Wysokość wydruku rozjeżdża się

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Wysokość wydruku rozjeżdża się

Post autor: kurek96 »

Od dziś mam pewien problem z drukarką. Wysokość wydruku strasznie się rozjeżdża. Zauważyłem że dzieje się to przez "z hop". Tam gdzie jest go niewiele wydruk trzyma wymiar lecz na późniejszych warstwach gdzie głowica musi podskoczyć po kilka razy na warstwę różnica robi się już bardzo duża. Eksperymentowałem z prędkością podskoku, to przy prędkościach rzędu 5-8 mm/s wydruk był spłaszczony, przy 9-10 mm/s z kolei się rozciąga. Gdy wyłączyłem tą opcję w cura wydruk wychodził dobrze (no może poza kilkoma kolizjami niszczącymi nie które elementy, ale wysokość ok). Wcześniej nie miałem takiego problemu dopiero wystąpił dzisiaj. Na zdjęciu pierwsza kostka od lewej z wyłączonym podskokiem, a dwie kolejne podskok na 0.19mm przy prędkości 9-10 mm/s.
Załączniki
IMG_20200309_174414.jpg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wysokość wydruku rozjeżdża się

Post autor: FlameRunner »

Wiem, że Ty wiesz, jaką masz drukarkę - ale nam to musisz napisać. ;)
kolenda, Abys
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Wysokość wydruku rozjeżdża się

Post autor: Berg »

w ciemno, to w końcu standard....
- dokręcić śrubki mocujące śrubę trapezową... a może kulową osi Z.
- ograniczyć szybkość w Z
- zmniejszyć z-hop do 0,4mm
- zwiększyć prąd silnika Z o ile jeszcze się da, wymienić silniki Z na mocniejsze
- przestać używać z-hop bo i tak niem nie daje
japim, Abys
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Re: Wysokość wydruku rozjeżdża się

Post autor: kurek96 »

Drukarkę mam własnej konstrukcji, a Z porusza się na śrubach trapezowych, poskręcałem wszystkie śrubki od śrub trapezowych. Elektronika ramps 1.4 i też odpiąłem i wpiąłem przewody od krokowcow. Prąd na sterownikach i tak mam ustawiony dość spory więc wolałbym nie kombinować przy tym żeby mi się chałupa nie spaliła na spaniu xd. Bardziej mi się wydaje że może być to wina slicera, ale tego jeszcze nie sprawdzałem albo coś się w elektronice przestawiło. Ale na początek chyba dam inny slicer. Wcześniej robiłem wszystko tak samo i nie działy mi się takie rzeczy
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Wysokość wydruku rozjeżdża się

Post autor: japim »

To jest problem mechaniczny nie slicera. Zrób to co napisał Rafał. Duży prąd tzn jaki? 2A? Słyszałeś aby zapalił się stepstick? Gdy się przegrzewa to się wyłącza a nie pali.
Ogranicz prędkość z do 3mm/sek i ustaw z-hop na 0.2mm. Przy połączeniu równoległym silników (2 silniki do 1 sterownika) efektywny prąd płynący przez silniki z jest bardzo mały a to oznacza znikomy moment przy dużej prędkości. A to prowadzi do gubienia kroków.

Edit: jeszcze jedno. To może być slicer ale on realnie pokazuje błędy Twojej drukarki. Miałem tak gdy w firmware miałem limit zhop na poziomie 50mm/sek a realnie drukarka miała limit na 10mm/sek z powodu jak powyżej. Slic3r robił zhop z zadaną prędkością ale Cura jechała na maxa. I to robiło podobne akcje jak u Ciebie.
Problemem był nieprawidłowo ustawiony limit prędkości w firmware.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Re: Wysokość wydruku rozjeżdża się

Post autor: kurek96 »

Śruby trapezowe tr8x2 na mikrokroku 1/32, napiecia na stepsticku 1.3V, silniki mam podłączone pod jeden stepstick bo kiedyś jak miałem podłączone na 2 sterowniki to chodziły nie równo. Sterowniki DRV8825 też się wyłączą przed przegrzaniem? Ustawiam 3mm/s i 0.2 z hop, oraz podkręce sterownik troszke i za godzine zdam relacje czy jest lepiej
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1354
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 723

Re: Wysokość wydruku rozjeżdża się

Post autor: JGFTW »

Ja też cierpię z powodu dwóch silników podłączonych do jednego stepsticka. Nie posiadam takiego samego problemu jak Ty, ale prawdopodobnie rozwiązanie jest to samo jak w moim temacie doradzili koledzy. ;)

Jeżeli masz płytkę na której możesz wstawić jeden stepstick do jednego silnika to zapewne załatwi problem, ale sterowniki DRV8825 gorzej się spisują od A4988 (posiadam i również je kiedyś zamontowałem na silniki w osi Z - nie warto). Oczywiście silniki dalej nie będą pracować idealnie równo, ale najprawdopodobniej nie zauważysz tego tak na wydruku. Także powinieneś sterowniki wymienić na takie lub inne nowsze np TMC2208/2209, LV8729.
kurek96
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Re: Wysokość wydruku rozjeżdża się

Post autor: kurek96 »

Mam w domu dwa TMC2208, nie uż ywam ich ponieważ gdy miałem je na osiach XY to jedna z osi wyłączała sie krótko po rozpoczęciu wydruku a oś Z po osiągnieciu swojej pierwszej pozycji (u mnie pierwsza warstwa jest na 0.1mm) do konca programu nie podnosiła się, mimo że na koniec unosiła sie bez problemów. Myślisz że jak wrzuce je na Z1 i Z2 i ustawie identyczny prąd to nie będą mi szaleć i sytuacja sie polepszy?
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Re: Wysokość wydruku rozjeżdża się

Post autor: kurek96 »

Skonczyła mi sie drukować kostka kalibracyjna i wynik był do przewidzenia, tam gdzie podskoków było dużo przy predkosci 3mm/s wydruk się splaszczył. Na stepsticku miałem tym razem ustawione 1.3V i rzeczywiście ani sterownik ani silnik nie grzały się.
Teraz zrobie kolejną próbe z prądem 2.05V i prędkoscią skoku 9mm/s
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1354
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 723

Re: Wysokość wydruku rozjeżdża się

Post autor: JGFTW »

kurek96 pisze:Mam w domu dwa TMC2208,[ ...] Myślisz że jak wrzuce je na Z1 i Z2 i ustawie identyczny prąd to nie będą mi szaleć i sytuacja sie polepszy?
Myślę, że skoro masz je pod ręką to najlepiej spróbować z nimi ;) Oczywiście musisz je odpowiednio skonfigurować :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”