I3 Mega z IdeaMaker - grudki, top surface problem

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
aduz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 mar 2020, 17:31

I3 Mega z IdeaMaker - grudki, top surface problem

Post autor: aduz »

Witam kolegów forumowiczów.

Jestem nowym użytkownikiem forum, proszę o względną wyrozumiałość ;)
Drukuję od ok. 2 miesięcy na Anycubic I3 Mega - z różnym rezultatem. Początkowo użytkując Cura - dziś IdeaMaker.

Mam ostatnio problemy z poprawnym wydrukiem 3D, nie wiem czy to wina samych modeli czy moja błędnie ustawiając opcje krojenia.
Z Cura na IdeaMakera przeszedłem zachęcony poradnikami Petrzaka z YT, ogólnie program jest o niebo szybszy od Cury i to mi się spodobało, latam w większości na ustawieniach polecanych właśnie przez Pana Petrzaka z małymi wyjątkami.

Niemniej borykam się z problemami, które widać na zdjęciach, czyli górne powierzchnie są, ogólnie rzecz ujmując, "niedoklejone", niejednolite, niezamknięte. Co ciekawe, dzieje się to raczej na powierzchniach nieforemnych (drukując obiekty "proste", foremne, regularne, ten problem nie występuje lub też nie jest aż tak widoczny). Drugi problem to grudki filamentu, i te też w większości pojawiają się na ściankach obiektów nieforemnych, a rzadko zdarza się na prostej zewnętrznej ścianie, choć też czasami.

W załączniku daję zdjęcia obiektu oraz screenshoty z ustawień IdeaMakera. Jest coś co pomijam w nich?
Pozdrawiam
IMG_20200323_144016.jpg
IMG_20200323_143906.jpg
IMG_20200323_143841.jpg
IMG_20200323_143829.jpg
8.jpg
7.jpg
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
aduz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 mar 2020, 17:31

Re: I3 Mega z IdeaMaker - grudki, top surface problem

Post autor: aduz »

Witam ponownie,
Nikt nic nie chciał podpowiedzieć więc troszkę sam pokombinowałem, niemal w ciemno bo nie ukrywam, że niektóre funkcje są nadal dla mnie całkowitą magią.

Zmieniłem w opcjach krojenia następujące rzeczy:
- przypadkowo odkryłem, że zmiana wzoru wypełnienia górnych warstw z Prostoliniowego na Linie przełożyła się na lepsze scalenie ścianek zewnętrznych z zewnętrzną warstwą górną, tak jakby drukarka nie do końca radziła sobie z małymi obiektami i wzorem Prostoliniowym i Koncentrycznym. Fotka:
Obrazek

4 elementy od lewej były drukowane z wzorem Prostoliniowym, przedostatni Koncentrycznym a ostatni z wzorem Linie. Koncentryczny nie jest zły, przynajmniej ścianki są bez dziur ale to co się wydarzyło w centralnej części to nadal makabra. Ostatni element był właśnie drukowany Liniami - wygląda najlepiej - nie ma dziur ale nadal uważam, że to powinno wyglądać jeszcze lepiej.

- co do grudek na ścianach pionowych to poskutkowało ustawienie punktu startu warstwy na STAŁY (fixed) oraz ustawienie Szwu na Reflex or Convex corner. Fotka:
Obrazek

2 elementy po lewej były drukowane z opcjami punktu startowego warstwy NAJBLIŻSZY oraz Szew na Brak, element po prawej z w/wym zmianami wygląda już poprawnie pod tym kątem.

Jeśli mielibyście Koledzy jakieś podpowiedzi co do dalszego pójścia w kierunku ulepszenia tych wydruków to jestem otwarty na propozycje. Dodam tylko, iż obiło mi się o uszy, że ostatnimi czasy gorsza jakość wydruków nie jest odosobnionym przypadkiem. Mają na to wpływ kolejne aktualizacje, np Cury (od której przez to odszedłem). Czytałem za to sporo dobrego o Prusa Slicer, nawet mam już nową wersję, która wyszła chyba ostatnio, ale przy instalacji nie wiem jaką drukarkę wybrać bo nie ma tam I3 Mega. Rozumiem, że jest to program skierowany do właścicieli drukarek Prusa ale wiem, że można go używać z każdą drukarką, kwestia konfiguracji. Tu też miałbym ochotę na wypróbowanie, tylko czy ktoś mógłby mi pomoć choćby ze wstępną konfiguracją tego programu pod Anycubica?

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
vux69
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 22 mar 2020, 17:05
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 14

Re: I3 Mega z IdeaMaker - grudki, top surface problem

Post autor: vux69 »

Hey czytałem temat który założyłeś i mnie trochę natchnęło, poszperałem, w internecie za ustawieniami i ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=SimqbwWqkDI okazał się całkiem pomocny. W oparciu o niego dodałem kilka zmian w moich ustawieniach a wynik jest następujący. Załączam zdjęcie.

Pozdrawiam
Załączniki
IMG_20200429_225856.jpg
IMG_20200429_225851.jpg
IMG_20200429_225846.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”