Rady,porady,sugestie,przestrogi[budowa drukarki]

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
radis290
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 03 maja 2018, 11:31

Rady,porady,sugestie,przestrogi[budowa drukarki]

Post autor: radis290 »

Cześć,
Mam w planach zaprojektowanie i wykonanie drukarki 3D dla siebie. Celem jest budowa drukarki sama w sobie(chcę się "pobawić").
Jestem nastawiony na zabudowane CoreXY.

Moje pytanie do was to czy macie jakieś porady, sugestie, przestrogi dotyczące budowy drukarki?
Czy osoby, które podjęły się tego zadania są w stanie powiedzieć czego unikać, gdzie najczęściej popełnia się błędy, czego żałujecie, co byście dodali jakbyście mogli zacząć od początku?

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Rady,porady,sugestie,przestrogi[budowa drukarki]

Post autor: Berg »

Pierwsza rada . Zrobić sprawdzony projekt. Jeden z tych, które tu na forum, lub innym są popularne: HyperCube Evo, MGN Cube, Voron.
HC Evo najprostszy, najtańszy, możliwe, że też najlepszy :D
Nie ma sensu rozwiązywać po raz setny tych samych problemów.
No chyba że traktujesz to jak rozwiązanie krzyżówki. Jeśli tak, to nie podpowiadamy by nie psuć zabawy.
dominik90
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 1
Posty: 299
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Fullbear...
x 54

Re: Rady,porady,sugestie,przestrogi[budowa drukarki]

Post autor: artusiek »

Planuj ... drukarka 3D ... do czego ? Od tego zależy wybór ...
Projekt ! Skorzystaj z jakiegoś już gotowego ( jak pisał przedmówca ) . Oni już popełnili wszystkie ( większość ) błędów .
Nie kombinuj ... to wezmę z tego ... to z tamtego ... zawsze się to mści
Jak nie wiesz czegoś ... myślisz , że wiesz :D ... pytaj .... czasem ktoś Cię zjedzie , ale pomoże .
Artusiek
Prusa MK3s ; FullBear ; Bambu X1 , Hevo ( duża przeróbka)
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Rady,porady,sugestie,przestrogi[budowa drukarki]

Post autor: Gmeracz »

Za mało konkretnych oczekiwań i potrzeb. Więcej poszukiwań w necie.
Jesteś na razie kompletnie zdezorientowany w temacie, bo nawet nie wiesz, co, jak i dlaczego chcesz druknąć.
Jak duże? A może wysokie, a nie szerokie? Z jakiego typu materiału? I co dalej?
Tysiąc pytań.

Polecam studia, a po tygodniu-dwóch odezwij się ponownie.
// użytkownik zbanowany permanentnie
radis290
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 03 maja 2018, 11:31

Re: Rady,porady,sugestie,przestrogi[budowa drukarki]

Post autor: radis290 »

Ma być to drukarka głównie pod abs, bo mam go sporo, a na standardowej niezabudowanej drukarce wydruki wychodzą strasznie słabe. Konstrukcję chcę oprzeć o jak najmniejszą ilość części drukowanych. Drukarka według wstępnych założeń ma być szersza niż głębsza(stół prostokątnym ~200x300 lub coś w okolicach) i standardowa wysokość 200 lub 300mm, bo nigdy nie miałem potrzeby drukowania wyższych przedmiotów.
Posiadam kilka arkuszy dibondu oraz plexi(myślę o wykorzystaniu ich do zabudowania i usztywnienia konstrukcji). Samą ramę drukarki chcę wykonać z profili aluminiowych t-slot/v-slot lub normalnych gładkich. Ruch osi X i Y zrealizowany na prowadnicach liniowych mgn12, a Z raczej na śrubach/śrubie trapezowej(myślę też o stole poruszanym na paskach, ale chyba sobie daruję ze względu na potrzebę przekładni ślimakowej)

Co do gotowego projektu, to właśnie celem jest zrobienie swojego własnego i władowanie się w probelmy aby czegoś się nauczyć(ale przydałaby się wiedza poprzedników na co uważać, czego nie robić, bo nie działa itp.)

Trochę dziwnie to brzmi, że chcę się pomęczyć, równocześnie prosząc o pomoc, ale mam nadzieję, że ktoś zrozumie o co mi chodzi :p
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Rady,porady,sugestie,przestrogi[budowa drukarki]

Post autor: TDI-CAD »

I pamietaj, że drukarka budowana wlasnorecznie bedzie kosztować 2, 3x więcej niż tani chińczyk.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Rady,porady,sugestie,przestrogi[budowa drukarki]

Post autor: kapi »

jeśli chcesz budować swoją konstrukcję, pooglądaj jak budują inni. jakie rozwiązania mechaniczne mają. jaką jakość uzyskują.
na prawdę jak piszą wyżej - lepiej uczyć się na cudzych błędach, chyba że $$$ nie jest problemem a "używane" części odsprzedasz za bezcen.

(prawie) wszystkie problemy mechaniczne w różnych konstrukcjach zostały tu, na forum, mocno opisane - pozostaje ci lektura i uzywanie szukajki.
z elektroniką podobnie.
ekstrudery, rurki dla bowdena, stoły, poziomowanie etc.... wystarczy poczytać i wyciągnąć swoje wnioski.

no i polecam odwiedzenie targów druku - tam też dużo można się nauczyć poprzez obserwację.

powodzenia w budowie. :piwo:
Berg, TDI-CAD
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”