry druku i jakim filamentem drukowałeś, sprawdź czy łożyska nie mają luzów, spróbuj pociąć model innym slicerem.
sparkson
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 sty 2020, 09:54

Re: Anycubic 4max Pro - przesunięcie/falowanie wydruku

Post autor: sparkson »

Smar kupie jutro, co się dało to dokręciłem, paski na ile mogłem ponapinałem sprężynkami.

Wydrukowałem kostkę z podanego przez Ciebie tematu(viewtopic.php?f=34&t=5187#p88199). Poniżej efekty. Widać wypukłości z jednej strony a z drugiej wklęśnięcia. Filament dołączony do drukarki (ale tutaj nie zauważyłem różnicy jak używałem DD), dysza 0.4mm Trianglelab.
Załączniki
IMG_0054.jpeg
IMG_0053.jpeg
IMG_0052.jpeg
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Anycubic 4max Pro - przesunięcie/falowanie wydruku

Post autor: Zbigu »

Miałem takie paski poziome, sądzę, że masz to co ja miałem czyli łożyska do wymiany. Kup smar biały i posmaruj śrubę osi Z to zlikwiduje część luzów. Jednak sprawdź czy nie masz luzów na łożyskach osi Z. Spróbuj palcem podnieść za róg lewy i prawy konstrukcje stołu i zobacz czy nie masz luzów tam. U mnie stół kolebał się strasznie jak to robiłem i dopiero wymiana łożysk osi Z a również osi Y dała poprawę. Czy drukarka wydaje jakieś dziwne dźwięki jak drukujesz 50mm/s w osi X czy Y? Jeśli coś tam chrobocze to łożyska do wymiany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”